Ostrava, Hradec, Jablonec a to není konec

Ostrava, Hradec, Jablonec a to není konec

Sousedské slavnosti se letos budou konat nejen v hlavním městě, ale také v Ostravě, Hradci Králové a Jablonci nad Nisou. O týden později se připojí Krnov a Havířov. Myšlenka Zažít město jinak se úspěšně šíří do dalších měst.

Ostrava bude 20. září slavit kromě Dnů NATO i druhý ročník Zažít město jinak. „Minulý rok jsme měli obavy, že návštěvníků kvůli přehlídce Severoatlantické aliance přijde málo, ale naštěstí se to nestalo a dorazilo jich okolo dvou tisíc. Nejen proto jsme se rozhodli slavnost uspořádat v Ostravě znovu,“ přibližuje místní organizátorka Soňa Frídlová z centra Cooltour.

Město bude pulzovat na dvou místech zároveň. V centru uspořádají sousedskou slavnost v okolí tak zvané „Malé Kodaně“ v blízkosti kostela sv. Václava, kde již dnes fungují čtyři přívětivé podniky. Bude zde tančírna s worshopy, bleší trh, domácí jídlo, divadelní a hudební scéna. Obchodovat se tu bude i se starými opravenými koly. Protože je Ostrava městem sportu roku 2014, program se orientuje z velké části na sportovní aktivity. Na ulici postaví kladiny, kozy, žíněnky nebo síť na míčové sporty. Chystá se taky běh na podpatcích a na nedaleké náplavce se rozprostřou bary a místa pro piknik. Druhá lokalita se nachází v Ostravě-Porubě, kde bude zavřený místní kruhový objezd zvaný Rondl, podobný pražskému Kulaťáku. Na silnici budou stánky či výstavy místních architektů a proběhne stavba města z krabic. Obě místa spojí tramvaj zdarma.

Baťkovo náměstí, okolí třídy Karla IV. a podchod pod touto ulicí se stanou dějištěm prvního ročníku Zažít město jinak v Hradci Králové. „Spolupracujeme s kinem Bio Central, galerií v podchodu Walk Thru Gallery, ateliérem Kokpit a tiskárnou Upupaepop. Jedno z témat, které zde chceme vytáhnout, je i probíhající diskuze nad budoucí podobou bulváru Karla IV., ke kterému se vážou i hradecké občanské aktivity,“ říká Martina Erbsová z neziskovky Kontrapunkt. Na programu bude sousedské setkání (káva, výměna památníčků), sběr nápadů na využití zmíněné třídy, workshop opravy kol a zdobení košíků či šití na stroji.

V minimalistické podobě se slavnost odehraje i v Jablonci nad Nisou před místním podnikem La Kavárna. Zavadíte zde o venkovní dobročinný bazar „z půdy“ (zaměřený na staré předměty) a výtěžek z něj půjde na dobročinné účely. Zahraje kapela Dpos triou (severočeské funky) a uskuteční se odpolední ochutnávka produktů La Kavárny s dobrovolným příspěvkem.

To ovšem není vše. O týden později než je oficiální konání Zažít město jinak, tedy 27. září, budou slavnosti pokračovat v Havířově a Krnově. „Tento rok bychom rádi pojali spíše jako nultý ročník na rozjezd,“ říká organizátorka Ela Chmiel z Havířova a dodává: „Určitě chceme hned od začátku zapojit místní kavárny, čajovny a jazzclub – aby vytáhli sezení ven, udělali venkovní koncerty, také jeden obchod se zdravou výživou, který může udělat ukázku raw kuchtění na čerstvém vzduchu. Rádi bychom také uspořádali výstavu dětských prací ve dvorku v centru města, veřejný piknik s workshopy a podobně.“ Slezské město Krnov nedaleko Opavy bude hostit sousedské slavnosti v okolí místního divadla a zaměří se na sport, divadlo a hudbu.

Jsme rádi, že koncept Zažít město jinak má úspěch a můžeme být svědky toho, jak se šíří po celé republice díky nadšení desítek aktivních lidí a dobrovolníků.