Pidirozhovor – Ďáblice

Pidirozhovor – Ďáblice

Abychom vám přiblížili zákulisí příprav Zažít město jinak a zároveň vás trochu namlsali, přinášíme seriál krátkých rozhovorů přímo s organizátory jednotlivých lokalit. V prvním díle se ptáme Jitky Boučkové, která chystá slavnost v Ďáblicích na Praze 8.

Jitka_web

Proč jste se rozhodli zorganizovat sousedskou slavnost?
Sousedské slavnosti se účastní celá naše škola. Jsme soukromou německo-českou školou a sídlíme na sídlišti v Praze Ďáblicích. Máme pocit, že nás místní „moc nemusí“… Proto jsme se rozhodli udělat něco pro zlepšení vztahů (doufáme, že je to nezhorší). Každý rok zveme na Zažít město jinak naše žáky, jejich rodiče, prarodiče a sympatizanty školy, ale taky lidi z okolí, děti z Klokánku, babičky a dědečky z domova pro seniory, ale i rodiny s dětmi z okolních paneláků. Zatím se nám to moc nedaří, cizích lidí přichází poskrovnu. Letos jsme získali další školy z okolí, tak doufáme, že i zájem sousedů se zvýší.

Přesto, je to lepší než loni?
Pozvolna se to zlepšuje. Letos se na akci spolupodílí o tři organizace více než loni, což považujeme za úspěch. Zda se nám podaří nalákat místní obyvatele, to se teprve ukáže…

A město? Mohlo by vám s něčím více pomoct?
Vlastně od města nic nepotřebujeme. Zábor ulice neděláme, protože akci pořádáme v parku před školou, a organizaci zvládáme sami. Možná by se hodila větší propagace akce ze strany městské části.

Na co se letos ve vaší lokalitě nejvíce těšíte?
Letos jsme vybrali téma „multikultura“. Podařilo se nám zajistit účast Korejců, Japonců a dalších cizinců žijících v Praze. Společně nabídneme „multikulty“ snídani na trávníku před školou s ochutnávkou cizokrajných jídel za doprovodu etnické hudby a tance.

Myslíte, že slavnosti mají nějaký trvalý dopad? Zlepšují vztahy kolem vás?
V minulých letech jsme nezaznamenali žádné pozitivní dopady na naše okolí (naštěstí ani negativní). Naši sousedé ze sídliště se akce účastní jen minimálně. Zažít město jinak ale zlepšuje vztahy mezi rodiči a učiteli i mezi učiteli samotnými, protože společně děláme „něco jiného“.

Co na pomoci Auto*Matu oceňujete nejvíc?
Pomoc při propagaci a tisk letáků. Přátelskou atmosféru.

Jak by se dle vás mohlo nebo mělo ZMJ rozvíjet do budoucna?
Bylo by fajn, kdyby se podařilo zamezit komercionalizaci akce. Na spoustu míst se tlačí stánkaři a prodejci. Akce tak pozbývá původního sousedského a neziskového charakteru.

Pokud byste chtěli Ďáblicím jakkoli pomoct, kontaktujte Jitku na: bouckova@gtmskola.cz

 

Jitka_Ve snehu_01