Bude to malý ostravský cirkus na kolejích, prozrazuje František Horvát o letošním ročníku Zažít město jinak

Bude to malý ostravský cirkus na kolejích, prozrazuje František Horvát o letošním ročníku Zažít město jinak

Ostravská sekce Zažít město jinak letos oslaví 5. narozeniny. O novinkách letošního ročníku i organizačním zákulisí jsme si povídali s Františkem Horvátem z kulturního centra Cooltour.

V jaké fázi jsou přípravy na Zažít Ostravu jinak 2017?

Přípravami akce Zažít Ostravu jinak 2017 se náš tým zabývá každým rokem již od května. Aktuálně tak máme vyřešeny veškeré administrativní záležitosti, ladíme poslední drobnosti programu a intenzivně se věnujeme propagaci celé akce.

Kolik bude letos lokalit a jak se budou lišit?

V letošním roce v Ostravě budou moci návštěvníci akce zažít dvě lokality – v centru města a v Ostravě-Porubě. V centrálním obvodu zažijeme město jinak v rámci Husova sadu a jeho okolí (tedy přímo v samotném srdci města). Poruby se ujalo Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava a pro svou slavnost si určilo prostory u Oblouku. Tato lokalita totiž po oživení přímo volá!  

 

Kolik lidí a spolků se vůbec na organizaci Zažít Ostravu jinak podílí? A vydrželi někteří organizátoři od 1. ročníku, nebo postupně odpadávají?

Zažít Ostravu jinak pravidelně již pátým (jubilejním) rokem koordinuje primárně Kulturní centrum Cooltour Ostrava. O jednotlivé obvody se vždy poté starají jeho tzv. „koordinátoři“, kteří si danou lokalitu berou na starost. V letošním roce je však vše trochu jinak. KC Cooltour se primárně stará o koordinaci lokality Husova sadu v centru města a o společnou propagaci. Porubskou sekci si pak berou na starost zástupci Dobrovolnického centra ADRA Ostrava. Do akce je však mimo to zapojeno na desítky dalších kulturních a komunitních organizací, kteří se v Ostravě starají o místní kulturní vyžití. Naše společné schůzky tak spojují zástupce většiny místních kreativců, kulturních ředitelů, dramaturgů, a dalších uměleckých profesionálů i nadšenců. 

 

Na co se letos (v programu) nejvíc těšíte?

Prozatím je to ještě jedno velké tajemství, ale pro návštěvníky naší akce vypravíme ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava historickou tramvaj Barborka, ve které budou moci její pasažéři doslova a do písmene zažít Ostravu jinak. Jízda, během které nebude chybět živá hudba, tanec, bar, či projekce, projede skrze všechny obvody města Ostrava, kam dosáhnou tramvajové koleje. A především – nebude zpoplatněna. Jednoduše – takový malý ostravský cirkus na kolejích :)