Lokality > Praha 1, Ve Smečkách

Mapa Program
Ve Smečkách

Strávit s rodinou den Ve Smečkách? Vlastně proč ne?

Ulice Ve Smečkách je, jak známo, místo pověsti nevalné. Kvůli množství nevěstinců a drogových dealerů Smečky pravidelně obsazují první příčky v žebříčcích pražských míst, kterým je lépe se vyhnout. Jsou ale Smečky opravdu jen tím pověstným nebezpečným doupětem neřesti?

Nic samozřejmě není tak černobílé, jak se na první pohled zdá, a o Smečkách to platí dvojnásob. Množství krásných a zajímavých míst Ve Smečkách se může vzhledem k množství černých historek, které o této ulici kolují, zdát až udivující. Občas to dokonce působí dojmem, že Smečky přitahují stejnou měrou kriminálníky a milovníky divoké zábavy, jako  i lidi toužící změnit svět k lepšímu.

V horní části Smeček najdeme například útulnou kavárnu Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním postižením, prodejnu mlékárny Krasolesí, kde můžete ochutnat a zakoupit vynikající mléčné výrobky pocházející od veselých koz z bio farmy, příjemný tapas bar s poetickým názvem Ježkovy Voči, plavecký klub Raftík, kam chodí plavat maminky s dětmi nebo chráněnou dílnu Inspirace, kde mladé ženy s postižením vyrábějí hračky a dekorace z recyklovaných materiálů.

Popojdeme li dále, narazíme na chráněnou dílnu Jedna Bedna, která vytváří bezpečný prostor a pracovní příležitosti pro duševně nemocné a Tiskárnu a knihovnu pro nevidomé K. E. Macana, která vnáší svělo kultury do temného světa nevidomých. Ještě o trochu níže se pak nachází Galerie Smečky, která se mimo jiné pyšní největší sbírkou českých koláží, a hned dvě slavná divadla - Činoherní klub a Studio Dva. 

I okolí Smeček je bohaté na zajímavá místa. Za rohem v Žitné ulici se nachází centrum Kamino, které se zaměřuje na pomoc ženám bez domova a ve vedlejší Školské ulici sídlí Barvolam - nezisková organizace podporující neurodiverzní umělce a umělkyně.

A právě tato místa se vám netradičně představí v rámci festivalu Zažít město jinak. Přijďte i vy zažít Smečky jinak a užijte si skvělý rodinný den se spoustou tvořivých workshopů, prohlídek jindy nepřístupných míst, koncertů, únikovek, soutěží, ochutnávek a dalšího báječného programu!

A abyste Smečky mohli zažít opravdu jinak, zpřístupníme pro vás místa, kam se jindy nedostanete - zamčené střechy, skryté dvorky a tajné pasáže. Už se těšíte?

Program

11:00–18:00
Hry

Úniková hra v Bílé vráně

Baví vás únikovky? Přijďte si jednu malou zahrát do kavárny Bílá vrána. Konec hry vás zavede na jindy nepřístupné místo a v jejím průběhu se můžete potkat s našimi milými kavárníky a poznat tak, že přesudky vůči lidem s postižením jsou často úplně neopodstatněné.

11:00–17:00
Dílny

Čtení rukama v Knihovně a tiskárně pro nevidomé K. E. Macana

Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana vnáší světlo kultury do světa lidí se zrakovým postižením. Přijďte si prohlédnout, jak funguje tisk pro nevidomé a sami si vyzkoušet, jestli dokážete poznat, co je na obraze, jen skrze dotyk dlaní.

11:00–12:00
Divadlo

Prohlídka Studia DVA

Nahlédněte do zákulisí známého pražského divadla Studia DVA. Od 11:00 proběhne komentovaná prohlídka, na kterou je třeba předem zakoupit lístky: https://www.webticket.cz/akce/53425.c?code=4457&_gl=1*kkioia*_ga*MjMwNTUzNjIuMTU5ODkwMjc3MA..*_ga_ZTTZNF4HDJ*MTY1ODMyMzA3OC42NS4xLjE2NTgzMjMxMzUuMw..&_ga=2.40310752.399605097.1658135015-23055362.1598902770

11:00–17:00
Ostatní

Živá knihovna a bazárek v JEDNÉ BEDNĚ

JEDNA BEDNA je nezisková organizace pomáhající lidem se zkušeností s duševním onemocněním. A právě tuto zkušenost se vám pokusí zprostředkovat pomocí takzvané živé knihovny, kdy budete mít možnost si popovídat s člověkem se zkušeností s duševním onemocněním o jeho pocitech a každodenním životě. Připraven bude také dobročinný bazárek.

13:00
Hudba

Pouliční koncert Michala Šnajdra

Přijďte si poslechnout pouliční koncert Michala Šnajdra, fingerstylového kytaristy, který se v roce 2014 vydal
na sólovou dráhu. Jeho repertoár je složen z autorské tvorby a pro
kytaru upravených evergreenů. V roce 2015 se nominoval do semifinále
mezinárodní soutěže „Kytara napříč žánry“. Nejčastěji hraje v klubech,
koncertuje s dalšími známými kytaristy a také jako pouliční hudebník
v Čechách i zahraničí.

14:00–15:00
Hudba

Koncert kapely Sarma Band

Žhavé tóny balkánských kytar v kavárně  Bílá vrána.

17:00–18:00
Hudba

Střešní koncert kapely AJETO

Jedinečný koncert na střeše s výhledem na Prahu a skvělým občerstvením. Zahraje kapela AJETO.

Celodenní program

11:00
Výstava

Výstava Smečky dříve a nyní v Bílé vráně

Unikátní výstava v kavárně Bílá vrána, která návštěvníkům představí fotky starých Smeček a srovnávací fotky ze současnosti. Vše bude samozřejmě doplněno zajímavými popisky a historkami o nafocených místech.

11:00
Pro děti

Rybolov a bublifukování v Raftíku

Dopřejte dětem skvělou zábavu a navštivte prostor před klubem plavání miminek Raftík. Bude zde probíhat výlov rybiček z bazénku a všude kolem budou vesele poletovat bubliny z bublifuků.

11:00
Dílny

Tvorba obřího obrazu s Barvolamem

Barvolam je nezisková organizace podporující neurodiverzní umělkyně a umělce. Pojďme společně stvořit obří obraz! Na pětimetrové plátno můžete namalovat, co se vám zlíbí, a přispět tak ke vzniku jedinečného dila, na kterém se budou podílet všichni návštěvníci akce.

15:00
Gastro

Grilování a akční drinky v tapas baru Ježkovy Voči

Ježkovy Voči je jeden z nejpříjemnějších podniků Ve Smečkách. Pokud si přinesete vlastní dobroty, můžete si je zde zdarma ugrilovat a k tomu si dát třeba nějaký pivní speciál nebo drink za akční cenu.

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program