Pidirozhovor – Český Krumlov

Podruhé se Zažít město jinak koná i v Krumlově. Jak se daří oživovat Masnou ulici prozrazuje Martina Bodláková.

Proč jste se rozhodli zorganizovat sousedskou slavnost?

Protože v centru Českého Krumlova místní už moc nebydlí a během sezóny do něj raději ani moc nevstupují. Pohybují se tu především turisté, a tak jsme chtěli udělat akci vyloženě pro Krumlováky, aby měli důvod přijít do centra, aby se mohli lépe poznat a strávit spolu netypický den.

Narážíte při organizaci na nějaké problémy? Vychází vám krumlovská radnice vstříc?

Vedení města nás s nadšením podporuje. Není ale úplně snadné zařídit uzavírku některých z ulic, byť jen na jeden den. Letos jsme původně chtěli „obsadit“ větší ulici, ale nebylo nám to dovoleno z důvodu parkování aut a stavby nového hotelu. Poplatek za zábor také není úplně nízký, je to vlastně nejvyšší položka v našem skromném rozpočtu.

Daří se vám do příprav i programu zapojovat místní obyvatele a organizace?

Snažíme se o to, dáváme výzvy a psali jsme i maily přímo místním organizacím. Letos se do programu zapojí např. naše městská knihovna, za což jsme rádi. Zorganizují burzu knih a čtení. Jinak celý program je vlastně složen z aktivit místních obyvatel.

Na co se ve vaší lokalitě nejvíce těšíte?

Těším se hlavně na tu celkovou atmosféru a post-euforii, jestli tedy vše klapne tak, jak má. A pak samozřejmě na různé jednotlivosti z programu, který ještě do poslední chvíle pilujeme.

Myslíte, že ZMJ zlepšuje vztahy ve vašem okolí?

Zdá se mi, že akce malinko popostrkuje myšlení lidí v tom, že město by mohlo být více pro ně a že využití
veřejného prostoru má mnohem širší možnosti. Samotná organizace také vytváří nová přátelství, dává nám pocit pospolitosti a taky toho, že společně děláme něco, co dělá ostatním radost.

Je pro vás důležitá pomoc Auto*Matu?

Podpora Auto*Matu je podle nás důležitá hlavně pro pražské lokality, kde jsou aktivity sdružení přece jen víc profláklé než v menších městech. Rozhodně jsme ale moc rádi, že se díky společné propagaci i mimokrumlovští můžou dovědět, že se u nás něco takového děje, a že tím třeba podpoříme pozitivní image města.

Jak by se dle vás mohlo nebo mělo ZMJ rozvíjet do budoucna?

Bylo by skvělé, kdyby ZMJ v budoucnu čím dál víc pronikalo do všedního života, aby to nebyl jen ten jeden den v roce. Aby se podobné akce přirozeně pořádaly častěji.

Stránku lokality Český Krumlov s programem najdete zde, fotky na instagram.com/zazitkrumlovjinak
Kontakt na Martinu: m.bodlina@seznam.cz

krumlov
Martina