Zapomenuté plácky na Praze 8 lákají k návštěvě. Přijďte je prozkoumat

Zapomenuté plácky na Praze 8 lákají k návštěvě. Přijďte je prozkoumat

Divoký plácek, tak se přezdívá zarostlému náměstíčku před kavárnou Divoké matky v Karlíně. Mezi dřevěnými paletami, které tu postavili během loňského Zažít město jinak, prorůstá tráva, v rozbujelém keři se válí boty na podpatku. „Chtěli bysme tohle místo trochu zkultivovat a vylepšit ho tak, aby místní měli chuť tu posedávat. Postavíme barevný plůtek, posečeme přerostlou zeleň a kdyby se to povedlo, zasadíme tu i strom,“ vyjmenovává Linda Kriegerbecková ze sdružení Karlín sobě, která už třetím rokem pořádá Zažít město jinak v Hybešově ulici. Přiznává, že organizace takové akce není jednoduchá. Poté, co předchozí ročníky dopadly nadmíru dobře a místní si je pochvalovali, se spolu s kolegyněmi rozhodly pustit se do toho znovu.

Tohle místo v klidné ulici přímo vyzývá k tomu si tu odpočinout, přinést si vlastní jídlo a pití a užít si odpoledne. Chceme, aby to tu vapadalo co nejvíc autenticky, jako kdyby to tu všechno vyrostlo jen tak náhodou,“ doplňuje ji Renata Lišková. Žádné skákací hrady tu nečekejte – děti si budou moct vyrobit panenky z listí nebo vyrobit lodičku, kterou poté mohou pustit na vodu v karlínském Přístavu 18600. Otevřou se i dvorky přilehlých domů. Akustická hudba naladí odpoledne do jazzova a možná zakočí i tanečníci swingu.

Zastavte se. Palmovka zpomalí svůj rytmus

Křižovatka tramvají na Palmovce je místo, kde se obyčejně jen prochází a postává při čekání na tramvaj. Málokdo si všimne, že na rohu zde stojí židovská synagoga z poloviny 19. století. Během roku v ní čas od času uspořádá vystoupení sdružení Serpents, ale jinak je v podstatě nevyužitá.

Šedý plácek před synagogou a přilehlé chodníky se stanou středobodem dění Zažít město jinak v Libni. Židovské obci se nápad na rozpoutání života v blízkosti synagogy líbí, a tak nechají posekat bující trávu. Sdružení 8Jinak!, které program připravuje, tu chce vytvořit fotbalové hřiště a postavit stoly na ping pong. Na nevábné stánky zezadu umístí fotografickou výstavu libeňských fotografů ze sdružení Photon. Lákadlem bude i výstava výsledků plánovacích setkání „Palmovka jinak“, na kterých místní obyvatelé navrhovali zlepšení veřejného prostoru. „Chceme přispět k tomu, aby se Palmovka změnila z území nikoho na místo příjemné k zastavení,“ popisuje organizátorka Pavlína Kalandrová.

Kobyla není zebra

Obyvatel Kobylis Matěj Šach dostal před dvěma lety nápad uspořádat slavnost na nevyužívaném Kobyliském náměstí. Kontaktoval všechny své přátele na Facebooku, kteří měli v oblíbených stránkách Zažít město jinak, a ti se k němu přidali. Letos proběhne už druhý ročník ve spolupráci s tamní základkou, domem dětí a mládeže a gymnáziem, ze kterého shodou okolností všichni pořadatelé a dobrovolníci vzešli. „Vybudovali jsme si tu síť kontaktů, a tak je organizace mnohem snazší, protože první ročník dopadl opravdu dobře,“ říká. Opět se jim podařilo získat grant od Nadace Vodafone, a tak mohou počítat s pódiem a vystoupením žáků z umělecké školy. Kromě toho se 6. září chystá ochutnávka pokrmů, jejíž výtěžek půjde na pokrytí nákladů. Kobyliské náměstí, jinak hluché místo uprostřed křižovatky pokryté auty, dostane konečně smysl.