Oslavte 17. listopad se Zažít město jinak

Oslavte 17. listopad se Zažít město jinak

Od revoluce uplynulo 25 let a za tu dobu došlo k proměně celé společnosti i chápání veřejného prostoru jako takového. Auto*Mat a jeho projekt Zažít město jinak se proto rozhodl připojit k oslavám 17. listopadu a uspořádat na Národní třídě malou intervenci na toto téma. Improvizovaný byt najdete uprostřed Národní třídy, blízko lahůdkářství Paukert.

Za doby komunismu bylo hodně činností zakázaných. Lidé si na veřejnosti nemohli číst, co chtěli, nemohli poslouchat undergroundové kazety v parku, nemohli se jet podívat za hranice. V těch nejhorších dobách nemohli na ulici vyjadřovat, co měli zrovna na sdrci, ani s kamarády veřejně pořádat divadlo či koncerty. Vše se potají konalo doma nebo na domluvených místech pro malou skupinu lidí.

Tyhle doby už naštěstí skončily, ale přesto je dobré si je opět připomenout, abychom si současné svobody více vážili. Zažít město jinak připravilo venkovní instalaci v rámci akce Díky, že můžem, na kterou Vás srdečně zveme. Pojďte si sednout do křesla a začíst se do samizdatů či nepovolených autorů, poslechnout si punk nebo americké kapely a k tomu se extravagantně obléknout a vyfotit.

Pro někoho jde o sentimentální vzpomínku, mladším ročníkům to může připadat vtipné a oldschoolové. O co nám jde, je především projevit radost nad tím, že se dnes můžeme ve veřejném prostoru města svobodně projevovat a že těch, kteří ulice vnímají jako svůj obývák a chtějí ho sdílet s ostatními, každým rokem přibývá.