Zaparkujte v Olomouci 19. září

Zaparkujte v Olomouci 19. září

„Rádi bychom spolu s architekty namodelovali využití olomouckého náměstí Republiky pro potřeby občanů,“ říká Pavel Bednařík, koordinátor Zažít Olomouc jinak. Zeptali jsme se ho, na co se mohou místní těšit a proč by si tento den neměli nechat ujít.

Co vás k pořádání akce motivuje?
Dlouhodobě se snažím v Olomouci iniciovat aktivity, které vedou k příjemnějšímu vnímání města, které je normálně poměrně líné, jednotvárné a život závisí na studentech univerzity (např. bleší trhy, cyklojízdy, happeningy, apod.). Zažít město jinak je skvělý koncept, jak aktivizovat ty, kteří váhají s pořádáním akcí ve veřejném prostoru nebo se bojí pouštět se do něčeho sami.

Kdo všechno se podílí na přípravě sousedské slavnosti?
Na přípravě sousedské slavnosti se podílejí lidi z týmu univerzitní iniciativy Zaparkuj!, která již dva roky rozvíjí aktivity na oživení olomouckých parků. Tentokrát jsme se spojili za účelem oživení ulic(e). A doufám, že nezůstaneme sami a přidají se i ti, kterým je myšlenka sousedské slavnosti blízká.

Co považujete na největší lákadlo vašeho programu?
Jedno lákadlo je těžké vybrat. Ulice obsazená lidmi (bez aut) je v Olomouci velkou vzácností a sama o sobě může být velkým lákadlem. Součástí programu je i tradiční bleší trh Vintage.Market.Olomouc, který je vždy lákadlem. Zároveň chceme představit komunitní aktivity – komunitní Za()hrada, půjčovna nákladních kol Olo Velo nebo fashion butik Flop Shop.

Na co se osobně nejvíce těšíte?
Připravujeme také happening na unikátním Nám. republiky, kde je situována knihovna, pošta, dvě muzea, ale slouží hlavně autům a nikoliv lidem. Rádi bychom spolu s architekty namodelovali využití toho náměstí pro potřeby občanů města. Na to se hodně těším, zejména tedy na reakce kolemjdoucích.

Chcete uspořádáním Zažít město jinak upozornit na nějaký problém ve vašem okolí?
Tím hlavním problémem je samozřejmě kapacitní přetížení centra auty, ačkoliv to nedosahuje kalamitních rozměrů některých částí Prahy. Nicméně zrovna náměstí Republiky si přímo říká o stromy, lavičky, petanqueové hřiště nebo mobilní trhové stolky – stromy tam ostatně ještě před 50 lety byly! Pak se z něj stalo parkoviště a radnice se obává o změně vůbec veřejně mluvit. My se toho nebojíme.

Jak dobře znáte své sousedy?
ZMJ pořádáme po „nultém ročníku“ v Olomouci poprvé. Sousedy známe, ale v ulici, kde bydlím, není sousedské odcizení takový problém. Centrum města je horší, proto pořádáme akci ve Ztracené ulici v samém historickém centru.

A jaký bude přesný program sousedské slavnosti v Olomouci, můžete sledovat na webových stránkách www.zazitmestojinak.cz.