Hlavní termín 20. ročníku sousedských slavností Zažít město jinak připadá na sobotu 20. září 2025. Těšíme se!

Jak na udržitelná města?

Jak na udržitelná města?

Města jsou klíčem ke světové ekonomice, generují už více než 80 % celosvětového hrubého domácího produktu. Jenže také konzumují většinu energie a naprostá většina z nich nebyla vystavěna na principu udržitelnosti. Co s tím?

15/6/2023

Navíc, většina z nich především v rozvojovém světě, roste raketovým tempem a vědci varují před stále vyššími teplotami v těchto lidských mraveništích. Potřeba udržitelných měst je tedy zjevná. Jenže udržitelnost není jen záležitostí ekologickou, ale zahrnuje také další důležité oblasti, například zaměstnanost, zdravotnictví, vzdělání, bezpečnost a kvalitu života. Co to tedy znamená v praxi, přibližuje Richard Bellingham, ředitel Institutu pro budoucnost měst z University of Strathclyde.

Zelenější města

Neexistuje jedno univerzální řešení, které by se dalo aplikovat na všechna města, tak jako se liší jejich potřeby, problémy a možnosti. Co ale mají města společné, je potřeba získávat energii a její využití. Za tímto účelem je třeba přijímat kroky k vyšší efektivitě, například v dopravě a změně návyků obyvatel (například pokud jde o recyklaci odpadů a dalších materiálů) a samozřejmě energie z čistých zdrojů. Také způsobů, jak snižovat emise CO2, je více.

Chytré domy i osvětlení

Spotřeba energie ve městech je tak obrovská, že jí stěží pokryjí města sama. Dobrou zprávou ale je, že to není nutné. Mají k dispozici slunce a vítr, které mohou vyrábět elektřinu, vytápět budovy a ohřívat vodu v chytrých budovách. Víme, že stavby tzv. pasivních domů jsou ekonomicky výhodnější než výroba zelené energie. V New Yorku a v Singapuru experimentují s natíráním střech budov na bílo a výsadbou stromů v ulicích. Snižují tak teplotu ve městě až o 2 stupně Celsia a tím i svou spotřebu energie. Ve Skandinávii používají k ohřevu vody teplo, které generují například pekárny a pivovary. V britském Glasgow vyměnili staré pouliční osvětlení za LEDky, které snižují emise a zvyšují bezpečnost.

Pivovar v Kodani ohřívá vodu

Dopravní systémy

Jsou základní podmínkou pro hladký chod města, ale také způsobují dopravní zácpy, špatnou kvalitu ovzduší a emise skleníkových plynů. Ideálním řešením je snížit počet aut v ulicích. Některá města ale přišla i s jinými originálními nápady. V Edinburghu sázejí na masivní carsharing, Kodaň podporuje cyklistiku a Londýn zavedl nízkoemisní zóny, do kterých pouští pouze a jedině elektroauta a veřejnou dopravu.

Výrobky a služby

Máme sice tendence na ně zapomínat, ale jídlo, které jíme, auta, která řídíme i beton v budovách a všechno, co kupujeme v obchodech, má svou uhlíkovou stopu. A ta je tím vyšší, čím delší cestu k nám dané zboží absolvuje, například exotické ovoce v supermarketu. Lokální produkce je vždycky mnohem udržitelnější. Mysleme na to při našem spotřebitelském chování.