Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Zažít město jinak letos proměnily nejvíc míst ve své historii

Zažít město jinak letos proměnily nejvíc míst ve své historii

Přesně 163. Tolik ulic, náměstí, proluk a dalších veřejných prostranství po celé republice letos hostilo sousedské slavnosti Zažít město jinak. Ač každá slavnost vypadala úplně jinak, všem šlo o společnou věc: sbližovat místní komunity a oživovat jindy nehostinný veřejný prostor.

Především opět veliké DÍKY všem vám – dobrovolným organizátorům a organizátorkám za další příliv energie do vašich komunit!

Bez diskuze šlo letos o největší ročník slavností v jejich 16leté historii – ať už počtem míst, měst, pravděpodobně i počtu návštěvníků*ic, tak plochou záborů veřejných prostranství. Ta letos jen v Praze dosahovala téměř 100 tisíc m2, což je pro představu 24 fotbalových hřišť plných sousedského cvrkotu.

Letošní motto slavností znělo ‚Návod k sestavení‘. Chtěli jsme jím zdůraznit, že po pandemii, která výrazně změnila veškeré naše fungování, si naše města můžeme znovu sami sestavit podle svých představ. A to se myslíme povedlo! Téma také odkazovalo na princip ‚udělej si sám‘, tedy fakt, že samotný program v daných lokalitách připravují dobrovolníci a dobrovolnice zcela nezištně a leckdy tzv. na koleni.

Sousedské slavnosti Zažít město jinak vznikly v Praze, ale letos jste ho mohli najít už ve 42 městech a obcích po celé republice. Výjimečné byly určitě v Blansku u Brna, kde se jich zúčastnily 4 000 návštěvníků z celkového počtu 20 000 obyvatel. Poprvé je organizovali místní např. v Českých Budějovicích, Bílině, Chotěboři nebo Přerově. V Praze měly slavnosti premiéru mezi jinými například v lokalitách Ve Smečkách, v Jeseniově ulici, na Arbesově náměstí, v Kamenické, v Čimicích, na Proseku nebo v Uhříněvsi.

Na programu jste mohli objevit a hlavně zažít body jako sokolský průvod z Břevnova na Strahov, světelnou performance Slepé skvrny na motivy stejnojmenné knihy sociologa Daniela Prokopa, kulinářskou soutěž Pocta mrkvi, stavění ideálních Čimic z krabic, diskuze o veřejném prostoru nebo komentované procházky např. po Smíchově, modřanském Prioru, cykloprojížďku po umění s kurátorkou, sítotiskovou dílnu spolku AutoMat nebo povídání s pamětníky.

“Park Zahrádky hlásí dokonalou sousedskou párty, která nám tu přes 10 let chyběla. Může se zdát, že událost vypadá jako běžná a ničím neobvyklá. Pro nás ale byla opravdu jiná. Ještě nikdy jsme si tu něco podobného neužili. Nikomu nechyběl úsměv na tváři. Děkujeme všem z AutoMatu za podporu. Byli jste skvělí!,” popisuje Monika Domincová, organizátorka akce z Prahy 9.

“Letos to bylo dobrodružství: ráno výpadek elektřiny, pak únik plynu a nakonec i prasklá voda… A všechno dobře dopadlo a akci Zažít Bílovice jinak jsme si opravdu užili. Díky AutoMatu za podporu a veškerou pomoc. Všem ostatním organizátorům přeji pevné nervy, hodně sil a dobrých nápadů!” dodává Renata Munteanu.

“Kanice se zažily jinak až v neděli 19. 9., ale za to pořádně. Tak velkou účast jsme tu ještě neměli a je nám ctí a potěšením, že jsme společně s celou vesnicí mohli prožít neobyčejný den, na který budeme dlouho vzpomínat,” uzavírá organizátorka Hana Rakšány.

Historicky nejnabitější byl i doprovodný program slavností, který na 26 místech zahrnoval speciální programy galerií, na míru ušité umělecké performance, open-air divadelní představení, zážitkové procházky nebo dny otevřených dveří. Vlastní lokalitu jsme připravili i s  AutoMatem, když jsme na smíchovském Andělu postavili už 15. září improvizovaný obývák v rámci akce Výstup na Andělu. Ten pak na celý den s vlastním programem obsadili umělci všeho druhu a kolemjdoucím nabídli úplně nový pohled na toto místo využívané hlavně pro přesuny a přestupy.

Naši automatí kolegové z LABu zorganizovali i speciální Cykloporadnu, která během Zažít město jinak projela několika lokalitami a účastníky učila, jak se po městě bezpečně pohybovat na kole.

Fotky (které postupně přibývají) najdete na našem profilu na Flickru. Fotili jste? Pošlete nám své obrázky, uvedeme vás jako autory a nahrajeme je do společného alba.

Chystáme video a další texty.

 

Čísla

Praha: 93 lokalit (loni 74)

Praha, doprovodný program: 26 lokalit (loni 15)

42 měst (loni 31)

97 278 m2 záborů veřejného prostranství v Praze = cca 24 fotbalových hřišť