Pidirozhovor – Puškinovo náměstí

Jak to vypadá, když se šest žen rozhodne oživit jedno náměstí? Zjišťovali jsme na „Puškiňáku“ v Praze 6. 

 
Proč jste se rozhodli zorganizovat sousedskou slavnost?

Sonia: Správně by mělo být „rozhodly“, protože v naší skupině, která Puškiňák Jinak připravuje, jsme shodou okolností samé ženy.
Markéta: Bylo to vlastně hodně impulsivní a rychlé. Dozvěděly jsme se, že v Mařákově ulici, kde Zažít město jinak v Bubenči několik let po sobě probíhalo, se letos akce dělat nebude. Zároveň se rychle musela uzavřít místa konání a tak jsme si řekly: Jdeme do toho, Zažít město jinak v Bubenči bude a uděláme ho my. Marie: Celý ten koncept se nám všem líbí a je nám blízký, do Mařákovy i na jiná místa v Praze jsme „na Město jinak“ vždycky chodily. Logicky jsme o to nechtěly přijít a chtěly jsme ZMJ v Bubenči zachovat.
Markéta: A nakonec jsme si řekly, když už, tak ve velkém a rozhodly jsme se pro celé Puškinovo náměstí. Puškinovo náměstí je tak trochu náves ve městě, na takovou akci ideální místo a všechny navíc bydlíme v jeho sousedství.

Organizátorky ZMJ - Puškinovo náměstí

Zleva: Mirjana, Markéta, Sonia, Radka, Marie, Iva (fotila Helena Pechoučková)


Narážíte při organizaci na nějaké problémy? A jak jde spolupráce s městem?

Sonia: Někdy mám pocit, že na žádné a někdy, že na všechny, na které si jen můžete vzpomenout Jsme začátečnice, vybraly jsme si velký prostor a snažíme se zorientovat ve všech podmínkách a možnostech a najít balanc mezi sousedskou slavností nadšených dobrovolníků a nejrůznějšími pravidly a vyhláškami.
Marie: Je nás šest a někdy je samozřejmě nejtěžší se na něčem shodnout . Jestli tahle kapela ano, nebo ne, jestli tenhle program ano, nebo ne.
Markéta: Městská část je k nám vstřícná a chce se do akce i sama zapojit. Máme od ní i finanční podporu. Spolupráce s Prahou 6 je v pohodě.
Sonia: Na velké problémy, kdy bychom si řekly, že máme po akci, jsme zatím nenarazily. Fázi vymýšlení programu jsme zvládly a máme ho pohromadě, fázi zapojování místních podniků a lidí máme za sebou, víme, co se kdy kde na náměstí bude dít. A teď budeme řešit produkci na místě.


Daří se vám do příprav i programu zapojit místní?

Markéta: Daří a z toho máme asi největší radost. Nakonec se do Puškiňáku jinak nějakým způsobem zapojí skoro „celé náměstí“, a také podniky a firmy v nejbližším okolí.
Sonia: My jsme si naše soukromé sousedské poznávání začaly už s předstihem tím, jak jsme lidi a podniky z okolí oslovovaly. Většina reakcí byla vstřícná, často z toho bylo příjemné a pozitivní setkání. To byla na začátku hodně důležitá věc, která nás bavila a hodně motivovala.
Marie: Právě zapojování místních byl důležitý motor a taky díky tomu je to už teď úspěšná akce – i kdyby nakonec lilo a organizaci zachvátil chaos .


Na co se letos ve vaší lokalitě nejvíce těšíte?

Sonia: Na všechno. Bez přehánění. Na celý den. Na to, že na konci padneme s takovou tou spokojenou únavou.
Markéta: Někdy mám pocit, že je náš program trochu megalomanský. Bude se sportovat, tvořit i hodovat, vystoupení na pódiu pojedou téměř nepřetržitě, děti si zazávodí nebo se třeba naučí snímat otisky prstů.
Marie: Holky jsou moc obecný . Já se těším na lenošící koutek, na Naboso, na tanec od Emotion a na ten krimi koutek.
Sonia: Tak jo! Já na kapely Mahajlu a Hm… v jednom, na šicí dílnu La Femme Mimi, na tisk na textil, na válení čapatí.
Markéta: Tak já teda na orientační běh, cyklozávod pro děti, na dvě dua z Wunderbaro, na sbor ze zvláštní školy v Roosveltově, a na jógu.


Myslíte, že ZMJ zlepšuje vztahy ve vašem okolí? Nebo může mít i jiné pozitivní dopady?

Sonia: My za nás jdeme do prvního ročníku, takže těžko odpovědět, ale věřím, že ano, je to jeden z důvodů, proč jsme do toho vůbec šly.
Markéta: Samy jsme při přípravách poznaly spoustu nových lidí a věcí „ze sousedství“ a myslím, že se tahle pozitivní atmosféra přenese i v sobotu na Puškiňák a hlavně, že tam pak zůstane.
Marie: Díky ZMJ mohou lidé poznat činnosti nebo aktivity spolků a organizací a podniky, o kterých moc nevěděli nebo si jich nevšímali.


Byla pro vás důležitá pomoc Auto*Matu? Co na ní oceňujete nejvíc?

Sonia: Veledůležitá. Je to pro nás premiéra a bez Auto*Matu bychom se jen stěží prokousaly všemi úředními náležitostmi ohledně záborů, značení a povolení. Velmi pravděpodobně by právě v téhle fázi naše nadšení opadlo.
Markéta: Díky také za propagaci a dobré rady, těch není nikdy dost.
Marie: Líbí se nám vaše vize a odhodlanost zachovat sousedkou tvář měst. Principy Auto*Matu a celého ZMJ jsme několikrát využily i prakticky jako argument, když jsme se na něčem nemohly dohodnout.


Jak by se dle vás mohly slavnosti vyvíjet do budoucna?

Sonia: Hezké by bylo, kdyby Zažít město mohlo vypustit příslovce „jinak“ a sousedské slavnosti a zklidnění dopravy v obytných zónách by se staly „normálními“. Lidé by se měli víc setkávat tváří v tvář než přes okénka aut v zácpě, které sousedské vztahy spíš podrývají ;-).

Stránka lokality Puškinovo náměstí i s programem zde.
Kontakt: zazitpuskinakjinak@gmail.com