Adamov, Adamov

Opět po roce ožije Kolonka sousedskou slavností, podruhé se Adamov připojí k celorepublikové akci Zažít město jinak. Chystáme divadlo a dílničky pro děti, swap oblečení a knih, sousedskou kavárnu i hospůdku, letní dokumentární kino, bubnování a mnoho dalšího.

Adamovská, Praha 4

Sousedské setkání pro děti a dospělé.

Americká (už 10. 9.), Praha 2

Americká ulice se opět promění na korzo plné hudby, divadla a skvělého jídla. Přijďte zažít v sobotu 10. září Americkou jinak! Slavnost bude probíhat v Americké a Záhřebské ulici od 10.30 do 21.30. Vstup na akci je zdarma.

Anenské náměstí, Praha 1

V srdci Prahy je jen málo příležitostí pro komunitní život. Nově tuto možnost poskytuje rekonstruované Komunitní centrum Unitaria v Anenské ulici, které bezplatně nabízí svým návštěvníkům zázemí kavárny, několika sálů a dětské herny. Zaměřujeme se hlavně na aktivní práci s dětmi a rodinami a také se seniory. Více o nás a o našich pravidelných programech najdete na webu www.unitaria-kc.cz a také na fb.

Program:

Město pro děti 10 – 18 hod

Siesta 10-18 hod

Arbesovo náměstí, Praha 5

Smíchov žije!Proto jsme založili spolek se stejným názvem a chtěli bychom, aby se ze sousedských slavností na Arbesově náměstí také stala tradice. Přijďte a poznejte na jeden den jinou tvář našeho náměstíčka, ožije kulturou, hudbou a provoní ho vůně dobré kávy i jídla!

Atrium na Žižkově, Praha 3

Atrium na Žižkově je kulturní centrum, které se skrývá mezi bytovými domy za rohem od Žižkovské věže. V barokní kapli pořádáme koncerty, v galerii probíhají výstavní projekty zaměřené na výrazná aktuální společenská témata, na zahradě se odehrává čilý komunitní ruch. V letošním roce se chystáme zapojit již potřetí – se sousedy a sousedskými organizacemi připravujeme koncerty, autorská čtení, workshopy, kulinářské dobroty a sousedská setkávání.

Barrandov (až 24. 9.), Praha 5

Bílovice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou

Biskupcova / Ambrožova, Praha 3

Křižovatka mezi ulicemi Ambrožova a Biskupcova bude asi nejvíce známá návštěvníkům kina Aero, okolních podniků a pejskařům. Jak ale bude vypadat, když ji na jeden den opustí automobily? A jak ji zažít jinak? Její proměněnou podobu pro Vás letos připravují organizátoři z filmově vzdělavací instituce Aeroškola, která je od kina, co byste kamenem dohodili. Těšíme se na všechny děti, dospělé, seniory, pejsky i kočičky, které nám pomohou po roce opět rozradnostit toto místo!

Bohnice – Vila Alena | ZRUŠENO, Praha 8

Bořislavka, Praha 6

Braník (už 10. 9.), Praha 4

Břevnov – Malý Vatikán, Praha 6

Zažít Břevnov jinak se každý rok odehrává na jiném místě, jubilejní 10. ročník oživí tři náměstíčka v tzv. Malém Vatikánu, klidném západním cípu Břevnova. Spolu s tradičními pořadateli – Spolkem pro Břevnov a KC Nesedím, Sousedím – připravují program místní sousedé. Jaké by to bylo žít bez zábran? Společně proměníme parkoviště v dětské hřiště, neudržovanou zeleň v kulturní prostor, asfaltovou křižovatku v živé tržiště a překonáme dopravní tepnu oddělující Břevnovský klášter.

Břevský rybník (už 4. 9.), Hostivice

Buštěhradská, Praha 6

Centrum (už 11. 9.), Blansko

Chelčického / Rokycanova, Praha 3

Letos prvně se v rámci festivalu můžete podívat do nenápadné ulice s ikonickými schody, kterou si ne náhodou spousta filmařů vybrala jako lokalitu do svého snímku. Nebýt jedné nenápadné hospůdky Žižkov na Žižkově, slouží tato ulice jen jako parkoviště aut. Tak do ní pojďme na jeden den navrátit život a kulturní ruch, jako tomu bylo v letech dávných. Čekají vás hudební interpreti, stánky místních tvůrců, pivo z Moravského Žižkova a další bohatý program pro dospělé i děti.

Čimice, Praha 8

Žijeme v Čimicích už dlouhou dobu, naše děti vyrostly na místních loukách a stráních. Dnes dojíždíme za prací do jiných čtvrtí, ale právě proto bychom chtěli, aby byly naše Čimice pořád stejně panenské, a přesto se v nich dala najít zábava pro rodiny s dětmi i starousedlíky. Těšit se můžete na živou hudbu, divadélko, soutěže a autorské čtení. Přijďte si poslechnout, jak vypadaly staré Čimice dříve. Doneste na neckyádu vlastní plavidlo, přijďte se pochlubit vaším koláčem!!

Cukrovarnická, Praha 6

Dačického náměstí, Kutná Hora

Dědina, Praha 6

Dědinský minifestival dobrého jídla, pití a zábavy pro celou rodinu a všechny věkové kategorie

Sídliště Dědina na Praze 6 nemá prostor komunitní setkávání, a tak si tento prostor vždy jednou za rok vytvoříme na tzv. alejce – křižovatce chodníků na našem sídlišti, uprostřed zeleně, kde se v běžné dny setkáváme při cestě do školky, školy a zaměstnání.

Letos se již počtvrté! 

Na programu bude opět sousedský jarmark, divadlo pro děti, koncerty, autorské čtení a mnoho dalšího!

Dolní Chabry, Praha – Dolní Chabry

Letos poprvé lákáme všechny do samotného centra městské části a zabíráme jinak velmi rušnou ulici Spořická. Můžete se těšit na hudbu, tanec a zpěv, účast místních spolků, sportovních oddílů, restaurací a podniků a spoustu dalšího. Program se tvoří postupně, za přispění všech. Přijďte zažít Chabry jinak!  ;)

Drahobejlova | ZRUŠENO, Praha 9

Fidlovačka (už 3. 9.), Praha 4

Park u Divadla na Fidlovačce proměníme ve velké sousedské setkání s pozdně letní atmosférou plážovo-piknikového stylu. Velký piknik proběhne na travnaté ploše parku s dobrotami od lokálních prodejců. K dispozici budou deky a polštáře k sezení, po celou dobu bude hrát skvělý nuselský DJ TIM OTIS, v průběhu pikniku bude možné zabrousit na vintage blešák NUSELSKÉ BLEŠKY, nebo program pro děti: stromolezení, divadla, dílny s MK JEZERKA a bibliobusem. Piknik ukončíme letním kinem.

Frýdlantská, Praha 8

Fügnerova, Jablonec nad Nisou

Hlávkova, Teplice

Salesiáni se v Teplicích už více jak 30 let věnují práci s dětmi a mládeží. V roce 2019 jsme koupili budovu bývalých jeslí v Hlávkově ulici v Trnovanech, ze které se chystáme vybudovat multifunkční salesiánské středisko, které otevře své brány nejen dětem a mládeži, ale také rodinám, školám, veřejnosti a salesiánské komunitě. Letos na podzim začínáme s rekonstrukcí a budeme rádi, pokud objekt navštívíte a zúčastníte se naší Sousedské grilovačky.

Hlubočepy, Praha 5

Holandská, Praha 10

Původní sokolský biograf Vzlet z roku 1921 se loni otevřel díky unikátnímu spojení tří renomovaných kulturních projektů. Záleží nám na vytváření dobrých sousedských vztahů, proto i letos k nám v rámci akce Zažít město jinak můžete zavítat například do DAFilms Minikina, vyswapovat knihy s Městskou knihovnou nebo si vychutnat spoustu skvělého jídla a dalších zážitků od nás a našich šikovných sousedů. Zapojte se také! Společně opět oživíme Holandskou ulici a Vzlet.

Holešovičky – park Hercovka, Praha 8

Měníme Park Hercovka díky grantu Nadace Via. Pojďte s námi zažít Hercovku bez zábran a ochutnejte, co všechno tady spolek Holešovičky pro lidi změnil díky sousedským podnětům ze společných plánovacích setkání. Kromě nových prvků v parku jsme připravili také program, aktivity pro děti, jídlo a pití. A také druhý ročník sousedského fotbalového zápasu. Park Hercovka vstává z popela a mění se díky nám všem. Pojďme to spolu oslavit. 

Horská, Praha 2

Horská ulice dělá čest svému jménu! Pevné boty s sebou, zveme Vás na kulturně-intelektuální výšlap! Sportovec i filozof, milé dítě i divoký penzista, každý si přijde na své! Chystáme pro Vás kavárnu, dvě hudební stage, workshopy, molekulární bar, pétanque, vycházku s průvodcem, slackline, jídlo & pití, představíme Vám ve spolupráci s UK programy pro studenty a hlavně Vás seznámíme s utajenou Kuželnou, kde se hrají kuželky uz 100 let a Vy si budete moci zahrát taky!

Hostivař – Kytínská, Praha 15

Srdečně vás zveme na báječné odpoledne – Zažít Hostivař jinak :)

Je to náš 1. ročník a neklade si zase tak velké cíle. Stačí nám se potkat se sousedy, společně usednout venku ke stolu, ochutnat, co kdo přinesl, popovídat si :-) Žízeň tu mít nebudete.

A také si společně zazpívat snad i u ohýnku s buřty, Potěšit  se vystoupením místních šikovných lidí a spolků. Plánován je také doprovodný program pro děti a jejich rodiče.

Těšíme se na vás. Lenka a Roman Coufalovi

Hostivařská, Praha 15

Společnými silami jednou ročně přeměňujeme část ulice Hostivařská na místo přívětivé malým i velkým, pěším i cyklistům, místním umělcům, sportovcům i kavárenským povalečům. Hostivař zatím žádné klasické náměstí nemá, a tak i letos jste srdečně zváni zažít s námi Hostivařskou jinak a bez aut. S prima kapelami, výborným občerstvením a nápaditými workshopy.

Pěkná tradice za ta léta :-)

Hrubého, Praha 8

Hulická / Sudějovická, Praha 21 – Újezd nad Lesy

Husova, Teplice

Husův park, prostranství okolo a za sokolovnou a přilehlý park, Mírové náměstí „Alejka“ (už 10.9.)

Jílovská, Praha 4

Zažijte s námi již po osmé živou Jílovskou ulici! Uvidíte staré známe i nové tváře, opět bude loutkové i činoherní divadlo, kapela, mnoho kulturního i sportovního vyžití, něco dobrého na zub, dílničky, místní „dyzajnéři“, zkrátka Jílovská jak jí znáte z předchozích let i trochu nová, jako vždycky. To všechno pod taktovkou loutkového divadla Zvoneček, které akci pořádá od samého začátku. Těšíme se na vás! 

Jungmannovo náměstí, Praha 1

Letos se poprvé můžete těšit na sousedský festival „Zažít Jungmaňák jinak“, který se uskuteční pod širým nebem na malebném Jungmannově náměstí. Začínáme již v 10:00 hod.

Každý pomáhá těm, které má nejblíž a to svým sousedům, ať jsou to vztahy takový či makový. Nikdy se nenechají navzájem padnout.

Sousedské slavnosti poprvé i s Charitou ČR, která slaví svých 100 let zkušeností na vlně pomoci a to vše Z LÁSKY K LIDEM.

Pojďme se podržet navzájem! Těšíme se na Vás! 

Kamenická, Praha 7

Někde mezi Kárákem, Mělníkem a Prašivkou se rozléhá podlouhlá ulice jménem Kamenická.

A my jsme se se rozhodli už podruhé světlo reflektorů namířit přímo na ni, v rámci každoroční akce Zažít město jinak.

No a jelikož život na Letné je tak trochu kolotoč a občas trochu střelnice, téma nemohlo být jiné než Coney Island. 

Kanice, Kanice

Karlštejnská, Praha 5

Přijďte zažít Jinonice jinak! Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo, kdyby se z ulice Karlštejnská stala pěší zóna a vy jste si mohli sednout na lavičku, pohovořit s přáteli a sousedy, pohrát si s dětmi, zkusit štěstí ve hře a k tomu si dát dobré občerstvení? Právě to všechno bude na jedno odpoledne možné, a to v sobotu 17. září 2022.

Karoliny Světlé, Praha 1

Už potřetí pro vás chystáme ve spolupráci s našimi seniorkami a seniory sousedskou slavnost ZAŽÍT MĚSTO JINAK v Karolině Světlé.

Tématem letošního roku zní BEZ ZÁBRAN a tak s námi přijďte bez zábran zjistit víc o stáří a stárnutí, ať se ho můžete i vy odvážit žít podle svých představ.

Připravujeme výstavu fotografií, workshop břišních tanců, procházku po okolí Karoliny Světlé s průvodkyní, překážkovou dráhu nebo kolo štěstí.

Klimentská, Praha 1

Přijďte zažít poklidnou sousedskou náladu historické Petrské čtvrti, na dohled vltavského břehu, na hraně Starého a Nového Města. Slavnost ZMJ je vítanou příležitostí rozehrát naši ulici a město, potkat se s místními, přáteli a kolemjdoucími. Setkání „bez zábran“, otevřená kultura, která umí překonávat překážky, a vesele zabydlené ulice nám všem v nelehkých časech udělají jen dobře. Vaše #delacita

Studio Citadela je malé kulturní centrum v Klimentské 16, už celých 26 let!

Konšelská, Praha 8

Za sámoškou v ulici Konšelská v Horní Libni se ve vnitrobloku ukrývá oáza klidu, kde se uprostřed rušného města dá zahradničit, relaxovat, nebo si hrát. Útočiště zde nachází i celá řada mimolidských bytostí. Přijďte 17. 9. mezi 15-21 na společný piknik a za poslechu hudby poznejte lidi žijící ve vašem okolí. Zažijte místo, které je součástí městské adaptace na změnu klimatu a úbytek biodiversity, a zároveň se v něm bortí zdi anonymity a předsudků soudobého města.     

Košíře – kino Kavalírka, Praha 5

Jsme spolek krutón a společnost bujón. Už téměř rok vracíme kulturu do Košíř a obnovujeme bývalé kino. Naší doménou nejsou pouze filmy, ale i besedy, workshopy, výstavy a sousedské akce. Tento rok se můžete těšit na různorodý program pro děti i pro dospělé. Nabídneme Vám jak zázemí kina, tak naší fantastické zahrady. Těšit se můžete na promítání v kině , jógu, výtvarné dílny a loutkové divadlo pro děti, sousedské koncerty a craftová čepovaná piva a kvalitní občerstvení! 

Kostelec nad Černými lesy (koná se až 19. 9.), Kostelec nad Černými lesy

Kostelní náměstí (už 3. 9.), Praha – Kunratice

Letos již potřetí se na Kostelním náměstí v Kunraticích koná 3.9. akce Zažít Kunratice jinak. Od 13:30 vás na Kostelním náměstí čeká bohatý program včetně dílniček a pohybových aktivit pro vaše děti. Malí i velcí se mohou se těšit na cirkusově-pouliční show společnosti Poprávu a bublinovou show. K poslechu se těšte na vystoupení kapel Jakoband, Jiný metro a DJ Blue. Pro občerstvení nabídneme pivo z kunratického pivovaru, víno z místní vinárny a mnoho dalšího.

koupaliště (koná se už 12. 9.), Řícmanice

Krč (už 1. 9.), Praha 4

Již sedmý rok oživíme veřejný prostor v Krči. Modrý pavilon je centrem našeho sídliště, tak přijďte s námi vrátit tomuto místu aspoň na jeden den život. Mezi paneláky se můžete těšit na tržiště, historický kolotoč se střelnicí, sportovní aktivity, všední i nevšední gastronomické zážitky, dílničky pro děti i dospělé, hudbu k tanci i poslechu, bohatou tombolu, oheň pro opékání buřtů a spoustu dalších aktivit. Těšíme se na Vás u autobusové zastávky Sídliště Krč.   

Krenovka, Praha 3

Tanec–Literatura–Hudba–Kavárna–Vizuální umění–Divadlo. Usedlost Krenovka ožívá. Zrekonstruovaná kulturní památka v Husitské otevřela své brány v červnu. Majitel budovy, SUDOP Real, ve spolupráci s Tancem Praha, spolkem Unijazz (legendární Čítárna je zpět!) a Inkubátorem Krenovka přichystal kulturní hostinu nejen pro své sousedy. Komunita P3 a naše zapojení do kulturního i sociálního života na Žižkově je naším přáním. Radost–Zábava–Inspirace–Setkávání–Vzdělávání a Rozvoj.

Krhanice, Krhanice

Křížová (až 24. 9.), Děčín

Křovinovo náměstí (už 10 .9.), Praha 20 – Horní Počernice

Královna lokalit v H. Počernicích nosí název Křovinovo náměstí a my (ECM) máme tu výsadu zde mít faru, kde už desítky let pozorujeme měnící se Křoviňák. Touto akcí chceme více poznat své sousedy a pozvat je do historie - ale hlavně do budoucnosti zámku na Křoviňáku. Chystají se krásné věci a tato sobota může být jejich začátkem. Buďte u toho s námi. Zpestřeme Křoviňák!

Kyjov, Kyjov

Lovosická, Praha 9

Masarykova třída (až 25.9.), Olomouc

Masarykovo náměstí, Jílové u Prahy

Masarykovo náměstí, Letovice

Městský park u nádraží, Hradec nad Moravicí

Mexická / Bulharská, Praha 10

Každoročně na sousedském festivalu „Zažít bulmex jinak“ se návštěvníci mohou těšit na řemeslné workshopy pro děti a dospělé, kvalitní hudbu a dobré jídlo a pití od místních podniků. To vše probíhá pod širým nebem v malebném parčíku na rohu ulic Mexická a Bulharská ve Vršovicích.

Mikovice – Budečská stezka, Kralupy nad Vltavou

Mírové náměstí, Schrollův park, nádvoří Benediktinského kláštera, Broumov

Mnichovo Hradiště (koná se už 11. 9.), Mnichovo Hradiště

Modřanský Prior (až 24.9.), Praha 12

Druhým rokem pořádáme v Modřanech akci „Zažít Prior jinak“. Kromě příjemného setkání se sousedy má akce za cíl upozornit na mnohdy opomíjené stavby v brutalistním stylu. Toto téma nemusí být tak nudné, jak se zdá. „Jízda na kolečkách“ budovou Prioru, kdy děti i dospělý projíždí na koloběžkách, skateboardech, odstrkovadlech a jiných vozítkách přízemím budovy a další vylomeniny  jsou toho dobrým důkazem.

most u městské knihovny, Krnov

Mostecká, Praha 1

Na Bělidle, Praha 5

Na Břevnovské pláni, Praha 6

Sociální družstvo První vlaštovka bude dlouhodobě utvářet prostor pro sousedská setkávání. V rámci Zažít město jinak se můžete těšit mimo jiné na jazykové minikurzy! Dále připravujeme i blešák, přednášku o komunitním bydlení, zajímavý program pro děti či workshop o konceptu rozšířené rodiny.

Na Farkáně, Praha 5

Farkáň je možná malá, ale moc milá!

A letos ji, po loňské odmlce, chceme zase Zažít jinak a společně si užít parádní sousedský půlden.
Někdejší hřiště u Peroutkovy ulice, které dříve sloužilo pro fotbal, volejbal a tenis, znovu ožije!

Těšíme se na setkání se sousedy dlouho neviděnými anebo zatím nepoznanými – na společné zážitky, povídání a sdílení myšlenek.
Nabídneme sousedské pohoštění, knižní „směnárnu“, zahradní bazar, program pro děti a další radostné vyžití.

Na Hliništi (už 16.9.), Jihlava

Na Nivách, Praha 4

Těšíme se hlavně na náměstí bez aut! A posezení se sousedy u něčeho dobrého k pití i na zub. Stejně jako loni nebude chybět hudba, divadlo, výstava pod širým nebem a spousta tvoření a dovádění pro děti. Pro ty, co by ocenili klidnější program bude možné navštívit třeba lekci jógy. A protože jsou letošním tématem bariéry a jejich překonávání, pevně doufáme, že se nám jich během odpoledne společně podaří pár prolomit – víc v programu :) 

Na Slupi, Praha 2

Nad Královskou oborou, Praha 7

Nadační dům Josefa Plívy (už 10. 9.), Svitavy

Náměstí před Klicperovým divadlem, Hradec Králové

Náměstí Svobody, Volyně

Náměstí TGM (až 24.9.), Chotěboř

Náměstíčko na ulici K Lánu, Praha 6

Již potřetí zveme vás na sousedské slavnosti,
prožijeme spolu den v poznání i radosti.

Sejdeme se jako vždy na „našem“ náměstíčku,
nezapomeňte s sebou vzít mámu, tátu i babičku.
Letos budeme bez zábran malovat,
koukat na karate, šifrovat, zpívat i tancovat.
Koláče nandáme na tácky,
vyrobíme botky i placky.
Vyfoukneme bubliny obří,
ve skákání budeme vážně dobří.
Sousedský swap můžeme slíbit!
Doufáme, že se vám bude den líbit.
Tak přijďte, ať je nás víc
a neleknem se deště nic!

Náměstíčko V Středu, Praha 6

Zažít Voko jinak!

Náměstíčko ve Vokovicích je malé, ale jedinečné místo. Náš vánoční stromek zdobí vždy děti z celé čtvrti. A (nejen) v letních měsících je to jedinečné místo široko daleko, kde to žije. Přijďte na náměstíčko zažít Voko(vice) jinak! 

Negrelliho viadukt, Praha 8

Stavte se pod oblouky Negrelliho viaduktu (déšť nás nezastaví) a zahrajte si tradiční i moderní deskové hry netradičně pod otevřeným nebem v ulicích Karlína. S rodinou, přáteli nebo se přijďte seznámit se sousedy z okolí a vyzkoušet si stolní hry které ještě neznáte. Budou vás čekat třeba výbušní jednorožci, trpaslíci v ponorce a další neodolatelné společenské hry vhodné pro všechny věkové skupiny. Kdo si hraje nenudí se!

Nová cesta, Praha 4

Nové Butovice – náměstí pod Trifotem, Praha 13

Novovysočanská, Praha 9

Nučická, Praha 10

Sousedská slavnost za MŠ Nučická, na které vás čekají hry pro děti i dospělé všech generací, dětský trh s limonádami a občerstvením, veselý fotokoutek, výborná pizza z Verandy a zmrzlina Crème de la Crème, pivní sanitka, gril s řadou lahůdek a snad i opravdoví hasiči! Hlavně ale možnost se poznat, pokecat a pobýt spolu.

Opatovická, Praha 1

Ortenovo náměstí, Praha 7

Vše co se v Holešovicích děje za zdmi domů pro Vás tentokrát vyneseme přímo na ulici. Na největší ploše na Praze 7 uvidíte ukázky tanců taneční školy, můžete si zahrát hry s dětmi, zúčastnit se kreativních workshopů, nakoupit knihy, opéct si špekáček přímo na ulici a k tomu si dát občerstvení, točené pivo, víno a další.

Zažijte Orteňák jinak!

Ovenecká, Praha 7

M0ST Nàpoje/Beverages – Garden

Ovenecká 517/22

Park pod Proseckými skalami, Praha 8

Milí Libeňáci, sousedé, přátelé i náhodní kolemjdoucí,

pojďme se poprvé setkat v parku pod Proseckými skalami v rámci sousedské slavnosti Zažít město jinak, lépe se poznat a užít si fajn den.

Smyslem akce by mělo být potkání se v této hezké lokalitě Libně a vzájemně se více poznat a sdílet společně veřejný prostor, který je na dosah od Proseckých skal.

Pokud máte nějaký hezký nápad, čím tento den obohatit, neváhejte mne kontaktovat.

Park Tusarova, Praha 7

Park u městského kina (až 23. 9.), Slaný

park u nemocnice, Neratovice

Parkoviště U Kasáren, Beroun

Pernerova, Praha 8

Jsme architekti realizující dřevostavby a v rámci Landscape festivalu jsme postavili fragment velké dřevěné budovy v reálném měřítku, s názvem I´m the future, wooden architecture. Věříme, že dřevo je stavebním materiálem budoucnosti. Chceme propagovat udržitelné stavitelství a bourat bariéry, které v myšlení lidí kolem dřevostaveb přetrvávají. Přijďte se s námi potkat a zažít městskou architekturu jinak! Instalace ožije představením pro děti, tancem, kavárnou či výstavou.

Petřiny, Praha 6

Jsou Petřiny sídliště nebo čtvrť? Potřebují Petřiny náměstí? Pojďme společně oživit prostor v centru Petřin. Na jeden den proměníme parkoviště v Brunclíkově ulici a prostor kolem obchodního domu v místo, kde se potkáme se sousedy, nakoupíme si na tržišti, ochutnáme dobroty připravené sousedy, budeme společně tvořit, budeme se společně celý den bavit.

Petrské náměstí, Praha 1

Plácek před Městskou knihovnou, Netolice

Plácek na Starém Městě mezi kostelem, školou a farou byl kdysi centrem života. Dnes tudy ale většina lidí jen projde, není proč se tady zastavit. 

Již čtyři roky se snažíme, aby bylo proč se tu zastavit. Aby bylo možné znovu tu žít a zažít tenhle plácek jinak!

Plácek před ZŠ Schwarzova, Plzeň

Pod Jarovem, Praha 3

Jsme spolek Život na Žižkově – parta nadšenců, co tu bydlí. Pořádáme aktivity pro sousedy a snažíme se zlepšit místo, kde žijeme a bydlíme. Fungujeme v části Vackov. Na poslední dva ročníky k nám zavítaly stovky sousedů a opravdu jsme si to užili. Třetí ročník Zažít město jinak u nás Pod Jarovem se opět uskuteční před restauraci Stará promiň. Můžete se těšit na aktivity pro děti i dospělé, pochoutky od místních nadšenců, točené pivo, výbornou kávu a osvěžující drinky.

Poštovní (koná se už 21. 8.), Prachatice

Pragovka Art District, Praha 9

Pragovka je spojena se Zažít město jinak už od počátků aktivit místní umělecké komunity. V roce 2015 jsme uskutečnili druhý Kolben Open pod záštitou Zažít město jinak a ve spolupráci pokračujeme každý rok. Přijďte si k nám vychutnat uměleckou slavnost se vším, co k ní patří. Na programu je zahájení a komentovaná prohlídka výstavy, výtvarný workshop pro děti, procházka po areálu, koncert, setkání s umělci a mnohem více. 

Praha 1, Praha

Praha 4, Praha

Praha 6, Praha

Praha 8, Praha

Praha 9, Praha

Přerov (koná se už 11. 9.), Přerov

Prosenice, Prosenice

Řehořova, Praha 3

 Oživený dlouhodobě prázdný dům. Místo propojující coworking, ateliéry pro umělce, galerii, sociální službu, foto studio a univerzální prostor pro workshopy, vzdělávání, setkávání a sdílení. To vše DIY a se sociálním přesahem. Místo, které právě vzniká, spolu s vámi. Vše, co se obvykle odehrává uvnitř pětipatrového prostoru39, se během ZMJ přesune ven a užijeme si společně sousedské slavnosti pod širým nebem.

Řepy (už 3. 9.), Praha 17

Roháčova, Praha 3

Šaldova, Praha 8

V Karlíně se dobře najíte a napijete, poznáte skvělé živnostníky i neziskovky a zažijete tu nejkrásnější ulici plnou stromů, mezi nimiž si hraje podzimní slunce. Naše ulice je v ten den jedno velké korzo, kde se cítí dobře ti nejmenší i ti nejstarší, místní i přespolní. Stejně jako v minulých letech letos nebude chybět hudební program, ohýnek, tradiční tombola, umění, vzdělávání, dílny pro velké i malé a další program. A to vše Made in Karlin! Začínáme ve 14:00.

Šalounova vila, Praha 10

Jsme nezisková organizace HOST a podporujeme ohrožené rodiny s dětmi. Slavnost je pro nás příležitostí zažít Šalounovu vilu jinak. Na pomezí Vršovic a Vinohrad nabízíme rodinám místním i těm z daleka strávit čas ve vile, která je běžně nepřístupná. V sobotu odpoledne ožije tajemná památka a její okolí hudbou, divadlem pro nejmenší, jógou pro děti s rodiči, obřími bublinami a tvořením. Těšit se můžete i na komentované prohlídky vily a sousedské povídání u koláče a čaje. 

Šanovský park (koná se už 21. 8.), Teplice

Sázavská, Praha 2

Na prvním pokusném ročníku ve vnitrobloku SPOKO Tě hned vedle vybombardované synagogy a místo ní postavené školy skoro pro všechny generace se potkáš s nadějnými hudebníky Fumar Mata. Ti Tě natáhnou natáhnou psychedelickým rock’n’rollem, zatímco Monte Carlo Strippers nadchne energickou show plnou Grunge a Funku. K tomu přidej hadrový a kytkový swap, vyzkoušíš si sítotisk a k tomu čekej školní představení plné nadšeného herectví.

Sídliště Invalidovna, Praha 8

Jsme zástupci místního občanského spolku Za Invalidovnu!, který se dosud věnuje zejména výstavbě v okolí. Jelikož ale všichni na Invalidovně žijeme a myslíme si, že se tu se sousedy navzájem moc neznáme, chceme uspořádat sousedskou slavnost, kde bychom to napravili. Společně se najíme, něco upečeme nebo ugrilujeme, vystavíme fotky z historie sídliště, s dětmi postavíme jeho model a hlavně se budeme bavit.

Sídliště Máj, Šumava, 4 Dvory, Stromovka (15.-18.9.), České Budějovice

Sídliště Skalka, Praha 10

ZAŽÍT SKALKU JINAK 2022

Vážení sousedé, obyvatelé Skalky a okolí. V rámci letošní akce Zažít město jinak 2022, pro vás CB Skalka v sobotu 17. září 2022 připravila malou sousedskou slavnost. Bez Vás by to ale nešlo, a tak budeme rádi, když nám pomůžete na jeden den proměnit blízký veřejný prostor v příjemné a přívětivé místo. Mimo jiné vás čeká hudební program, workshopy, bazárek, aktivity pro děti, domácí dobroty, další občerstvení a spousta fajn lidí a nových přátel. 

Sídliště Spořilov, Praha 4

Hledáte klidnou nenáročnou akci? Přijďte s dekou posedět na trávu či si přineste židličku. Budeme popíjet čaj, kávu nebo domácí limonádu.

Můžeme si zahrát pétanque či kuličky na cestě. Naučit se skládat origami, vlaštovky i jiné skládanky.

Máte domácí marmeládu či koláč, co chutná celé rodině? Je to hit letošní sezóny nebo podle starého rodinného receptu? Určitě neváhejte donést ochutnat!

Začátek ve 13:00. Konec v 19:00 nebo až se nám bude chtít jít domů.

Skautský dvůr (už 13.8.), Počátky

Skotnice (koná se už 11. 9.), Skotnice

Smetanovo nábřeží, Praha 1

SmetanaQ je místem, kde se setkávají lidé se zájmem o umění, kulturu a design. Najdete tu kavárnu a bistro, dvě galerie a design store.V sobotu ožije nejen Smetanovo nábřeží, ale i okolní ulice. Srdečně vás zveme na sousedské slavnosti, které se v rámci iniciativy Zažít město jinak budou konat i v naší části Prahy. Chystáme pro vás program nabitý kulturou, uměním, designem a gastronomickými zážitky. 

Smetanovo náměstí, Ostrava

Sokolovská, Praha 8

V rámci sousedských slavnostní poprvé oživíme okolí našeho bistrobaru! Těšte se na Dj sety, autorskou módou, graffiti workshop, speciální menu a mnoho dalšího. Sokolovská bude žít!

Soukenická, Praha 1

Srbská / Pod Kaštany, Praha 6

Na rohu frekventované ulice Srbska se chystá Divadlo Procity s dalšími místními podniky Bezobalu a Pokojovky oživit na jeden den místní lokalitu. Zastavte se a podpořte svojí přítomností podniky, které pro vás chystají program. Chystáme herecké workshopy pro malé i velké, imerzivní divadelní představení, ochutnávky – tekuté i sladké. Chcete soutěžit? Otevře se pro vás možnost setkat se, degustovat, vyzkoušet, poslechnout si a “Zažít město jinak.”

Srbsko – Park u DDM Bílina (už 10. 9.), Bílina

Staré Ďáblice – Osinalická, Praha – Ďáblice

Šternberkova, Praha 7

Teplá kačka je bistro&shop, které má své hosty přenést do street foodových uliček asijských měst, a to nejen jídlem, ale i celkovým vizuálním konceptem celého místa. Vznikli jsme na venkovních festivalech, a tak návrat do ulice prostřednictvím ZMJ nám dává příležitost ukázat „příčnou k Dukelským hrdinům“ naši Šternberkovu ulici.

Slavnost na ulici je tou pravou chvílí, kdy můžeme pozvat nejen naše sousedy, sdílet s námi vše, co lidé „kolem“ Teplé kačky umějí.

Strossmayerovo náměstí, Praha 7

Strossmayerovo náměstí s dominantou kostela sv. Antonína – křižovatka tramvajových linek, místo, kudy většinou jen procházíme nebo projíždíme, které však přímo vybízí k zastavení.

Stavte se tedy mezi 12. a 18. hodinou a pomozte nám, bez zábran, toto náměstí oživit Jinak. Můžete se těšit na neformální setkání sousedů, občerstvení, stánky charitativních organizací, výstup na svatoantonínské věže, soutěže pro děti, hudební a divadelní vystoupení a možná přiletí i včely.

Sukovy sady, Hradec Králové

Telečská, Jihlava

Tělovýchovná – Zahrada Bubec, Praha – Řeporyje

Tomkova, Hradec Králové

V Hradci Králové se k ZMJ připojujeme od roku 2014. Setkání se pořádala v různých částech města. Od roku 2018 se ZMJ děje v historickém centru, pod hlavičkou Centra uměleckých aktivit. Rádi bychom při tomto sousedském setkání ukázali, že dojít na „staráč“ a dojít sem pěšky nebo na kole, má význam. V roce 2021 jsme úspěšně oživili Velké náměstí, letos se opět vrátíme do ulic Klicperovy, Tomkovy a V Kopečku. V programu je tradičně kultura, dílny, blešák a setkání se sousedy.

Trhanovské náměstí, Praha 15

Trhanovské náměstí je odnepaměti hostivařským centrem vzdělávání a volného času. Studují se tu zejména umění – múzická, výtvarná, ale i bojová. Společně s místními organizacemi pro vás chystáme rozmanitý program, který potěší nejen malé a velké milovníky umění. Čekají vás kreativní i pohybové dílny, bojovka ulicemi Staré Hostivaře, bleší trh, odpočinkový koutek a samozřejmě spousta dobrého jídla, pití a sousedského klábosení. Možná přijde i kůň…

Troja, Praha 7

Poklidná sousedská slavnost. Ochutnávka vín z domácí produkce. Dobročinný bazárek. Orientační běh. Soutěže pro děti i dospělé. Opékání buřtů na ohni i grilování. Pouštění draků. Stolní tenis, badminton, fotbal i stolní fotbálek. Ochutnávky domácích limonád, piva, sladkého i slaného z domácích troub. Divadélko. Prezentace zájmových sdružení. Autorské čtení. Kytarový podvečer u ohně. Promítání dokumentu. A mnohé další k příjemnému pobytí.

Trojmezí, Praha 10

Tyršova | ZRUŠENO, Jičín

U Akademie, Praha 7

U Kněžské louky, Praha 3

U Nikolajky, Praha 5

Před Trikem bude vařit Vojtěch Kalášek, Země projekt, Tamarind Tree a Nhà Hai Hành. Čepovat se bude pivo z Obory a od Matušky a budeme rozlévat naturální vína, cidery a březovou mízu. Se studiem Najbrt připravíme nový merch a vlastní výrobky Nicolajka. Základní škola Santoška a Gymnázium Zatlanka představí své projekty, stejně jako Knihovna Ostrovského, Komunitní centrum Smíchov, Taneční studio Andrea, bude koncert Jana Váni, special guest z Tábora a Tea Jay Ivo Pospíšil. 

U Okrouhlíku, Praha 5

Jsme sousedé z Hřebenek.

Jde nám hlavně o to, abychom se potkali s lidmi z okolí.

S těmi, co se už známe a kteří mají už několik let třetí zářijovou sobotu zaškrtnutou v kalendáři, s těmi, s kterými se jen zdravíme, i s těmi, se kterými se zatím neznáme.

Doufáme, že si jako vždy všichni společně užijeme jeden klidný a příjemný den na ulici, která na chvíli celá patří lidem a ne jen autům.

Přijďte, jste vítáni!

U Rokytky / Stejskalova, Praha 8

Zažít Libeň jinak! Pojďte s námi proměnit plácek u Rokytky v živé náměstí. Náměstí, které vybízí k zastavení, odpočinku, zábavě. Aspoň na jeden den v roce. Jsme parta místních nadšenců, kteří chtějí uspořádat kulturní a sousedský zážitek. Přijďte si dát něco dobrého, potkat sousedy, pobavit se, poklábosit, poslechnout dobrou hudbu. Chystáme také workshopy a přednášky pro všechny věkové kategorie.

U Vysočanského pivovaru (až 18. 9.), Praha 9

Sousedské setkání v parku U Vysočanského pivovaru. Přijďte se společně rozloučit s létem, seznámit se s aktivitami přírodovědeckého spolku Darwin, zapojit se do soutěže o nejlepší vysočanskou bábovku či obohatit šatník v rámci malého sousedského swapu.

U Zásobní zahrady | POZOR ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ – Husitská 114/74, Praha 3

Spojili jsme síly, abychom vás pobavili. Přijďte za námi do prostor Integračního centra Zahrada (U Zásobní zahrady 8, Praha 3). Potkáte se s komunitním centrem Nová Trojka, které poskytuje komplexní podporu žižkovským rodinám, organizací R-Mosty, která nabízí sociální služby, a Integračním centrem Zahrada, které pracuje s dětmi s kombinovaným postižením. Čeká vás divadlo, koncert, kreativní i sportovní dílny, film, swap oblečení, výborné občerstvení a další.

Uralská, Praha 6

Naše kavárna „Balance by Luci“ je v Bubenči nováčkem, ale cítíme se tu jako doma, stejně jako naši zákazníci u nás. Jsme místem setkávání nejen kávových nadšenců, ale hlavně sousedů a kamarádů. Rádi bychom tuto pohodovou atmosféru přenesli od kavárenského stolu do ulic a ukázali tak všem, že Uralská nejen „žije“, ale že zpívá, tančí a především spojuje. Hudební stage poslouží i jako divadelní jeviště a zážitek Vám zpříjemní stánky s dobrotami, pivem a drobnostmi pro radost.

Ve Smečkách, Praha 1

Ulice Ve Smečkách je obestřena spoustou černých historek. Přijďte se přesvědčit, že jde spíše o temný stín minulosti a že v současnosti jsou Smečky pěknou a zajímavou ulicí. V rámci akce Zažít Smečky jinak pro vás otevřeme jindy nepřístupná místa (soukromé střechy, zapadlé dvorky, tajné pasáže), připravíme workshopy, únikovky, koncerty, nahlédneme do zákulisí zdejších divadel a společně vytvoříme obří obraz. Akci pořádá kavárna Bílá vrána spolu s místními podniky a sousedy.

Veletržní palác, Praha 7

Velflíkova, Praha 6

Po loňském úspěšném debutu vás opět zveme do našeho zeleného vnitrobloku. Přijďte s celou rodinou užít si místo se vzrostlými stromy nad hlavou, pod nimiž si můžete dát kávu, vyzkoušet jednu z dílen, vyměnit domácí zeleň, pohladit duši divadelním či hudebním představením nebo si jen popovídat se sousedy. K tomu všemu pivo z Bubenečského pivovaru a spousta domácích dobrot od našich sousedů. Za deštivého počasí bude akce zrušena.

Veverkova, Praha 7

Vladislavova ulice, Kutná Hora

Vnitroblok Na Míčánkách, Praha 10

Jsme skupina sousedů z vnitrobloku zástavby družstevních domů arch. Františka A. Libry ve Vršovicích. Dětské hřiště a sportoviště ve vnitrobloku zástavby tak bylo místem, které naše cesty svedlo dohromady. Uspořádání ZJM na tomto místě,  je tak další radostnou extenzí naší sousedské spolupráce “přes plot”.

Program se snažíme cílit primárně na naše děti organizováním workshopů, následný kulturní program bude taktéž z našich “domácích zdrojů”.

Vokovice, Praha 6

Místní historická náves dosud nebyla součástí kulturní mapy Vokovic. Náš Institut Renesance Kulturního Dědictví se ve spolupráci se zdejšími sousedy rozhodl tuto mezeru zaplnit dvoudenním programem. Nedělní bude věnován zasvěcení Vokovické kapličky osobnosti bl. Odorika z Pordenone a přehlídce ansámblů staré hudby. Sobotní program nabídne hry pro děti, hudební a uměleckou autorskou tvorbu, drobné pohoštění, ukázky čajových obřadů. Závěrečné čajování proběhne u rybníka Džbán.

Votuzská (až 11. 9.), Praha 20 – Horní Počernice

Výtoň, Praha 2

Muzeum hlavního města Prahy, ve spolupráci s okolními institucemi a podniky, připravuje již tradiční oživení Výtoně s bohatým programem.

Podívat se budete moci do Podskalské Celnice na expozici o Podskalí a voroplavbě, kde bude vstupné celý den zdarma. Dále muzeum nabídne komentované vycházky po zaniklém Podskalí, kde se třeba dozvíte, proč se Výtoň jmenuje Výtoň. S dalšími institucemi připravujeme etapovou hru pro děti, výtvarný a technický workshop či malování na obličej. 

Waltrovka, Praha 5

17.9. pořádáme 2. ročník ZAŽÍT WALTROVKU JINAK. Do akce se zapojí organizace z okolí: Středisko výcviku vodících psů a KC KONZERVA (výroba dřevěných hraček a hry pro děti i dospělé). Sousedé sousedům vytvoří zážitkový program pro malé i velké: Jedna sousedka vytáhne ze sklepa svých 5 šicích strojů a vytvoří šicí dílnu, druhá zorganizuje blešákoswap, další využije svých schopností a budete si moci vyrobit náramky. Objeví se UFO hry, disco pro děti a další veselé aktivity.

Za Poříčskou branou, Praha 8

Jen pár kroků od metra Florenc najdete kulturně společenský prostor Bar/ák. Dominantou je pavlačový dvorek s ojedinělou atmosférou a komunitním duchem. Přijďte v rámci Zažít město jinak ochutnat jeho atmosféru. Prostory Bar/áku oživí od rána do večera komunitní život, workshopy, hudba a divadlo. 

Za Zelenou liškou, Praha 4

Víte, kde lišky dávají dobrou noc? Přece na Zelené lišce, jednom z nejstarších pražských sídlišť. Ve 30. letech se jednalo o výkřik moderny z dílny funkcionalistických architektů, na konci války zde proběhlo Pražské povstání, které připomíná řada pomníčků. Dnes je to zelená, ale ospalá čtvrť mezi mrakodrapy, kde tiše šeptají jen opuštěná klepadla na koberce. Pojďme ji v sobotu 17. září probudit k životu a společně nakopnout potenciál jedinečného místa, kde to máme rádi.

zahrada knihovny, Červený Kostelec

Zahradní Město (už 10. 9.), Praha 10

Tradiční komunitní akci pro rodiny s dětmi ZAHRADA VE MĚSTĚ pořádá Klub K2. Přijďte na trh Slunečnice v Jabloňové ulici, před Rodinným centrem K2.

Letos na Zahradu ve městě přijede divadlo Loutky bez hranic s pohádkou „Bojím se v lese.“ Prostor opět zaplní stánky: Šikulova dílna, Toulcův dvůr, Chovatelský spolek Darwin, Redukuju. Nebude chybět ani občerstvení a káva. O hudbu se postará hudební soubor 1000 lahví.

Zažít Atrium jinak, Ústí nad Labem

Zažít Černou věž jinak, České Budějovice

Profesionálně 30 let společně s rodiči pracujeme na maximálním možném vývoji dětí, které se narodily s handicapem. Jsme terénní, sociální služba. Naše jedinečnost spočívá v souboru odborných služeb, které poskytujeme celé rodině. Specializujeme se hlavně na postižení v oblasti zraku, kterým získáváme 80 % všech informací. Když zrak není v pořádku, dítě se nemůže učit nápodobou, nedostane dostatek potřebných podnětů a celý jeho vývoj strádá ve všech oblastech. 

Zažít Cheb jinak, Cheb

Zažít Dvůr Králové jinak, Dvůr Králové nad Labem

Poprvé ve Dvoře Králové zažijeme akci Zažít město jinak! Našim cílem je alespoň jednou změnit "MRTVÉ" náměstí na ŽIVÉ – sousedskými slavnostmi. Zkusíme centrálnímu náměstí vrátit jeho roli v setkávání místních lidí i návštěvníků města, připomene význam místních obchodů, šikovných řemeslníků, spolků, osobností. A budeme mluvit o tom, jak by se náměstí mohlo proměnit, aby lidi k sezení, setkávání a nákupům skutečně lákalo.

Zažít Havlindu jinak, České Budějovice

Iniciativa Sousedé z Havlindy si vybrala malý, dosud zanedbávaný parčík mezi Polní ulicí a Mlýnskou stokou, aby ukázala, že může být skvělým místem pro setkávání obyvatel naší čtvrti. Společně jsme připravili program, který zahrnuje výtvarnou a hudební dílnu, skládání origami i sportovní hry na zrušeném hřišti Regule. Promítání fotografií Havlíčkovy kolonie z domácích archivů a fotoalb potěší jak pamětníky, tak ty mladší, kteří její dávnější minulost nezažili.   

Zažít Hodonín jinak, Hodonín

Zažít Hustopeče jinak, Hustopeče u Brna

Zažít Jeseník jinak, Jeseník

Zažít Kdyni jinak, Kdyně

Zažít Lednicko-valtický areál jinak, Lednice

Zažít Litoměřice jinak, Litoměřice

Zažít Malé náměstí jinak, Hradec Králové

Malé náměstí v Hradci Králové je čistým, kouzelným místem, kde se obvykle nic neděje. 

Přitom okolní domy mohou vyprávět o jejich slavných obyvatelích a osudech, v létě tu voní lípy a šplouchá voda z kašny, a kousek opodál kdysi bydlel Karel Čapek se svojí babi. Oživujeme proto tohle místo procházkou po stopách Karla Čapka a setkáváme se na lavičkách, v antikvariátu nebo tvoříme.
Přidejte se k nám. Jak?
Prostě přijďte nebo nám napište.

Zažít Mírové náměstí jinak, Hrob

Zažít Mšeno jinak, Mšeno

Zažít Nové Město nad Metují jinak, Nové Město nad Metují

Zažít Nový Jičín jinak, Nový Jičín

Zažít Olomouc jinak, Olomouc

Zažít Příbor jinak (už 16. 9.), Příbor

V pátek 16.9.2022 bude v Dukelské ulici v Příboře pořádně rušno! Sousedskou slavnost Zažít Příbor jinak premiérově pořádá svobodná demokratická škola Gaudi. Společně s vámi oživíme Dukelskou ulici a přilehlá prostranství. Budeme tančit, zpívat, hrát a tvořit. Těšit se můžete na dobrou kávu, občerstvení, street art, bubliny, swap, filmovou projekci, živá zvířátka a mnoho dalšího. Pojďme si společně užít krásný den a navzájem se lépe poznat. Děti z Gaudi to umí rozjet! 

Zažít Rosice jinak, Rosice

Zažít Rudnou jinak, Rudná Dušníky

Zažijte s námi Rudnou jinak! Rozhodli jsme se letos uspořádat první ročník sousedských slavností v ulici Svatopluka Čecha v Dušníkách. Přijďte se 17. září pobavit, posedět, poznat se s dalšími Rudeňáky. Nebude chybět divadlo pro děti, stopovací hra, rukodělné dílničky, živá i reprodukovaná hudba, SWAP zahradnických výpěstků a knih, rudenský pivovar, sousedské dobroty a další občerstvení. 

Zažít Rýmařov jinak, Rýmařov

Zažít Sázavu jinak, Sázava

Ahoj Sázavo!

Přijďte si na náměstí V+W posedět, popovídat, tvořit, jíst, pít, zpívat, cvičit, tancovat a zažít město jinak!

Zažít tržnici jinak, Mariánské Lázně

Zažít Úštěk jinak, Úštěk

Zažít Veselí jinak, Veselí nad Lužnicí

Jsme komunita aktivních maminek, která se snaží oživit dění v našem městě s fokusem na maminky s dětmi.
Letos poprvé máme tu čest hostit sousedskou slavnost a zažít tak Veselí jinak.

Zažít Všenory jinak, Všenory

Letos už po čtvrté chystáme Garage sale, který u nás v okolí nabyl obrovské oblíbenosti. Stala se z něj tradiční akce, kde sousedé otevřou své brány a neprodávají jen věci, které už nepotřebují, ale zároveň se společně poznávají. A přesně o tom by měla být i akce Zažít Všenory jinak. Oživíme místa, která dobře znáte. Z Kovárny se stane tančírna, U Louže uděláme piknikovou zónu, po vesnici budou outdoorové hry. 

Zažít Žleby jinak, Žleby