Zažít město normálně

Fenomén sousedských slavností Zažít město jinak je stále populárnější. S každým ročníkem si všímáme, že pořád více lidí chce ve svých ulicích nejen parkovat nebo procházet, ale také společensky žít. Přesvědčivý důkaz jsme mohli vidět během desátého ročníku v 10 českých městech, na jejichž ulicích se snídalo, obědvalo i večeřelo, zpívalo, hrálo na kytaru, koupalo v bazénku, jezdilo na koních, probíhaly bleší trhy, diskuze i tvůrčí dílny. Zábava byla přichystaná pro všechny věkové kategorie. Nyní, o rok později, už se připravuje měst 24!

Zažít město jinak začalo v roce 2006 na Smetanově nábřeží jako pokusný happening, který chtěl změnit nábřeží v pěší korzo po zahraničním vzoru. Program byl produkčně a dramaturgicky v rukou skupinky lidí, ze které se později vyvinula iniciativa Auto*Mat. Po několika letech se slavnost přesunula na Vinohrady, ale program stále vymýšleli lidé z Auto*Matu. Zlom nastal v roce 2011, kdy jste se poprvé otěží chopili vy, lidé z různých městských části a začali si náplň slavností vytvářet sami. Od té doby se Zažít město jinak neuvěřitelně rozrostlo. Přesněji řečeno z jednoho místa v roce 2006 na 68 míst v Praze a 23 měst v roce 2016. Z toho máme opravdovou radost!

Díky vzrůstajícímu zájmu o aktivity ve veřejném prostoru jsme spustili komunitní web s názvem „Zažít město normálně” (proklik na něj je umístěný i v menu vpravo nahoře), který obsahuje kalendář sousedských akcí po celé republice, příklady úspěšných akcí na veřejných prostranstvích, rady a tipy pro pořadatele a také manuál, jak pořádat různé typy událostí na veřejných prostranstvích, který vznikl ve spolupráci s Prahou 7.

Děkujeme za váš rostoucí zájem společně zažívat město jinak. Doufáme, že se tak bude dít co nejčastěji, a že se to jednou stane úplně normálním!-)