Lokality > Praha 7, Strossmayerovo náměstí

Mapa Program
Strossmayerovo náměstí

Milí sousedé,

přijďte opět po roce, bez zábran, oživit Strossmayerovo náměstí a zamyslet se nad překážkami (fyzickými i mentálními), které ční v naší společnosti.

Stejně jako v minulých letech se i letos chceme v programu zaměřit na osudy lidí, kteří zůstávají na okraji veřejného zájmu: seniorů, umírajících, chudých, osob s psychickými problémy, lidí bez střechy nad hlavou a letos i uprchlíků.

S osudy těchto naších sousedů se seznámíme prostřednictvím organizací z našeho okolí, které jim dnes a denně pomáhají.

Od 13:00 do 17:30 před kostelem sv. Antonína představí své aktivity Komunita Sant´Egidio, Přístav 7, Fokus Praha, Medici na uliciPečovatelské centrum Praha 7farnost sv. AntonínaOblastní spolek Českého červeného kříže Praha 7Hnutí Mary’s MealsSpolek Ignisio z.s., Rodinné centrum LetnáKatolická mateřská škola sv. Klimenta a další organizace.
Pečovatelské centrum Praha 7 se k akci připojuje doprovodným programem na zahradě odlehčovacího centra v Kamenické 46.

Od 13:30 odehraje Divadlo Tondy Novotného představení pro děti Nejkrásnější narozeniny.

Od 16:00 nám zahraje vlídný písničkář PAVEL HELAN.

V průběhu celého odpoledne bude možné se spolkem Ignisio, z.s. vystoupat na svatoantonínské věže, rozhlédnout se po okolí a vyslechnout výklad průvodců.

Program pro děti a občerstvení bude zajištěno.
Není-li vám lhostejné naše životní prostředí, přineste si s sebou vlastní hrníček, půllitr nebo podobnou nádobu na pití, abychom se obešli bez jednorázových kelímků;-).

I letos se do akce zapojí Antonínovo pekařství, ve kterém si děti mohou vlastnoručně uplést housku.

Program

12:00–13:00
Ostatní

Příprava akce

Kdo můžete, přijďte nám na pomoc se stavbou stanů, přípravou plochy a vařením kávy a čaje.

13:00–17:30
Ostatní

Sbírka teplého oblečení pro naše sousedy bez domova

Máte-li doma nepotřebné teplé oblečení (především pánské), nevyhazujte jej, ale přineste jej v sobotu 17. 9. před kostel na Zažít město jinak ke stánku Komunity Sant´Egidio.

Přineste pouze čisté oblečení a takové, které ještě může posloužit našim sousedům žijícím „na ulici“ a ulehčit jim blížící se zimní období.

13:00–17:30
Pro děti

Klimentova tvořivá dílnička

Dílničky (nejen) pro děti s Katolickou mateřskou školou sv. Klimenta.

13:00–17:30
Dílny

Workshop pletení aneb zapleťte se s námi!

Na stánku Přístavu 7 se na vás s jehlicemi a klubíčky těší zkušené pletařky z projektu Ponožky od babičky.

Přístav 7 je společný projekt Elpidy o.p.s. a NF Agora 7

13:00–17:30
Dílny

Ukázky první pomoci s Českým červeným křížem

Navštivte stánek Oblastního spolku Českého červeného kříže, kde můžete shlédnout ukázky první pomoci (ukázky resuscitace, krátký test první pomoci, ukázky obvazové techniky).

Děti se mohou formou soutěží seznámit s možností bezpříspěvkového dárcovství krve.

OS ČČK Praha 7 se věnuje školení první pomoci, zajišťování zdravotnických dozorů na sportovních a kulturních akcích, humanitární a sociální činnosti a oceňování bezpříspěvkových dárců krve.

Bližší informace získáte zde: http://www.cckpraha7.cz/.

13:00–17:00
Pro děti

Zažít včely jinak – bez zábran

Povídání o včelaření na holešovických střechách

Náš soused včelař, který chová včely na střeše domu ve Veletržní ulici, s sebou přinese i prosklený úl s živými včelami… 

Nejen děti si přijdou na své.
Ukázky budou zajímavé jistě i pro dospělé.

http://www.vcelynastrese.cz/

13:00–17:30
Bez zábran

O duševním zdraví bez zábran

Ve stánku Fokusu Praha, z. ú. pro Vás máme tipy na péči o duševní zdraví pro Vás i pro Vaše blízké. Rádi Vám představíme naši službu, zatímco si Vaše děti budou moct vyzkoušet různé aktivity a hry. Některé z nich budou zaměřené i na psychické zdraví (: K mání u nás najdete publikace o zotavení, psychiatrické péči a nejen to.

Jsme sociální pracovníci a pomáháme lidem z Prahy 3 a 7 s problémy v oblasti duševního zdraví najít cestu ke spokojenému životu. Podporujeme při hledání práce, v jednání s úřady, můžeme spolupracovat i s celou rodinnou. A co ještě nabízíme? Jak spolupráce s námi probíhá? Přijďte se nás zeptat osobně. Moc rádi se s Vámi setkáme a pohostíme Vás drobným
občerstvením.

13:00–17:30
Gastro

Mary's Meals – Přijďte ochutnat naši kaši – bez zábran

Na stánku Mary’s Meals budeme vařit kaši. Přesně takovou, jakou dostávají jednou za den ve škole děti v afrických zemích. „Je dobrá,“ říkají často lidé, co ji ochutnají, „ale radši bych si dal biftek“. 

Pro některé děti je tahle kaše často jediným jídlem za den. A mají ji moc rády. Je to taky důvod, proč místo shánění jídla jdou do školy. 

Program Mary’s Meals stojí na malých příspěvcích mnoha drobných dárců. Často jsou jimi lidé i na okraji společnosti, kteří vnímají, že i jejich skromný příspěvek může v tomto světě něco změnit.

13:30–14:15
Divadlo

Nejkrásnější narozeniny – Divadlo Tondy Novotného

Antonín Novotný je herec, loutkoherec, mim a také náš soused.

Divadlo Tondy Novotného se zaměřuje převážně na dětského diváka a to od nejútlejšího věku. Ve svých produkcích klade především důraz na etickou a estetickou stránku i na rozvoj dětského jazykového vývoje.

16:00–17:00
Hudba

Koncert vlídného písničkáře PAVLA HELANA

Pavel Helan je písničkář, zpěvák, kytarista, klavírista, bavič, finalista soutěže „Česko Slovensko má talent“ v roce 2013 a hlavně náš soused.

Celodenní program

13:00–17:30
Ostatní

Bazárek (nejen) dětského oblečení

Věci mají smysl, když je smysluplně využíváme. A je škoda je nepoužít opakovaně. Rodinné centrum Letná pořádá v rámci ZMJ Bazárek dětského (i dospělého) oblečení, školních pomůcek, hraček a sportovního vybavení.

Nebudeme prodávat. Věci budou od 13:00 do 17:00 k dispozici bez ceny za dobrovolný příspěvek, který bude věnován na Obědové konto Prahy 7 pro děti ze sociálně slabých poměrů. Zbylé oblečení a věci poputují do Šatníku v Tržnici Praha 7.

Máte-li doma výše zmíněné nepotřebné věci, přineste je, prosím, do Rodinného centra Letná (Janovského 24, Praha 7) v časech:
v pondělí 12.9. 21:35-22:00
v úterý 13.9. 9-12
ve středu 14.9. 9-12 a 17:15-18:45
v pátek 16.9. 9-12
Případně je možné si domluvit i jiný termín pro předání věcí telefonicky: 775 562 672 nebo e-mailem: kontakt@rcletna.cz.
Věci je možné přinést i v průběhu samotné akce.

13:00–17:30
Gastro

Sousedský piknik

Přijďte ochutnat, co upekli sousedé a přispějte i svým moučníkem na společný stůl.

Čaj a káva bude zajištěna.

Není-li vám lhostejné naše
životní prostředí, přineste si s sebou vlastní hrníček, půllitr nebo podobnou
nádobu na pití, abychom se obešli bez jednorázových kelímků:-).

13:00–17:00
Ostatní

Pojďte stoupat vzhůru – až ke zvonům

Chcete se rozhlédnout po okolí z výšky?

Pojďte se spolkem Ignisio vystoupat na svatoantonínské věže a vyslechnout výklad průvodců.

13:00–17:30
Pro děti

Upečeme to spolu – bez zábran

Milé děti, přijďte si do ANTONÍNOVA pekařství uplést svoji housku. Upečenou si pak můžete odnést domů a udělat s ní někomu radost.

13:00–17:30
Ostatní

Kurzy Alfa

Představení Kurzů ALFA – cyklus 11 večerů na téma:
Křesťanství v dnešní době, který pořádá Římskokatolická farnost u kostela sv. Antonína.

13:00–17:30
Hry

Kdo si hraje, nezlobí

Skládání z papíru, rybolov, puzzle a další kratochvíle pro drobotinu se spolkem Ignisio z.s.

13:00–17:30
Bez zábran

Bez zábran – pomáhat s komunitou Sant´Egidio skrze lidský kontakt s těmi nejslabšími

Chudí, bez domova, opuštění, osamělí, zranitelní, senioři, uprchlíci. Ti všichni jsou tu s námi a kolem nás. I když na to často zapomínáme, také s nimi dohromady tvoříme celek. Společnost. 

Boříme bariéry – sociální, jazykové, kulturní i věkové. 

Přijďte ke stánku Komunity Sant’Egidio zjistit víc, vytočit si „výhru“ na kole štěstí a zapojit se do našich chystaných akcí.

13:00–17:30
Bez zábran

Medici na ulici – pomáháme bez zábran

Medici na ulici (MNU) je spolek studentů lékařských fakult, který cílí své aktivity na podporu osob bez domova.

Na našem stánku si budete moci prohlédnout fotografie z našeho ošetřování, ošetřovatelský batoh a materiál, s kterým pravidelně vyrážíme do terénu, a rádi si s Vámi popovídáme o naší činnosti, ošetřování a problematice, kterou se náš spolek zabývá.

Studenti, často ve spolupráci se sociálními pracovníky z dalších nízkoprahových organizací, zajišťují kontinuální chod nízkoprahových ošetřoven či sami vyráží pravidelně do terénu. Poskytovaná péče je zaměřena na základní ošetření akutních či chronických ran, konzultace zdravotního stavu nebo snahu o organizaci potřebné péče. Práce MNU se zakládá především na nesoudícím přijetí a empatii. Snaha je kladena na přinášení naděje, důstojnosti, pocitu rovnosti a mnohdy teprve až ve druhé řadě na ošetření.

Iniciativa navazuje na celosvětové hnutí Street Medicine, které vzniklo v průběhu devadesátých let 20. století v USA v čele s internistou Dr. Jimem Withersem. Právě heslo tohoto hnutí: „Dokud budou lidé spát na ulicích, pod mosty, podél řek, budeme jim poskytovat zdravotní péči přizpůsobenou jejich realitě.“, je každodenním impulzem všem členům.

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program

Lokální partneři