Lokality > Praha 1, Lustr, Kampus Hybernská

Mapa Program
Lustr, Kampus Hybernská
╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE LUSTR
7. ročník, 17. – 22. září 2020, Kampus Hybernská, Praha
LUSTR festival je mezinárodní přehlídka té nejčerstvější volné ilustrace a letos poprvé i komiksu.
Více než 40 mladých vystavujících z celého světa, přednášky, workshopy, festivalový obchod, občerstvení, hudba, program pro děti.
6 dní plné ilustrace, inspirace a zábavy.
╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲╱╲
K letošnímu stému výročí založení umělecké skupiny Devětsil, LUSTR představí méně známou ilustrační tvorbu legend české moderní avantgardy – Adolfa Hoffmeistera, Toyen a Otakara Mrkvičky.
Svoji poctu Devětsilu – limitovanou edici sítotiskových plakátů – na LUSTRU představí mladé hvězdy české ilustrace Maria Makeeva, Linda Retterová, Barbora Idesová, Jan Šrámek a Veronika Vlková nebo ilustrátorka roku 2019 Nikola Logosová.
Výstava nazvaná Manifest 2020 divákům představí naopak ilustrátorské skupiny a tvůrčí kolektivy dneška, a to z Čech i ze zahraničí.
V rámci volného showcasu se pak můžete těšit na nová jména – LUSTR letos dává prostor ilustrátorům, kteří na něm ještě nebyli k vidění. Poprvé také otevíráme výstavní sekci věnovanou čistě komiksu.
Program doplní řada tvůrčích dílen, workshopů a tematických přednášek s hosty, kteří vás budou bavit.
Festival je pořádán za podpory Ministerstva kultury, Magistrátu hl. m. Prahy a Městské části Praha 1, Vlámského zastoupení v ČR.
Za dlouhodobou podporu děkujeme Českým cetrům a Kampusu Hybernská, tiskárnám SIGNPEK a IndigoPrint, dodavateli papíru Payrus.
V rámci Zažít město jinak bude volně přístupná výstava Devětsil, LUSTR TALKS , komiksové čtení skupiny Fan Art a křest časopisu FŮD.

Program

16:00–17:00
Ostatní

Křest časopisu Fůd č. 7 – Zelí

Časopis Fůd se současné ilustraci věnuje už od roku 2015, a na Lustru pokřtí už sedmé číslo, tentokrát věnované tématu ekologie a environmentalismu v kresbě. Do čísla přispěli mezi jinými Dominik Dabrowski, David Dolenský, Monika Doležalová, Kristina Fingerlandová, Anežka Hájková, Adéla Marie Jirků, Martin Kelbl, Barbora Kicovová, Karolina Lubaszko, Maria Midttun, Dan Perjovschi, Barbora Satranská, Jack Snelling, Tomáš Staněk a Attila Stark. Najdete v něm například článek o krajině v počítačových hrách, analýzu ekologických témat v díle Ondřeje Sekory nebo sbírku trampských pyrografií.

17:00–18:00
Ostatní

Živé čtení komiksů skupiny Fan Art (D)

Ještě jste neviděli autorské čtení komiksu? Bláznivé nápady, příběhové twisty a procítěné předčítání bublin autorských komiksů skupiny Fan Art vás budou bavit. Tahle banda mladých ilustrátorů z Lipska živá čtení miluje - a je zase naoplátku miluje publikum. Čtení proběhne v angličtině.

18:00–21:00
Ostatní

LUSTR TALKS Vol. II

Potkejte tvůrčí kolektivy ilustrátorů z Čech i zahraničí! Během sobotních LUSTR TALKS se seznámíte s prací ilustrátorských skupin Nýbrž (CZ), Ateliér Žitomír (CZ), Squash (D), Babagoi (D/AT/NL/JAP), Z pekla se kouří (CZ) a s vitální energií mladých ilustrátorů vedoucích pražskou galerii, knihkupectví a nakladatelství Xao. Prezentace proběhnou v češtině a angličtině.

Celodenní program

10:00–20:00
Ostatní

Sto let Devětsilu – česká legenda moderní avantgardy v ilustracích

Umělecká skupina Devětsil oslaví 5. října tohoto roku sté výročí svého založení. Malířská, literární nebo architektonická tvorba členů skupiny je i veřejnosti poměrně dobře známá, knižní obálky a typografické kompozice Karla Teigeho jsou oceňovány ve světě grafického designu. Ilustrativní kresba členů Devětsilu vedle toho však dodnes hraje v povědomí široké veřejnosti i odborníků spíše roli |Popelky – i když nezaslouženě. Velkorysá moderní stylizace Otakara Mrkvičky, křehké a intimní kresby Toyen a Josefa Šímy a především rozsáhlé, vitální a pestré dílo Adolfa Hoffmeistera si rozhodně zaslouží pozornost. Nejen pro svůj dobový význam, ale také jako jeden ze základních kamenů české tradice ilustrativní kresby, na kterou má rozhodně smysl navazovat.

Výstavou Sto let Devětsilučeská legenda moderní avantgardy v ilustracích se pokoušíme ukázat fenomén devětsilské ilustrace a karikatury spíše jako živoucí kulturní odkaz než jako muzeální artefakt. Úsporná a dynamická stylizace, smysl pro poetiku nové doby elektrických světel a moderních dopravních prostředků a nadšení pro technicky reprodukovatelná díla byly ve dvacátých letech tak revolučními jevy, že si jen stěží lze představit, jak by bez nich vypadala dnešní ilustrace. Pozdější geometrizované kresby Adolfa Hoffmeistera zase jako by předjímaly dnešní digitální vektorovou grafiku. Ilustrační tvorbu členů Devětsilu jsme proto chtěly představit v souvislosti se současnou českou ilustrací, u které cítíme určité napojení na tuto tradici. Dobovou tvorbu Toyen, Otakara Mrkvičky, Josefa Šímy a Adolfa Hoffmeistera proto ve výstavě doplňujeme sérií sítotiskových plakátů Pocta Devětsilu, na jejíž tvorbě se podíleli současní mladí čeští ilustrátoři. Někteří z nich si pro svůj plakát vybrali konkrétní osobnost, jiní svým plakátem vzdali poctu celé skupině a jejímu espritu. Doufáme, že se tak podaří alespoň drobně poodhalit velikost významu, jaký má kresebná linie tvorby členů hnutí Devětsil na současnou českou ilustraci.

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program