Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Sousedské slavnosti Zažít město jinak oživily více než 150 míst. Ulice se hodily Do gala

Sousedské slavnosti Zažít město jinak oživily více než 150 míst. Ulice se hodily Do gala

Oslavy 18. narozenin sousedských slavností, které v Evropě nemají svým rozsahem obdoby, připadly letos na 16. září. Třetí zářijovou sobotu se díky spolku AutoMat a stovkám dobrovolných organizátorek a organizátorů podařilo proměnit ulice, dvorky, parky, proluky a náměstí v přátelský veřejný prostor pro všechny. Letošní ročník se vzhledem k jubileu slavností odehrával pod heslem Ulice do gala.

9/23

První Zažít město jinak se konalo v roce 2006 na Smetanově nábřeží. I to patřilo k více než stovce letošních pražských lokalit, které díky aktivitě organizátorů a organizátorek ukázaly malým i velkým návštěvníkům svou přívětivou tvář. Otevřel se tu prostor pro sousedské setkávání, domácí gastronomii, kulturu i dětské hry. A nejinak tomu bylo i v téměř 50 dalších městech po celé republice v hlavním termínu slavností a někde i s předstihem či o trochu později.

Vzbuzujeme zájem komunit

„Přívětivým veřejným prostorem se AutoMat zabývá už 20 let. A Zažít město jinak je akce, která pomohla zapsat náš spolek do povědomí široké veřejnosti. Vzbuzuje u ní zájem o komunitní dění i své okolí. Za 18 let jejího konání se nám podařilo oslovit a zapojit stovky dobrovolných organizátorek a organizátorů a tisíce návštěvníků,” říká Barbora Hradečná, která projekt Zažít město jinak v AutoMatu vede.

Smysl sousedských slavností ve dvou slovech

Co se dělo v Praze 

Mezi lokalitami nechyběly ostřílení matadoři a matadorky jako modřanský Prior, žižkovské Atrium, vršovický BulMex (náměstíčko na rohu ulic Bulharská a Mexická), krčská ulice Na Nivách, 14 poboček Městské knihovny, Petrské či Strossmayerovo náměstí a Fyzikální ústav Akademie věd v Cukrovarnické ulici na Ořechovce. Přidala se ale i celá řada nováčků, jednotlivců a institucí, například knihovna Jiřiny Šiklové na Jiráskově náměstí, Poslanecká sněmovna ve Sněmovní ulici, areál tenisových kurtů v Italské, kino Atlas na Florenci či komunitní centrum Táborka na Vyšehradě. Návštěvníci a návštěvnice slavností tak měli možnost nahlédnout i do míst, kam se za normálních okolností jen tak nevydají.

Regiony ožily

Obdobně tomu bylo i v regionech, v Děčíně přichystali mimo jiné cyklojízdu po nábřeží Labe. V Hradci Králové dali celému slavnostnímu dni umělecký ráz a nechyběla výstava, fotodílna a pásmo krátkých filmů. V Novém Jičíně čekala návštěvnice a návštěvníky celá řada dílen pro dospělé i děti a nevšední procházky městem. V Roudnici nad Labem, Rudné a Sázavě měly pak slavnosti vyloženě sousedský ráz. Ve Všenorech si prohlédli zámecký park a zahráli nohejbal či petanque. Ve Žlebech čekala návštěvníky mimo jiné muzikoterapie a jóga.

Komunitní setkávání jako komodita

„I letošní ročník slavností tak ukázal, že zájem místních o své okolí, komunitní setkávání a bezpečný veřejný prostor pro všechny je dlouhodobý a vzrůstající. Slavnosti Zažít město jinak jsou tak praktickou ukázkou toho, jak kulturní a kreativní odvětví, která umožňují využívat kulturní kapitál, talent a kreativitu občanů, funguje v praxi. A my jsme rádi, že k rozvoji tohoto významného hospodářského odvětví v ČR přispívá právě i projekt Zažít město jinak,” uzavírá Barbora Hradečná.

Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Přidejte se k našim podporovatelům a nakrmte AutoMat. Děkujeme!