Pidirozhovor – Krnov

Že Zažít město jinak není jen pražský trend, dokazuje letošních 22 zapojených měst po celých Čechách. Dnes jsme o pidirozhovor požádali Petra Ondrušku, organizátora sousedských slavností v Krnově.

Proč jste se rozhodli uspořádat sousedskou slavnost?
Jako malý kluk jsem si na ulici hrával docela běžně. A tak si to tímhle způsobem trochu připomínáme. Říkám tomu vzpomínky na budoucnost. Letos to bude potřetí.

Narážíte při organizaci na nějaké problémy?
Okřídlené heslo „nejsou lidi“ je v malých městech docela citelná bariéra. Vypadne jeden a na dlouho je díra. Ale vždycky, když už se zdá, že to „nedáme“, přijdou lidi a s nimi nápady i chuť.

Daří se vám do příprav i programu zapojovat místní obyvatele a organizace?
Do příprav se nikdo moc nehrne, ale nakonec už tři lidi, kteří si navzájem sednou, jsou docela velká „palebná síla“. Organizace jsou trochu problém – „mají plné diáře“. A místní jsou fajn, zrovna loni se přidali lidé z ulice úplně báječně. Škoda, že letos budeme jinde. Ale třeba to ti fajn lidi udělají na ulici i bez nás. To by byla síla!

Na co se letos těšíte nejvíc?
Že do sousedské slavnosti zapojíme i řeku a starý most. Vyzkoušíme další prostor, „jak to tam zní“ a co by s ním šlo dělat. Vždy se dá najít nějaká výzva.

Myslíte, že ZMJ zlepšuje vztahy ve vašem okolí?
Pomaloučku polehoučku… jo. Roste i autorita aktivistů, je to přece jenom znát, že se tady více známe navzájem.

Je pro vás důležitá pomoc Auto*Matu? Co na ní oceňujete nejvíc?
Pomoc je důležitá moc. Rozhýbá nás umdlené a dává to chuť znovu to zkusit. Je to inspirace a taky zjištění, že „fronta se přibližuje“… Máte fajn nápady a lidé od vás netrpí „nemocí pražských neziskovek“- tedy nevnucují svou představu a nechtějí za každou cenu jen koordinovat. Pomoc beru jako podporu společné myšlenky, která je chytrá, laskavá i vytrvalá. Tak ať dál zůstává s touto krajinou.

Tak to si přejeme taky. A co budoucnost? Jak by se dle vás mělo ZMJ vypadat dál?
Stačí nepřetížit ho profesionalizací a plánováním, manažérstvím do posledního detailu a stále nechávat lidem prostor pro spontánnost.

Pokud byste chtěli krnovskému týmu jakkoli pomoci, kontaktujte Petra na: flemmichovka@seznam.cz

krnov