Městomil: máme vybrané kandidáty i architekty! 

Městomil: máme vybrané kandidáty i architekty! 

V květnu jsme vyhlásili první kolo nové výzvy Městomil, která rozšiřuje na náš sousedský projekt Zažít město jinak. V Městomilovi nabízíme místním komunitám, že jim pomůžeme proměnit místo, kde žijí, trvalejším zásahem. To také znamená, že do projektu přizveme architekta nebo designéra, který navrhne proměnu na základě potřeb a nápadů místních.

Celkem se nám sešlo 18 návrhů od aktivních obyvatel. To je prima výsledek na první kolo výzvy. Rozhodování nebylo snadné, většina podnětů nás zaujala a rádi bychom viděli, jak se prázdná a nehostinná místa v Praze proměňují ke spokojenosti místních. V komisi Městomila zasedli Tereza Vohryzková, Martin Šotola (oba tým Zažít město jinak), Denisa Václavová (odbornice na umění ve veřejném prostoru) a Vladimír Fialka z Kanceláře veřejného prostoru Institutu plánování a rozvoje.

Společnými silami jsme vybrali tři záměry a tři komunity, které za nimi stojí. Nejblíže centru působí spolek Nesedím, sousedím. Právě získali do pronájmu objekt v Anastázově ulici na Břevnově (mapy.cz/s/1IVog). Chtějí ho naplnit kulturním a společenským programem, součástí jejich vize je ale také proměna prostoru před budovou. Ocenili jsme jejich akceschopnost a také to, že proměna prostoru je v jejich dlouhodobém zájmu.

Další z úspěšných žadatelů je spolek Zahrabarr, který působí na pražském Barrandově. Rádi by proměnili nehostinný prostor před místní pobočkou Městské knihovny a Základní uměleckou školou ve Wassermanově ulici, kde se pohybuje hodně dětí a také se zde potkávají rodiče, kteří si jdou své potomky vyzvednout.

Poslední místo je nehostinný prostor před kulturním centrem Novodvorksá na Praze 4. Za návrhem na jeho proměnu stojí Tradiční loutkové divadlo Zvoneček, které na Novodvorské sídlí a které nám poslalo následující popis lokality: „Náměstíčko před KCN je neutěšené místo, kterému vévodí dominanta bílé ubytovny. Celkový obraz dokresluje rozestavěná vnitřní část KCN, zrušená-nezrušená herna, výčep Slovan v podloubí, ze kterého se trousí klientela v jakoukoli denní dobu.“

V posledním týdnu jsme také čile jednali s architekty, kteří by se do projektu mohli zapojit. Už máme přislíbenou účast architektonického studie H3T, která je známa svými pojízdnými a jinak netradičními saunami (h3t.cz). 

Dalším zapojeným architektem je Jan Fabián (janfabian.com), který projektoval například komunitní zahradu ve Vršovicích s laťkovou fasádou a ochozem.  (Foto Start Vršovice)

A kdo je třetí? To zatím neprozradíme, protože to ještě nevíme.

Na další zprávy z projektu Městomil se můžete těšit v průběhu srpna, kdy bychom měli mít na stole první návrhy. Slavnostní odhalení projektů proběhne během Zažít město jinak v sobotu 16. září.

Takže těšte se!