Slavíme hned dvě jubilea. Letošní slavnosti nesou podtitul Hoďme ulice do gala

Slavíme hned dvě jubilea. Letošní slavnosti nesou podtitul Hoďme ulice do gala

Sousedské slavnosti Zažít město jinak oslaví letos v září plnoletost a jejich pořadatel, spolek AutoMat již 20. let svého působení. A to už je důvod k oslavě.  Akce, která sdružuje sousedy, místní spolky a podniky a upozorňuje na problematiku využití veřejného prostoru, nalákala loni k účasti téměř dvě stovky lokalit po celé republice. Pro tento enormní zájem se registrace pro všechny nadšence do oživování svých sousedství – tedy dobrovolné organizátory a organizátorky slavností – otevřela již v březnu. Do konce dubna, kdy končila, se přihlásilo více než 165 lokalit po celé republice.

26.6. 2023

Hoďte svou ulici do gala! Je to naše letošní výzva pro všechny sousedy a sousedky, aby alespoň na jeden den zvelebili své okolí podle svých představ. Jak se k ní postaví, je čistě na nich.

Veřejný prostor našich měst a obcí si totiž zaslouží kultivovat minimálně tak, jako dobré sousedské vztahy. Ukázat, jak vypadá ulice, když alespoň na jeden den v roce neslouží autům, ale lidem – to je smyslem sousedských slavností Zažít město jinak, které spolek AutoMat pořádá pravidelně již od roku 2006. Vždy v rámci Evropského týdne mobility, tedy třetí zářijovou sobotu. Letos připadá hlavní termín na 16. září.

Prostředek i účel

“Zažít město jinak pro mnohé představuje příležitost k vzájemné pospolitosti, ale také čas jeden pro druhého. Není divu, že zájem o slavnosti pravidelně roste, ať už z pohledu počtu přihlášených lokalit, tak i návštěvnosti nejen v Praze, ale i v ostatních městech ČR. Sousedské slavnosti jsou také skvělým prostředkem, jak aktivizovat občanskou společnost. Na základě organizování Zažít město jinak vznikla v průběhu 18 let řada spolků, které fungují dodnes,” říká Barbora Hradečná, hlavní koordinátorka slavností ze spolku AutoMat.

Tyto plakáty budete v září potkávat v ulicích měst po celé republice

Program v jednotlivých sousedských lokalitách je plně v režii dobrovolných organizátorů a organizátorek, jednotlivců i spolků. Ti přinášejí do veřejného prostoru kulturu i gastronomii, vytvářejí prostor pro sousedské klábosení i dětské hraní, zvelebují své okolí i poukazují na to, co je ve veřejném prostoru pálí. Spolek AutoMat pak musí sehnat každoročně téměř dva miliony korun na to, aby mohl poskytnout pražským lokalitám vyřízení záboru veřejného prostranství, všem pak sdílení know-how a konzultace, prostor na webu, v programu a katalogu slavností a další marketingovou podporu. U příležitosti jubilejních oslav připravuje i několik novinek.

Aby vám nic neuniklo

Sousedské slavnosti se na mnoha místech po celé České republice již staly tradicí a součástí folklóru. Přesto se každý rok přidávají další a další lidé, kteří považují práci na posilování sousedských vztahů i kultivaci veřejného prostoru za důležitou a smysluplnou. Vizuál letošního ročníku Zažít město jinak opět připravil dvorní grafik spolku AutoMat a vysloveně tím nabádá k pouličnímu skotačení a sousedskému cvrkotu. A vy byste u toho neměli chybět. Jednotliví organizátoři a organizátorky se již aktivně pouštějí do příprav a ladí program. Přestože hlavní termín slavností připadá na třetí zářijovou sobotu, některé lokality se mohou rozhodnout oživit ulici i v jiná data. Sledujte náš web i Facebook a Instagram a nic vám neunikne.