Zažít Vršovice jinak, využít schody a oživit náměstí

Zažít Vršovice jinak, využít schody a oživit náměstí

Prostranství před vršovickým kostelem sv. Václava se v sobotu 21. září promění v zónu odpočinku, zábavy a setkávání. V rámci sousedských slavností Zažít město jinak zde místní obyvatelé organizují jednu z 34 pražských zón, které se otevřou pro chodce. Komunita vznikající okolo vršovické farnosti má ale i dlouhodobější plány.

„Nápad uspořádat u nás sousedskou slavnost vzešel z naší starosti o kostelní schody,“ vysvětluje Martin Peroutka, koordinátor vršovické zóny u kostela sv. Václava. Dlouhodobým cílem organizátorů je oživení celého přilehlého náměstí tak, aby sem lidé chodili i z jiného důvodu než jen venčit pejsky. Původně to byla iniciativa farnosti, ale s postupem času se aktivity místních začaly intenzivně propojovat.

Spor o mříž
Již odedávna se tu řeší spor o mříž na vchodových schodech do kostela.  Památkáři ji chápou jako nutnou ochranu cenné budovy před graffiti. Komunita okolo kostela má ale opačný názor. „Na původních nákresech architekta Gočára mříž není. Otevřené schodiště je součástí konceptu kostela a přilehlého parku a má symbolizovat otevřenou náruč,“ dodává Peroutka.

V současnosti na schody chodí většinou popíjet alkohol místní teenageři. „Nám ale nepřipadá správné je vyhánět za mříž. Spíš jim chceme nabídnout jiné možnosti vyžití,“ upozorňuje vršovický koordinátor. Tvar schodiště připomínající hlediště přímo vybízel k uspořádání filmového promítání, které také bude součástí programu v sobotu 21. září.

Budoucnost Vršovic
Dlouhodobá vize oživení „Čecháče“ souvisí s projektem Nová Moskevská, který má přinést nové cyklopruhy, zúžit vozovku a oživit tento bulvár lavičkami a zelení. Moskevská ulice propojuje dva katolické kostely a místní farnost usiluje o oživení prostor přiléhajících k oběma z nich.

Během Zažít město jinak proto bude probíhat otevřená tvořivá dílna Proměň svůj prostor hledající vhodnější podobu „Čecháče“ a prezentace urbanistické studie přestavby náměstí. Vedle letního kina a debat o samotném náměstí se můžou návštěvníci těšit na vršovické kapely. Organizátoři také jednají s umělci o možné instalaci ve veřejném prostoru. Někteří sousedé se ozývají s tím, že zajistí část občerstvení. Příchozí se tak můžou těšit například na domácí biopotraviny, zmrzlinu a další pochutiny.