Slow město: K čemu směřuje letošní motto Zpomal?

Slow město: K čemu směřuje letošní motto Zpomal?

Možná by vás nenapadlo, že zpomalit je forma umění. Jenže v našem rychlém, na výkon zaměřeném světě se z rozjetého vlaku vystupuje, i přes veškeré rady psychologů, jen těžko. Totéž platí pro naše města. Co je to pomalé město a jak ho docílíme? A proč bychom ho vůbec měli chtít zažívat?

Zatímco o konceptu slow food se mluví od osmdesátých let minulého století, na oblast měst se tato myšlenka rozšířila až počátkem tohoto století. Hnutí vyzdvihuje pomalost v době, kdy velebíme efektivitu, profitabilitu a růst, a přináší nový přístup k městu jako takovému. Namísto rychlých, funkčních a často obchodních interakcí přináší svým obyvatelům a obyvatelkám možnost užívat si svého životního prostoru a vytvářet nový prostor pro mezilidské vztahy, pro reflexi a přemýšlení, pro činnosti, které se těžko dělají ve spěchu, pohotovosti a stresu. Hnutí, které začalo u jídla, přerostlo ale i do dalších oblastí, jako je cestování, vzdělávání i kultura. Jeho cílem je vytvořit lepší kvalitu života pro všechny a redefinovat ideu dobrého žití.

I dnes aktuální Manifest Cittaslow z roku 2000 zahrnuje na 70 doporučení a nezbytností pro takové město. Těmi hlavními jsou:

 •        Ekologické nakládání s energiemi
 •        Podpora ekologických technologií
 •        Rozšiřování zeleně a oblastí pro trávení volného času
 •        Čistota ve městě
 •        Upřednostňování veřejné a další neznečišťující dopravy
 •        Snižování množství odpadu a rozvoj recyklačních míst
 •        Zvýšení počtu pěších zón
 •        Rozvoj místních obchodů
 •        Rozvoj komunitní infrastruktury a vybavení přizpůsobeného lidem různého věku a s hendikepem
 •        Rozvoj skutečné participativní demokracie
 •        Ochrana a rozvoj místních zvyků a regionálních produktů

Z toho jasně vidíme, že Cittaslow se zaměřuje především na místní úroveň, na sdílení, obnovení ztracené sociální struktury ve městech, kde se sousedé neznají a kde jsou společenské aktivity omezeny na téměř povinný vztah s obchodníky. Cílem hnutí Cittaslow je obnovit identitu měst i jeho míst. A přesně to je i cílem Zažít město jinak, sousedských slavností, které se letos konají právě pod heslem Zpomal.

Tradiční řemesla ke slow městu patří. Takhle slavili loni v Blansku

Oslavte pomalost

Města, která si vzala manifest za své, najdete dnes po celém světě, od Španělska, přes Rakousko, Polsko, Norsko až po Jižní Koreu a Nový Zéland. Pojďme si i my vyzkoušet, jaké to je, když město zleniví a nespěchá. Alespoň na jeden den. Účast obyvatel a obyvatelek je pro pomalé město klíčová. Součástí Zažít město jinak se může stát každý. Ať už jako návštěvník či aktivní participant. Oslava pomalosti je také oslavou otevřenosti, tolerance, participace a kolektivního úsilí o lepší svět pro všechny.

Pomalé město neplýtvá a patří malým i velkým. Zažít město jinak 2023 v pražském Karlíně

Připojte se k nám

Seznam lokalit, které se k sousedským slavnostem rozhodly letos připojit, zveřejníme začátkem července. Pokud se chcete přidat k jejich snaze o zpomalení, přiložit svůj talent či ruku k dílu, sledujte náš web a sociální sítě. Organizátoři a organizátorky vaši pomoc jistě ocení. A naším, ani ne tak tajným přáním zůstává naděje, že z jednorázové akce ve veřejném prostoru vznikne iniciativa, která bude žít i po zbytek roku. A že si pomalé město budeme užívat častěji a možná se z něj jednou stane i norma.

 

Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte naši práci a nakrmte AutoMat jakoukoliv částkou. Děkujeme.