Pidirozhovor – Ústí nad Labem – Střekov

Ústí nad Labem je společně s Ostravou jedinou mimopražskou baštou sousedů, kde Zažít město jinak najdeme ve více lokalitách. Čím to asi je? Náš další dálkový výslech míří do Střekova za tamní organizátorkou Kateřinou Chalašovou.

Proč jste se rozhodli zorganizovat sousedskou slavnost?

Abychom oživili čtvrť, kterou jsme si vybrali za domov a ukázali, že místo, které lidé běžně míjejí, je místem příjemným a hodným našeho zájmu.

katerina chalasova

Jak jde spolupráce s městem?

V tuhle chvíli mě nic nenapadá, řekla bych, že město se chová vstřícně, jak letos, tak loni.

Daří se vám do příprav i programu zapojovat místní obyvatele a organizace?

Po loňském prvním ročníku se nám lidé už letos hlásili sami. Takže daří.

Na co se letos ve vaší lokalitě nejvíce těšíte?

Že náš soused Pepa Terfler a jeho Artik Studio vytáhnou hrnčířské kruhy, hlínu a budeme točit. A především se těšíme na lidi, protože díky nim naše čtvrť ožije. Loni to byla paráda. Je to akce, kterou připravujeme dlouho a dlouho se na ni těšíme.

Myslíte, že ZMJ zlepšuje vztahy ve vašem okolí? Nebo všímáte si, že má i jiné pozitivní dopady?

Naprosto. Po loňském vydařeném ZMJ se tady u nás na Střekově vytvořila parta patriotů, kteří se snaží oživovat Střekov alespoň jednou za dva měsíce nějakou akcí, která podporuje sousedské vztahy a obecně chuť Ústečáků trávit čas ve veřejném prostoru.

Je pro vás důležitá pomoc Auto*Mat? Co na ní oceňujete nejvíc?

Oceňujeme především jméno a značku, kterou Auto*Mat má a tím je potom snadnější přesvědčit lidi, aby do toho šli s námi.

Jak by se dle vás mohlo nebo mělo ZMJ rozvíjet do budoucna? 

Myslím, že dobrou cestou je podpora aktivit, které rozvíjí snahu obyvatel vytvářet dobré sousedské vztahy celoročně. Mám na mysli manuály a kampaně, které lidi nakopnou a podpoří jejich chuť něco dělat.

Stránka lokality Střekov i s programem zde.
Kontakt na Kateřinu: kacislava@centrum.cz