Praha se na den stane jiným městem

Praha se na den stane jiným městem

Tisíce Pražanů ve spolupráci s iniciativou Auto*Mat promění v sobotu 21. září své okolí v lepší místo pro život. V rámci sousedské slavnosti Zažít město jinak utichne na desítkách míst automobilový provoz a všudypřítomná auta udělají místo pouličnímu životu kaváren, hudbě, divadlu, tvůrčím aktivitám a sousedskému setkávání. Na oživení veřejného prostoru se podílejí desítky místních organizací, spolků, sdružení a jednotlivců ze všech pražských čtvrtí.

Slavnost se letos v září koná už poosmé a každým rokem nabírá na velikosti. Zatímco v prvních ročnících probíhala vždy na jednom místě v produkci iniciativy Auto*Mat, před třemi lety došlo k výraznému posunu, kdy Auto*Mat rozšířil koncept slavnosti na celou Prahu a přizval k jeho pořádání aktivní jednotlivce a organizace z různých městských částí. Akce tím získala neopakovatelný sousedský ráz a do jejího pořádání se každým rokem zapojuje více lidí.

Loni proběhlo Zažít město jinak na neuvěřitelných 23 místech v Praze a zúčastnilo se jí přes 15 000 návštěvníků, ovšem letos již evidujeme přes 30 lokalit od Prahy 1 po Prahu 11 a na jejich proměně v živá, bezpečná a inspirující místa se podílejí desítky aktivních lidí. Výzva k zapojení do programu na jednotlivých místech je otevřená všem – na webu Zažít město jinak lze najít kontakty na místní organizátory a seznam všech míst, kde bude v září probíhat program.

K již tradičním lokalitám v širší Praze se letos připojí i místa vzdálenější od centra. Sousedské slavnosti proběhnou například v Bohnicích, Ládví, na Jižním městě a v Trojmezí. Rostoucí počet Pražanů, kteří se s chutí podílejí na přípravách Zažít město jinak, je důkazem, že obyvatelům metropole záleží stále více na tom, jakou podobu má jejich okolí, a že chtějí budovat dobré sousedské vztahy a fungující místní komunity. Lidé zapojení do Zažít město jinak se často angažují do dění ve své čtvrti celoročně. Vytvářejí a kultivují se tím vztahy mezi občany, zástupci městských částí a magistrátu.

Malou ochutnávku z atmosféry Zažít město jinak mohou Pražané dostat už ve středu 31. července na piazzetě Národního divadla, kde celé léto probíhá festival Fiesta Nové scény. Ke společné večeři u dlouhého prostřeného stolu se od 17:00 sejdou místní organizátoři a kromě společně navařeného jídla se podělí o tipy z programu připravovaného na září. Od 20:00 zde také vystoupí kapela SEMTAM. Ať už sami chystáte program, nebo byste se jen chtěli přijít podívat, jste zváni!