Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Otevíráme registraci do 19. ročníku Zažít město jinak. Letos s tématem Zpomal

Otevíráme registraci do 19. ročníku Zažít město jinak. Letos s tématem Zpomal

Akce spolku AutoMat, která sdružuje sousedy, místní spolky a podniky a upozorňuje na problematiku využití veřejného prostoru, nalákala loni k účasti téměř dvě stovky lokalit po celé republice. I letos jí bude patřit třetí zářijová sobota, tedy 21. 9. 2024. Registrace pro všechny nadšence do oživování svých sousedství – tedy dobrovolné organizátory a organizátorky slavností – otevírá 6. března. Přidat se může kdokoliv, a to do 30. dubna.

Motto „Zpomal“ letošního ročníku slavností Zažít město jinak odkazuje nejen k našemu hektickému životnímu stylu, ale i ke zklidňování dopravy v našich městech, školním ulicím a taktickému urbanismu. Což jsou témata, kterými se pořádající spolek AutoMat zabývá už 21 let. Je to také výzva pro všechny sousedy a sousedky, aby se alespoň na jeden den zastavili a zvelebili své okolí podle svých představ a oslavili svobodný pohyb po místech, která často patří spíš automobilové dopravě. Vzdáváme hold ulicím, náměstím a dvorkům, agoře demokratického veřejného prostoru, který má sloužit všem obyvatelkám a obyvatelům města.

Každý, kdo si myslí, že by u toho neměla chybět právě ta jeho ulice, park, dvorek či náměstí, má příležitost připojit se ke stovkám dobrovolných organizátorek a organizátorů akce. Registrace jsou otevřeny do 30. dubna 2024.

Veřejný prostor našich měst a obcí si totiž zaslouží kultivovat minimálně tak, jako dobré sousedské vztahy. Ukázat, jak vypadá ulice, když alespoň na jeden den v roce neslouží autům, ale lidem – to je smyslem sousedských slavností Zažít město jinak, které spolek AutoMat pořádá pravidelně již od roku 2006. Vždy v rámci Evropského týdne mobility, tedy třetí zářijovou sobotu. Letos připadá hlavní termín na 21. září.

„Sousedské slavnosti pod hlavičkou Zažít město jinak jsou skvělým prostředkem, jak aktivizovat občanskou společnost. Na základě organizování Zažít město jinak vznikla v průběhu 19 let řada spolků, které fungují dodnes,” říká Barbora Hradečná, Program v jednotlivých sousedských lokalitách je plně v režii dobrovolných organizátorů a organizátorek, jednotlivců i spolků. Ti přinášejí do veřejného prostoru kulturu i gastronomii, vytvářejí prostor pro sousedské klábosení i dětské hraní, zvelebují své okolí i poukazují na to, co je ve veřejném prostoru pálí. Spolek AutoMat pak musí sehnat každoročně téměř dva miliony korun na to, aby mohl poskytnout pražským lokalitám vyřízení záboru veřejného prostranství, všem pak sdílení know-how a konzultace, prostor na webu, v programu a katalogu slavností a další marketingovou podporu.

Sousedské slavnosti se na mnoha místech po celé České republice již staly tradicí a součástí folklóru. Přesto se každý rok přidávají další a další lidé, kteří považují práci na posilování sousedských vztahů i kultivaci veřejného prostoru za důležitou a smysluplnou. Svou lokalitu mohou přihlásit až do konce dubna a v září si pak vychutnat pořádnou porci sousedského cvrkotu.