Jak odolávat změnám klimatu? Dešťové zahrady jsou jednoduché a příjemné řešení
Věděli jste, že dešťové zahrady hrají klíčovou roli v odolnosti komunit vůči změnám klimatu? Zachycováním a zadržováním dešťové vody pomáhají snižovat riziko záplav během silných a bleskových bouří a pomáhají tak vytvářet bezpečnější a udržitelnější sousedství.
27/8/2024
Jak čelíme rostoucím výzvám spojeným se změnou klimatu, investice do zelené infrastruktury, jako jsou dešťové zahrady, nabývá na významu. Ty nejenže chrání ulice před záplavami, ale také zvyšují městskou biodiverzitu a zlepšují kvalitu vody.
Pokaždé, když prší, voda stéká z nepropustných povrchů, jako jsou střechy nebo příjezdové cesty, a po cestě sbírá částečky nečistot, hnojiva, chemikálie, oleje, odpadky a bakterie. Tato znečištěná voda prochází kanalizací a odtéká přímo do potoků, řek a rybníků. Podle odhadů americké agentury EPA tvoří znečištění přenášené dešťovou vodou 70 % veškerého znečištění vody.
Zahrada jako efektivní filtr
Dešťová zahrada je zahrada tvořená keři, trvalkami a květinami zasazenými v malé prohlubni, která je obecně vytvořena na přirozeném svahu. Je navržena tak, aby dočasně zadržovala a vsakovala dešťovou vodu, která stéká ze střech, příjezdových cest, teras nebo trávníků. Dešťové zahrady zachycují až 90 % živin a chemických látek a až 80 % sedimentů z dešťového odtoku. Ve srovnání s běžným trávníkem umožňují dešťové zahrady vsakování až o 30 % více vody do země. Také snižují spotřebu energie tím, že snižují zatížení konvenční infrastruktury pro odvod dešťové vody.
Dešťová zahrada není vodní zahradou, ani není rybníkem nebo mokřadem. Naopak, dešťová zahrada je většinu času suchá. Obvykle zadržuje vodu pouze během deště a krátce po něm. Protože dešťové zahrady se obvykle vyprázdní během 12 až 48 hodin, zabraňují množení komárů. Představují způsob, jak znovu využít a optimalizovat jakoukoli dešťovou vodu, čímž se snižuje nebo eliminuje potřeba dodatečné závlahy. Jedním z přínosů vysazování dešťových zahrad je následné snížení teploty okolního vzduchu a vody, což je opatření, které je zvláště účinné v městských oblastech s množstvím nepropustných povrchů, které absorbují teplo v jevu známém jako efekt tepelného ostrova.
Jak na to?
Při návrhu dešťové zahrady se obvykle odstraní šest až dvanáct palců půdy, která je poté upravena orbou, kompostem a pískem, aby se zvýšila infiltrace vody. Typ úpravy půdy závisí na jejím aktuálním typu, takže je dobré nechat si provést půdní test.
Dešťové zahrady se obvykle budují na spodní straně svahu a shromažďují odtok dešťové vody z trávníku, střechy a/nebo příjezdové cesty. Jakmile se voda shromáždí v dešťové zahradě, infiltrace může trvat až 48 hodin po silném dešti. Dešťové zahrady také obsahují původní vegetaci, takže není potřeba žádné hnojivo a po prvním roce její existence je údržba obvykle minimální.
Jaké přínosy přináší dešťové zahrady komunitě?
- Zlepšují kvalitu vody filtrováním znečišťujících látek
- Jsou esteticky příjemné
- Zachovávají původní vegetaci
- Poskytují lokální kontrolu nad dešťovou vodou a záplavami
- Přitahují užitečné ptáky, motýly a hmyz
- Po založení se snadno udržují
Na začátku byl developer
První dešťové zahrady vznikly s cílem napodobit přirozené oblasti zadržování vody před urbanizací. Dešťové zahrady pro obytné účely byly vyvinuty v roce 1990 v okrese Prince George’s v Marylandu, kdy měl developer Dick Brinker, který stavěl nové sídliště, nápad nahradit tradiční rybník bioretentní oblastí. S tímto nápadem oslovil Larryho Coffmana, environmentálního inženýra a zástupce ředitele pro programy a plánování na Ministerstvu zdrojů životního prostředí.
Výsledkem bylo rozsáhlé využití dešťových zahrad v Somersetu, obytné čtvrti, která má na každém pozemku domu dešťovou zahradu o velikosti 28–37 m². Tento systém se ukázal jako velmi efektivní. Místo systému obrubníků, chodníků a žlabů, který by stál téměř 400 000 dolarů, stály vysázené odvodňovací příkopy pouze 100 000 dolarů na instalaci. Pozdější měření průtoku ukázala, že dešťové zahrady vedly k 75–80% snížení odtoku dešťové vody během běžné srážky.
Může být i ve vaší ulici
Dnes se dešťové zahrady hojně budují v Austrálii, Velké Británii, USA i v Číně, jakožto součást protizáplavového programu. Nicméně se dají snadno vytvořit i svépomocí i na vašem dvorku, ulici či zahradě. Ve změně klimatu, které o sobě dává stále častěji vědět, za ně budeme všichni moc rádi.
Sousedské slavnosti Zažít město jinak ukazují již 19. let obyvatelům a obyvatelkám měst a obcí, jak by mohl vypadat veřejný prostor, kdyby sloužil lidem a ne jen autům. S měnícím se klimatem budeme muset přizpůsobit naše sídla různým výzvám. Aktivní sousedské komunity mohou změnit v prostoru, kde žijí, mnohé.
Přečtěte si také: Co je to městská oáza? Města reagují na klimatickou změnu
Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte nás a nakrmte AutoMat jakoukoliv částkou.