Káva a umění. Přijďte se pokochat na Letnou

Káva a umění. Přijďte se pokochat na Letnou

Jen pár kroků od sebe dělí nově zapojené lokality do Zažít město jinak, Café Lajka naproti Akademii výtvarných umění a Café Jedna sídlící v Národní galerii. Ať už budete chtít posnídat se sousedy, zaposlouchat se do lidových písní, naučit se štrikovat nebo se třeba zapojit do výroby obřího hudebního nástroje, určitě se vám bude v těchto ostrůvcích náramně líbit.

Před rokem si tři kamarádi otevřeli v nárožním domě v ulici naproti Akademii výtvarných umění kavárnu. Tu dokázali díky jasné představě o jejím fungování během pár měsíců proměnit v oblíbené místo sousedského setkávání. Umožnili tu tamním občanským sdružením pořádat workshopy a semináře, studentům z Akademie vystavovat díla či dát prostor jiným místním umělcům. Lajka se tak záhy stala kulturním uzlem celé Letné. Se zapojením do Zažít město jinak neváhali ani na chvíli. Rádi by přesunuli kavárenskou pospolitost do ulice a dali možnost poznat se s těmi, se kterými se každý den míjí v ulicích. Sousedská slavnost je pro to ideální příležitost.

Po celou sobotu bude před Lajkou hrát hudba různých žánrů, od folklorně-lidové, přes jazz, kytarovky až po bubínky. Díky workshopu ručního pletení budete moci přijít na chuť této staré a krásné technice a něco pěkného si vytvořit. Den si jistě užijí i děti. Krom všemožného skotačení si loutkaři a klauni připraví pro děti divadelní představení. Zručnost a kreativitu budou moci vyzkoušet v loutkařské dílně a domů si odnést nového kamaráda. I AVU otevře svá vrátka a nechá lidi projít se ateliéry.

Kousek opodál zavítejte na betonový plácek před Veletržním palácem, slavnost se tu uskuteční díky Národní galerii a Café Jedna. „Jde nám dlouhodobě o to otevřít galerii lidem, udělat z ní místo setkávání a komunikace, a to nejen o umění. Chceme ukázat, že si zde na své přijdou rodiče s dětmi, studenti i dospělí. Po úspěchu programu pro rodiny s dětmi a po vytvoření rozmanité nabídky programů zahrnující kromě výtvarného umění například také divadlo či tanec se od letošního jara soustředíme také na navázání blízkého vztahu s místními obyvateli a iniciativami. Usilujeme o překročení pomyslného prahu instituce,“ říká organizátorka akce Lucie Štůlová Vobořilová. A dodává: „Chtěli bychom být dobrým sousedem lidem z Prahy 7. Veletržní palác je výjimečné místo a prostor před ním bychom rádi oživili svými akcemi častěji.“

Přijďte posnídat a posedět se sousedy před Národní galerii a vychutnat si domácí bábovku či koláč. Nebo se zapojte do netradičního výtvarně-hudebního workshopu Hudba a tvar, toho se mohou zúčastnit rodiny s dětmi nebo všichni ti, kteří se chtějí podílet na konstruování společného nástroje neobvyklé velikosti. Vyrobit si budete moci také vlastní hudební nástroj na cesty. Po celý den bude vstup do expozice Národní galerie v Praze zdarma, což by mohlo bavit nejen dospělé, ale i děti, na které tu čekají hry k zapůjčení či listy provázející děti stálou expozicí ve Veletržním paláci. Neméně zajímavé budou komentované prohlídky „Místa a osudy na mapě umění a architektury Prahy 7“. Konkrétně se můžete těšit na Letnou pohledem malíře Antonína Slavíčka nebo si prohlédnout samotný Veletržní palác s kurátorkou Radomírou Sedlákovou. Milovníci kvalitní kávy si užijí workshopy domácí přípravy kávy s Café Jedna.