Osada žije!

Hlavní myšlenkou naší činnosti je oživení sousedských vztahů a veřejného prostoru v Litvínově. Vnést do místního dění více zájmu veřejnosti. Přenášet mezi lidmi zkušenosti, dovednosti a záliby v přátelském duchu, bez vidiny zisku či zviditelnění.

Na jaře roku 2015 jsme si vysnili “něco”. Ono “něco” mělo lákat k procházkám mezi domovními bloky všechny generace. Vysnili jsme si ulice, dvory a parčíky plné života, plné lidí. Plné nás, Osadníků. Začalo to utvořením jakéhosi konceptu, který jsme nadále konzultovali jak s našimi kamarády, tak s koordinátory ze “Zažít město jinak”. Zároveň jsme potřebovali získat i lidi, kteří by se rádi zapojili, ale o kterých nevíme. Pro tento účel jsme využili jakýchsi pozvánek – dopisů, které jsme roznesli do všech sousedských schránek. Několik lidí se nám se zájmem ozvalo a do příprav se zapojilo. Nic už tak nebránilo realizaci našeho nápadu.

V sobotu 13. června tak proběhl první ročník sousedský slavností pod názvem OSADA ŽIJE! Společnými silami se nám povedlo oživit dvory a parky v litvínovských ulicích (Ladova, Sukova, Jedličkova, Mánesova, Halasova). Akce se účastnily zhruba dvě stovky lidí. Osadou se linula vážná, jazzová i folková hudba v podání místních umělců, děti se bavily na houpačkách lanového centra, zkoušeli svou mušku na střelnici a nebo tvořili ve výtvarné a řemeslné dílně. Starší lidé debatovali nad historickými fotografiemi, sdělovali své nápady v malé anketě nebo hráli stolní hry. Rušno bylo i na sousedského blešího trhu, který byl krásně vyzdobený.

Ve vzduchu byl cítit zvláštní druh energie, kterou vytvářelo nadšení a radost místních obyvatel, kteří toho dne vyšli ven a nebáli se prožít něco nového. Společně jsme zjistili, že je to vlastně hrozně jednoduché. No prostě, stálo to za to. Z našeho pohledu to bylo přesně takové, jaké to mělo být, i když slavnosti předčasně ukončila letní bouřka.

Jaké byly dojmy účastníků?

“Nejvíc mne nadchla atrakce Zapomenutá žlutá barva. Za indiánským teepee jsme omylem nechali plechovku plnou žluté barvy. Ležela tam bezprizorně celé ráno a úplně spontánně se z ní nakonec stala vyhledávaná dětská dílna. Paráda! Sami sobě!”

“Líbila se mi přátelská atmosféra, která se ladně linula Osadskými dvory. Po dlouhé době jsem cítil něco, pro co mě napadá jedniné slovo – mír.”

“Jsem ráda,že se podařilo dokázat, že se lidi dokáží bavit i bez skákacích hradů s logem sponzora a jiných nesmyslů. Mám pocit, že příště těch lidí, co se budou chtít zapojit, bude mnohem víc, že někteří z nich pochopili dobře, o co jde.”

“Je strašně super vidět, že když lidi chtějí, tak se dokážou bavit a dokážou nezištně přiložit ruku k dílu. Je skvělé, že se stále dá udělat takováto akce a nemusí se vyhazovat oknem prachy za ceéčkový kapely a k tomu hromada stánků, jako to třeba bývá na Valdštejnských slavnostech.

“Za mě super. Co se týče dětí, mladšího jsem nemohl dostat z lanového parku a všechny tvořivé stánky taky obešel. Starší většinou sedí doma a líbilo se mu to také. Mě osobně nejvíc nadchlo, jak si docela dost lidí vyndalo ven židličky a trávili ten den spolu venku, což byl myslím účel takové akce. Osobně rád potkávám známé a kamarády, ale už mě nebaví mega akce, takže v tomhle ohledu taky spokojenost.”

Datum: 25.06.2016
Adresa: Litvínov
Email: osadnici.litvinov@gmail.com
Pozitiva:
Milá atmosféra
Dobrá spolupráce s místními politiky
Negativa:
Nevyzpytatelné počasí
Snímek obrazovky 2015-06-21 v 22.21.17
Snímek obrazovky 2015-06-21 v 22.21.51
Snímek obrazovky 2015-06-21 v 22.22.11
Snímek obrazovky 2015-06-21 v 22.26.39
Snímek obrazovky 2015-06-21 v 22.26.42
Snímek obrazovky 2015-06-21 v 22.27.28
2046