Městomil – nový projekt v Zažít město jinak

Městomil – nový projekt v Zažít město jinak

Novinkou letošního ročníku Zažít město jinak je otevřená výzva pro pražské komunity k zapojení do dlouhodobé proměny veřejného prostoru. Chcete se stát designérem svého města? Máte nápad na oživení vašeho oblíbeného místa? Dejte nám vědět! Pokud vás vybereme, spojíme vás s architekty nebo designéry a společně proměnu dotáhneme do zdárného konce. Pro kompletní znění výzvy čtěte dál…

Posledních deset let jsme byli pro aktivní Pražany (a postupně obyvatele dalších měst) průvodcem procesem pořádání sousedských slavností. Letos se posouváme zase o krok dál a nabízíme pomoc v trvalejší proměně míst, kde žijete. Naším cílem je polidšťovat a oživovat města a věříme, že nejvíce k tomu přispějete právě vy – místní. Proto nabízíme v pilotním ročníku asistenci několika vybraným komunitám, kterým pomůžeme proměnit pro ně důležité místo spojené s jejich každodenní životem a jejich aktivitami. Do projektů přizveme také architekty, výtvarníky a designéry, kteří vnesou svou tvořivost a odbornou průpravu.

Pokud máte ve své okolí místo, které je nevyužívané, zanedbané, nebo prostě jen prázdné a přitom „plné možností“, můžete se přihlásit do projektu jeho proměny. Formulář pro zapojení je zde. Projekt se odehrává ve spolupráci a s podporou náměstkyně primátorky Mgr. Petry Kolínské.

 

Otázky, které vás možná napadají:

Jak souvisí projekt Městomil s tradiční výzvou k zapojení do Zažít město jinak?

Myšlenka obou výzev je společná – jsme tu, abychom vám pomáhali proměňovat Prahu v lepší místo pro život. Prakticky jsou ale výzvy na sobě nezávislé. Můžete se přihlásit do jedné nebo do druhé, a pokud se na to cítíte, tak do obou zároveň. V tom případě ale počítejte s tím, že celý proces bude náročnější na váš čas. Určitě rozložte úkoly mezi více lidí.

Jak celá věc proběhne?

Z vámi zaslaných nápadů na místa v Praze, která chceme proměnit, vybereme v pracovní skupině pro tento rok 3 lokality. Žadatelům a iniciátorům proměny přidáme do týmu architekta, designéra nebo výtvarníka (a možná i dalšího profesionála podle charakteru místa a projektu). Jejich společným úkolem bude vymyslet návrh na intervenci v prostoru, která přispěje k oživení místa a naplní potřeby místních. Neděláme přitom tlustou čáru mezi uměním, designem a architekturou. Důležité je, o co si dané místo a lidé říkají.

V druhé fázi vám pomůžeme vaši vizi zhmotnit. Auto*Mat se postará o potřebná razítka a finance a vy si možná otestujete svou manuální zručnost.

Kdo se může zapojit?

Kdokoli, kdo žije v Praze a má chuť proměnit místo ve svém okolí k lepšímu. Nestačí ale jednostranný zájem. Iniciátor projektu, ať je to jednotlivec, nebo skupina lidí, sdružení, nebo spolek, musí být připraven zapojit do projektu i další lidi, kterých se osud daného místo týká nebo mohl týkat. Jednoduše musíte být připraveni mluvit a spolupracovat ve své komunitě.

O jaký typ proměny se jedná?

V této výzvě nemůžeme řešit úpravy dopravního režimu ani existenci či neexistenci staveb. Půjde nám o drobné zásahy, instalace a úpravy (dočasného nebo i trvalého charatkteru), které je možné zrealizovat i společnou, byť odborně vedenou, prací komunity. Chceme trochu popustit uzdu fantazii a zasahovat do prostoru města hravě a udržitelně. Tyto dvě kvality patřily k duchu hnutí Auto*Mat od začátku. Pro inspiraci se můžete podívat do připojené galerie.

Jaká bude role Auto*Matu?

Podobně jako při organizaci sousedských slavností Zažít město jinak vám budeme pomáhat v celém procesu. Budeme asistovat při vyjednání všech potřebných povolení, budeme projekt propagovat a uhradíme všechny náklady spojené s realizací, tedy především náklady na tvorbu návrhu a materiál na realizaci. Pomůžeme vám prostě projekt dotáhnout ke zdárnému cíli po všech stránkách.

 

Kdy se to všechno odehraje?

Naším milníkem je datum konání 12. ročníku Zažít město jinak. Ten letos proběhne v sobotu 16. září a my tento den chceme využít ke slavnostnímu „odhalení“ proměněných míst. Výzva k zapojení do projektů trvá do 18. května. Do té doby musíte přihlásit váš projekt vyplněním tohoto krátkého dotazníku. Příprava projektu s výtvarníkem, designérem či architektem proběhne v letních měsících. A v září vás pak možná čeká pracovní víkend, kdy celou věc uvedete do života.

Bližší informace vám podá členka organizačního týmu Zažít město jinak a koordinátorka projektu Tereza Vohryzková.

zmj@auto-mat.cz
tel. 777 235 079