Kam se vydáme v sobotu? Tipy od týmu Zažít město jinak

Kam se vydáme v sobotu? Tipy od týmu Zažít město jinak

Přípravy na letošní sousedské slavnosti v pořádajícím spolku AutoMat právě vrcholí. S týmem, který má organizaci Zažít město jinak na starost, jsme se sešli nad mapou zapojených pražských lokalit a posdíleli programové tipy. A rádi se o ně podělíme i s vámi. Kde chystají jedinečný program a které místo jste dosud třeba neznali? Přečtěte si, kam vyrazíme v sobotu 16. září my.

9/2023

„Určitě se půjdu podívat na historické tenisové kurty v Italské na Vinohradech. Je to jedna z posledních šancí vidět a zažít tohle kouzelné místo v srdci Královských Vinohrad, než ustoupí těžké stavební technice. Těším se na exhibiční zápas proslulých tenistů Bohdana Ulihracha a Karla Nováčka, vědomostní tenisovou stezku nebo na sousedské korejské dobroty,“ vyjmenovává vedoucí PR Anna. A co ještě nenechá ujít?

Zaujala jí také výstava snímků pořízených v polské Vratislavi za pomoci solarografie (technika využívající princip camery obscury a světelné citlivosti černobílého fotografického papíru). Projekt letenského souseda Macieje Zapióra bude k vidění na Strossmayerově náměstí. Určitě navštíví i Libra fest ve vnitrobloku Na Míčánkách v bytové zástavbě podle návrhu architekta F. A. Libry. Kromě Tata Bojs (light verze), Marie Kieslowski a dalších hudebníků tu bude k vidění a slyšení také slam poetry nebo vyprávění pro děti.

Vybíráme z regionů

Martina, která má u nás na starosti regiony, doporučuje nevynechat návštěvu děčínských slavností, kde chystají mimo jiné i cyklojízdu po nábřeží Labe. V Hradci Králové ji zaujal umělecký ráz celého slavnostního dne. Nebude tu chybět výstava, fotodílna a pásmo krátkých filmů. Celá řada dílen pro děti i dospělé vás čeká v Novém Jičíně. Od malování na obličej, přes akrobatické dílny, šachy a angličtinu až po nevšední procházky městem… Na své si tu přijde každý. Ryze sousedský ráz budou mít slavnosti v Roudnici nad Labem, Rudné i Sázavě. Ve Všenorech si prohlédnete zámecký park  a zahrajete si nohejbal i petanque. Jógu a muzikoterapii zažijete ve Žlebech.

Část týmu v AutoMatím fotokoutku minulý týden na Zažít Americkou jinak

Hudba, tanec, chemie…

Koordinátorku Petru zaujala lokalita na slepé ulici Thámova – Žižkovský tunel. Jde o propojení dvou, si neznámých, organizátorů, kde jim myšlenka „Ukořistit si kousek města” pomohla společně zorganizovat zajímavou akci. Petra se těší hlavně na hudební produkci. Fotografka Marcela se těší do Cukrovarnické ulice na Prahu 6 do Ústavu anorganické chemie AV ČR na fyzikální a chemické pokusy a show Michaela Londesborougha. Staví se také na Petřinách, kde ji zaujal taneční a hudební program a promítání filmů z dob počátků sídliště.

Natálie se těší na Vyšehrad, který letos poprvé otevře své brány v rámci sousedských slavností. Národní kulturní památku oživí komunitní centrum Táborka. Zaujal ji také program u břevnovského rybníčku Vincetinum. Tady chystají salón péče o duši, např. přednášku Cesty domů, divadelní happening o dialogu tradiční komunity s futuristickými zastánci automobilové dopravy, závody na rybníce a další libůstky.

Stavte se u nás

Grafik Filip zůstane na své domovské Praze 7. Projde se z Holešovic od ulice U Průhonu a půjde na Ortenovo náměstí a z něho přes Šternberkovu a Šimáčkovu zamíří k ulici U Akademie. „U Akademie bude totiž stánek AutoMatu, kde nakoupíte nový oficiální merch Zažít město jinak, ke kterému jsem dělal ilustrace, naučíte se tu vyměňovat duše u kola s Bike Kitchen, ve tři vyráží od našeho stánku komentovaná procházka po okolní cykloinfrastruktuře s kolegou Vráťou, uznávaným dopravním expertem a zábavu tu budou mít i děti. Svezou se na nákladním kole, vyrobí si girlandu a třeba i i zasoutěží o ceny,“ láká.

A kam vyrazíte v rámci 18. narozenin sousedských slavností vy? Hoďte se Do gala a hurá do ulic.