Kavalírka: odkupte a opravíme!

Kavalírka: odkupte a opravíme!

Jednou ze zón sousedských slavností Zažít město jinak bude košířská Kavalírka. V sobotu 21. září se mohou sousedé těšit na program v samotném parku a okolí. Slavnosti se zde budou konat už potřetí a program je zase o něco bohatší. Hlavní cíl ale zůstává stejný.

Kavalírka je místo s bohatou minulostí i zajímavou současností, ale běžný Pražan o tomto nenápadném parku možná nikdy neslyšel. Za první republiky zde stávaly filmové ateliéry, kde natočil několik snímků Vlasta Burian, a začal se tady také natáčet historicky první český zvukový film. Nad budoucností parku Kavalírka ale visí otazníky.

„Chceme upozornit, že park je v ohrožení a zabránit jeho zastavění,“ říká organizátorka Markéta Fléglová.  „Hlavním cílem je, aby radnice ty pozemky odkoupila a ten park se opravil,“ dodává. Pozemky parku byly totiž v restitucích vráceny soukromým vlastníkům, kteří pak krajní části zastavěli. Park se tak zkrátil, zanikl malý lesík a místní se začali obávat další stavební invaze. Za splnění uvedených cílů bojuje občanské sdružení za záchranu parku Kavalírka.

Dílčím úspěchem činnosti sdružení je nový písek v pískovišti a častější úklid parku. Vedle toho místní organizují jarní úklid parku a letos ho dokonce jednou uklidily i místní děti, u kterých si košířská verze Zažít město jinak získala obrovskou oblibu. „Pomáhají mi stavět šapitó, ptají se, kdy to bude znova a je to pro ně jeden z bodů, ke kterému se upínají,“ říká organizátor Václav Flégl.

Místní děti jsou často ze sociálně slabých rodin a bydlí v nejlevnějších a nekvalitních bytech. Proto od jara do podzimu tráví celé dny v parku. Organizátoři košířské slavnosti mají vizi, jak sociálně slabé více zapojit do komunitního života. Chtěli by zde vybudovat klub, kam by mohli děti přijít na internet, zahrát třeba ping-pong nebo chodit na internet nebo na různé kurzy či kroužky.

Při sestavování programu sousedské slavnosti organizátoři mysleli na to, aby příchozí zůstali déle a dali se do řeči se svými sousedy. Zároveň bude připraveno hodně aktivit pro děti, které budou mít možnost prozkoumat park a dozvědět se o něm něco nového při stromové hře. Dále vystoupí divadlo s představením Prasečí slečínky.

Již tradičně zde bude šapitó, ve kterém si návštěvníci budou moct užít výstavu, tentokrát o stromech v parku a o bunkrech z druhé světové války, které jsou schované ve stráni nad parkem.  Košířská „ZUŠka“ předvede taneční vystoupení a program zakončí koncert kapely Vojty Lavičky známého například z hiphopových Gipsy.cz.

Na Praze 5 budou kousek od Kavalírky ještě zažívat město jinak na Buďánkách. Dále také ožije centrální část Smíchova, kde smíchovská pobočka městské knihovny pořádá další zónu sousedských slavností. Program připravují také sousedé na Malvazinkách, kteří mají nyní plné ruce práce s proaktivním developerem.