Slow město: K čemu směřuje letošní motto Zpomal?
Možná by vás nenapadlo, že zpomalit je forma umění. Jenže v našem rychlém, na výkon zaměřeném světě se z rozjetého vlaku vystupuje, i přes veškeré rady psychologů, jen těžko. Totéž platí pro naše města. Co je to pomalé město a jak ho docílíme? A proč bychom ho vůbec měli chtít zažívat?
17/6/2024
Zatímco o konceptu slow food se mluví od osmdesátých let minulého století, na oblast měst se tato myšlenka rozšířila až počátkem tohoto století. Hnutí vyzdvihuje pomalost v době, kdy velebíme efektivitu, profitabilitu a růst, a přináší nový přístup k městu jako takovému. Namísto rychlých, funkčních a často obchodních interakcí přináší svým obyvatelům a obyvatelkám možnost užívat si svého životního prostoru a vytvářet nový prostor pro mezilidské vztahy, pro reflexi a přemýšlení, pro činnosti, které se těžko dělají ve spěchu, pohotovosti a stresu. Hnutí, které začalo u jídla, přerostlo ale i do dalších oblastí, jako je cestování, vzdělávání i kultura. Jeho cílem je vytvořit lepší kvalitu života pro všechny a redefinovat ideu dobrého žití.
I dnes aktuální Manifest Cittaslow z roku 2000 zahrnuje na 70 doporučení a nezbytností pro takové město. Těmi hlavními jsou:
- Ekologické nakládání s energiemi
- Podpora ekologických technologií
- Rozšiřování zeleně a oblastí pro trávení volného času
- Čistota ve městě
- Upřednostňování veřejné a další neznečišťující dopravy
- Snižování množství odpadu a rozvoj recyklačních míst
- Zvýšení počtu pěších zón
- Rozvoj místních obchodů
- Rozvoj komunitní infrastruktury a vybavení přizpůsobeného lidem různého věku a s hendikepem
- Rozvoj skutečné participativní demokracie
- Ochrana a rozvoj místních zvyků a regionálních produktů
Z toho jasně vidíme, že Cittaslow se zaměřuje především na místní úroveň, na sdílení, obnovení ztracené sociální struktury ve městech, kde se sousedé neznají a kde jsou společenské aktivity omezeny na téměř povinný vztah s obchodníky. Cílem hnutí Cittaslow je obnovit identitu měst i jeho míst. A přesně to je i cílem Zažít město jinak, sousedských slavností, které se letos konají právě pod heslem Zpomal.
Oslavte pomalost
Města, která si vzala manifest za své, najdete dnes po celém světě, od Španělska, přes Rakousko, Polsko, Norsko až po Jižní Koreu a Nový Zéland. Pojďme si i my vyzkoušet, jaké to je, když město zleniví a nespěchá. Alespoň na jeden den. Účast obyvatel a obyvatelek je pro pomalé město klíčová. Součástí Zažít město jinak se může stát každý. Ať už jako návštěvník či aktivní participant. Oslava pomalosti je také oslavou otevřenosti, tolerance, participace a kolektivního úsilí o lepší svět pro všechny.
Připojte se k nám
Seznam lokalit, které se k sousedským slavnostem rozhodly letos připojit, zveřejníme začátkem července. Pokud se chcete přidat k jejich snaze o zpomalení, přiložit svůj talent či ruku k dílu, sledujte náš web a sociální sítě. Organizátoři a organizátorky vaši pomoc jistě ocení. A naším, ani ne tak tajným přáním zůstává naděje, že z jednorázové akce ve veřejném prostoru vznikne iniciativa, která bude žít i po zbytek roku. A že si pomalé město budeme užívat častěji a možná se z něj jednou stane i norma.
Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte naši práci a nakrmte AutoMat jakoukoliv částkou. Děkujeme.