Lokality > Nový Jičín, Zažít Nový Jičín jinak

Mapa Program
Zažít Nový Jičín jinak

Pojďte poprvé ZAŽÍT NOVÝ JIČÍN JINAK!

Milí Novojičíňáci,

srdečně Vás zveme na první ročník sousedského festivalu Zažít Nový Jičín jinak, který se uskuteční v době od 13 do 18 hodin a představí park u Žerotínského zámku v úplně novém světle. 

Tímto prvním ročníkem bychom rádi započali tradici příjemného festivalu, díky kterému, podpoříme vzájemné setkávání lidí, navážeme nové kontakty, ukážeme um místních podnikavých a kreativních obyvatel a společně si užijeme příjemné rodinné odpoledne v parku a jeho okolí.

Ctíme myšlenku zero waste a rádi bychom veškerý odpad minimalizovali, proto prosíme návštěvníky, aby si donesli vlastní kelímky a talířky na občerstvení.

Program

13:00–15:00
Ostatní

Věra Lišková – meditace s následnou výtvarnou reakcí

13:00–13:30
Sport

Capoeira – vystoupení

Sportovní klub Vem Camará Capoeira 

Capoeira je brazilské bojové umění, které představuje unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje. Je to umění s osobitou filozofií, které je doprovázené zpěvem a hudbou. Právě hudba a zpěv jsou dva neodmyslitelné aspekty, které ke capoeiře patří. Souboj dvou soupeřů je možné nejlépe definovat jako předstíraný boj – hru založenou na improvizaci. Důraz je kladen zejména na plynulost souhry pohybů obou hráčů, což v kombinaci s hudbou a zpěvem činí capoeiru bojovým uměním, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale i pro diváky. Capoeiru není možné jednoznačně přiřadit ani do kategorie bojového umění, sportu či folklóru. Možná právě díky svému netradičnímu přístupu vděčí v současnosti za titul nejrychleji se rozvíjejícího bojového umění na světě, které si ze své kolébky (Brazílie) našlo cestu až k nám do České Republiky.

Novojičínský klub capoeiry vznikl již v roce 2002 a to pod vedením trenérů Miroslava Riedela (nyní již Professor Big Baby, působící současně jako hl. trenér v Jablonci nad Nisou) a Zdeňka Riga (Graduado Indio). Rychle se tehdy zkontaktovali se Sandrem Felixem dos Santosem (profesorem Paçocou - nyní již mestre Paçoca) a začlenili se pod celosvětovou organizaci Abadá Capoeira, kde byli až do roku 2017.

V září 2017 nastává změna a přichází do Nového Jičína trénovat současný hlavní trenér Ondřej Novák (profesor Girafa) a novojičínský klub přechází do asociace Vem Camará Capoeira. Ondřej Novák se v Novém Jičíně narodil a s capoeirou zde také začal a vrací se tak do svého rodiště. Nyní vede velký klub v Olomouci a do NJ dojíždí trénovat spolu s olomouckým kolegou Michalem Barnetem (Aluno Resmungao).

V roce 2018 je založen spolek VEM CAMARÁ CAPOEIRA – NOVÝ JIČÍN z. s., který má nyní kolem 30 aktivních členů, hlavně dětí a chystá se znovu obnovit jeho zašlou slávu i počet aktivních členů.

Web: www.nj.vemcamara.cz

13:00–15:00
Tanec

Circus dance studio – akrobatický workshop pro dospělé

13:30–14:00
Ostatní

Přehlídka tradičních romských oděvů – Nzdm Bunkr a Veronika Kačová

Děti a mladí lidé nám nejsou lhostejní. Bunkr, o.p.s. je nezisková organizace, která reaguje na tíživé životní situace dětí, mladých lidí, doprovází je k dospělosti, podporuje sociální vazby v rodině i komunitě.  Zabýváme se prevencí, řešíme příčiny, ne následky.    

Klub Bunkr Nový Jičín se věnuje místním dětem a mladým lidem a podporuje je na jejich cestě z dětství do dospělosti. Snažíme se na mladé lidi působit, podporovat v nich zdravé sebevědomí a ovlivňovat jejich hodnoty a životní styl tak, aby vyrostli v cílevědomé a krásné mladé lidi.

Naše organizace dlouhodobě spolupracuje i s Veronikou Kačovou/Soleda La Paloma, která nám vytváří preventivní, aktivizační i kreativní programy pro klienty. Jeden z mnoha programů, který naše klientky zaujal, bylo focení v tradičních romských oděvech. Proto, bychom vám tyto tradiční oděvy chtěli předvést a tím přiblížit veřejnosti tradiční romskou kulturu a seznámit širší veřejnost s naší sociální službou. 

13:30–14:30
Ostatní

Stezka od pamětní desky k pamětní desce aneb po stopách významných novojičínských osobností – L. Chobotová

Procházka po centru města a jeho blízkém okolí s historickým výkladem

13:30–14:30
Hudba

DIVOHRANÍ

Hudba, kterou tvořím je projev emocí, je to jazyk, kterému může rozumět kdokoliv. Lehnete si a necháte své tělo hýčkat jemnými tóny nebo se necháte unést nespoutaností a rozhýbete své tělo? Je to na Vás...

Těší se na Vás Barbora Minarčíková

13:45–14:00
Tanec

Taneční klub Fokus

vystoupení latinskoamerických tanců

14:00–15:30
Sport

FunTime Athletics Nový Jičín

vystoupení a workshop

14:00–15:00
Sport

Capoeira – workshop

14:30–15:00
Hudba

Kapela Ballistic

15:00–16:00
Sport

Marie Žitníková – jóga

15:00–16:00
Ostatní

Z novojičínské černé kroniky. Po stopách tragických událostí v dějinách města. – M. Vitko

Procházka po centru města a jeho blízkém okolí s historickým výkladem

15:00–16:00
Hudba

DIVOHRANÍ

Hudba, kterou tvořím je projev emocí, je to jazyk, kterému může rozumět kdokoliv. Lehnete si a necháte své tělo hýčkat jemnými tóny nebo se necháte unést nespoutaností a rozhýbete své tělo? Je to na Vás...

Těší se na Vás Barbora Minarčíková

15:15–16:00
Hudba

Martin Chovanec

Novojičínská naděje českého hudebního světa, která zhudebňuje svou vlastní a originální poezii, ve které vyjadřuje hloubku své filozofické duše, i šířku svého srdečního orgánu... Ve své hudební kariéře má směle našlápnuto k tomu, aby se jednou, tak jako Karel Kryl, stal čestným občanem města Nového Jičína... Na pódiích vystupuje bez bot, což má naštěstí pouze vizuální efekt, občas zapomene text vlastních písní nebo se rozpovídá o tom, jak každého člověka v publiku miluje... to nakonec vykompenzuje vtipem, který neumí vyprávět.

16:00–18:00
Ostatní

Věra Lišková – meditace s následnou výtvarnou reakcí

16:00–17:00
Tanec

Irská taneční skupina Oileán – irské tance a výuka

Jsme Irská taneční skupina Oileán z Valašského Meziříčí, ale hlavně skupina nadšenců, která se skoro každý týden schází v sokolovně ve Valmezu a objevuje slasti i strasti irského tance a stepu. Tréninky jsou otevřené celé veřejnosti od věku 10 let – až do věku, kdy máte chuť se hýbat :). Krom tréninků nabízíme i vystoupení na různých akcích (plesy, oslavy, apod.), která se mohou spojit i s výukou jednoduchých tanců. 

Ochutnávka bude jak od vystoupení, tak od výuky, tak neváhejte a přijďte se podívat :)

Kontakty a další info: https://www.sokolvalmez.cz/umelecke-soubory/irska-tanecni-skupina-oilean

16:15–17:00
Hudba

Monika a Karel Byrtusovi – hudební vystoupení

Dvojice, které to ladí nejen v soukromí.

Monika krásně zpívá, její melodické písně vás roztančí a textově překvapí. Karol je svobodný gorol z okolí Třince. Jeho písně píše život sám, jsou jednoduše krásné. Buďte u toho.

17:00–18:00
Hudba

TA HAKUNA – koncert

Jsme soulová bandička z končin Nového Jičína a Valašského Meziříčí. Hudební tvorba se rodí na základě kytarových motivů, které jsou následně doplněné o originální melodie a texty zpěvačky Nikol. Takto vznikne hrubý materiál, který je následně rozpitván s ostatními členy kapely. Zrození skladby je pozoruhodný proces, který nás vyloženě baví. Díky důmyslným a chytrým basovým linkám Kuby Stolaře v kombinaci s bohatou a hravou rytmikou Kuby Juchelky skladby doslova ožívají a dostávají svou formu. V naší tvorbě se přirozeně snažíme o jakousi fúzi stylů a implementaci různých výrazových prvků, jak harmonicko-melodických, tak rytmických.

Celodenní program

13:00
Pro děti

RC Provázek – aktivity pro děti

13:00
Gastro

Denisa Křižanová – něco sladkého na zub

13:00
Pro děti

Lesní klub Na mechu – rukodělná dílna pro děti

13:00
Gastro

Šárka Chovancová – domácí kváskový chléb s pomazánkou

13:00
Ostatní

Swap rostlin a semínek

- donést můžete svoje rostlinky, řízky nebo semínka

- k rostlince můžete přidat krátký popisek s názvem a nebo jejím příběhem

- rovněž si můžete odnést jakoukoli rostlinku, která se vám líbí a zajistíte jí hezký domov

- účast není podmíněna přinesením rostlin, pokud zrovna nemáte nic na výměnu, třeba tuto akci uspořádáme znovu a donesete příště

13:00
Ostatní

Sousedský výměnný stůl

pojďme se vrátit do časů výměnného obchodu a přijďte směnit vaše domácí produkty a výrobky

- měnit je možno domácí výpěstky a výrobky, sušené ovoce, zavařeniny a zboží podobného založení

13:00–18:00
Ostatní

Kosmetické poradenství a líčení

13:00
Ostatní

Tereza Květoňová – ukázka bylin, hydrolátu a tvoření z nich

13:00
Ostatní

Vlasta Petrová – masáž kapky deště rain drop, hudební vysokovibrační nástroje

13:00
Ostatní

Sluší Ti To – autorská móda

13:00
Gastro

Domácí limonády Vitkovi

13:00
Gastro

Y-COFFEEbike – výběrová káva a její teplé i ledové varianty, limonády, Bopcorn, balíčky kávy

13:00
Dílny

Radana Nevřivová – výtvarný workshop pro děti i dospělé

13:00
Výstava

Zuzana Přívětivá – výstava kreseb

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program