Lokality > Praha 1, Smetanovo nábřeží

Mapa Program
Smetanovo nábřeží

Třetí zářijovou sobotu se na Smetanově nábřeží a v jeho okolí uskuteční bohatý kulturní program. Můžete se těšit na koncerty a divadla, workshopy pro děti i dospělé, umělecké instalace, vernisáže a otevření nové galerie. Budete moci navštívit showroomy českých a slovenských designérů. Hlad a žízeň zaženou degustační menu a speciální drinky, odpočinek s příjemnou hudbou zajistí lounge ve dvoře.


Nábřeží a jeho okolí rozezní koncerty. Před parkem Národního probuzení zahrají Iby Pop a …a hudba ztichla!.

Ve SmetanaQ Gallery proběhne vernisáž výstavy Praha – město pro lidi zaměřená na otázky udržitelnosti, infrastruktury, bydlení a veřejného prostoru Prahy.

Na nábřeží vzniknou instalace. Fragmenty z divadelních představení dají nahlédnout za oponu Divadla Na zábradlí, rostlinná instalace od Deelive Design Store a Plastia naplní poznáním o domácím kompostování a Sousedský stůl dá námět na přemýšlení. Uměním ožije i výbuchem zničená část domu v Divadelní ulici. Výstava děl soudobých umělců v okenních torzech vdechne život Galerii fasáda.
Koncentrace designu a módy okolo nábřeží je veliká a otevřeny budou nejen showroomy a ateliéry ve SmetanaQ, kde tvoří ODIVI, NAUT, KRAS a další, ale i showroom LEEDA v Bartolomějské ulici.

V ulici Karolíny Světlé bude živo! Život 90 chystá workshopy nejen pro seniory, divadlo pro děti a otevření nové kavárny. Milovníkům vůní chystá Perfumed Prague vonný stánek a FOX gallery naučí správně vázat květiny.

Den si užijí i gastro nadšenci. Vegetariánské menu chystá Lehká hlava. V Bistro No. 19 můžete ochutnat víkendové menu či zažít kurz vaření, vše v doprovodu DJ Mashapes. Ve dvoře SmetanaQ na Vás čeká lounge posezení s kavárnou a chill-out hudbou od DJ Stayer, DJ Terran. V Art pasáži vznikne street art přímo před očima a pohodu načerpáte na Anenském náměstí v Tricafe s techno DJ Ra_Dyk.


Program

14:00–16:00
Gastro

Kurz vaření podle kuchařky 4×7

KDE: Bistro No. 19, Karolíny Světlé 19

14:00–18:00
Dílny

Vonný stánek a interaktivní hra v Perfumed Prague

Vonný stánek, představení jednotlivých vůní z portfolia Perfumed Prague. Můžete se zůčastnit i interaktivní hry – rozpoznávání vůní. Nejlepší obdrží dárek.

KDE: Perfumed Prague, Karolíny Světlé 20

14:15
Pro děti

Jezinky bezinky aneb Smolíček 3x jinak v ŽIVOT 90

Co vlastně víme o životě jezinek? Proč unášejí jen malé zlobivé chlapečky? To se snaží odhalit dva potrhlí vědátoři – doktor Smolík a docent Jelének. Protože žádnou jezinku nikdy nelapili – ba dokonce ani neviděli, hledají inspiraci v pohádkách. Tam se to jezinkama jenom hemží!

DIVADLO ELF. Hrají: Michal Hnátek a Josef Horák

Na motivy Karla Jaromíra Erbena, Aloise Mikulky a Františka Hrubína napsal a zrežíroval Jan Prokeš, hudbu složil Václav Zeman, loutky, scénu a kostýmy vyrobila Waldtraut Ritterová. Představení pro děti, jejich rodiče i prarodiče uvádíme v rámci Zažít město jinak aneb V Karolině je ŽIVO(T).

KDE: ŽIVOT 90, Karoliny Světlé 18

15:00–17:00
Dílny

Výtvarné a řemeslné dílny nejen pro děti v ŽIVOT 90

Výroba originálních plátěných pytlíků, Štrikování, Namaluj si hrnek, U stolu spolu neboli kulinářské dobroty.

KDE: ŽIVOT 90, Karoliny Světlé 18

15:30–16:30
Hudba

KONCERT: Šoulet

Šoulet, toť zběsilá konfrontace blazeovaně umanuté klasické hudby s nejhorší tradicí české dechovky, mísící se s vulgaritou a hrubostí toho nejzkaženějšího punku odlehčeného trampským sentimentem. To vše Šoulet interpretuje prostřednictvím nevýrazných a naprosto zaměnitelných nástrojů hoboje a fagotu, za pomoci arytmických bicích nástrojů, strojově nepřesné tuby, bezkrevného a neslyšného ukulele a jen obtížně snesitelného kvílení houslí. Dohromady tak vzniká zcela tuctový styl zvaný polka-punk.

KDE: Smetanovo nábřeží

17:30–19:00
Hudba

KONCERT: Iby Pop a William Valerian na sopransaxofon

Od Franka Sinatry po Gypsy Kings. Netradiční reprodukce známých i neznámých světových hitů, mísící vlivy gypsy music, popu, blues a funky. Energie, která Vás nenechá v klidu, proložená vlastní tvorbou i zvučnými cigánskými melodiemi.

KDE: Smetanovo nábřeží

18:00
Ostatní

VERNISÁŽ: Pohled do okna, otevření nové Galerie Fasáda

Zahájení první výstavy Pohled do okna nové Galerie Fasáda. Patnáct děl soudobých umělců umístěných v okenních torzech domu v Divadelní ulici. Autoři: Petr Písařík, Jakub Špaňhel, Matěj Hájek, Roman Franta, Lukáš Miffek, Michal Ožibko, Miloš Šejn, Veronika Drahotová, Yvonne Vácha, Lu Skřivánková, Sofie Švejdová, Magdalena Rajnohová, Veronika Bromová, Petra Nováková.

KDE: Fasáda domu SmetanaQ v Divadelní ulici. 

18:00
Hudba

KONCERT: Dixieland pražských aviatiků v ŽIVOT 90

Muzika, která nikdy nezestárne v našem nestárnoucím divadle. Dixieland pražských aviatiků vznikl v roce 1965 a hraje prakticky ve stejném obsazení dodnes. Převážnou část hudebníků v té době tvořili zaměstnanci ČSA, které spojil společný zájem o interpretaci moderního pojetí tradičního jazzu a swingu. Tyto dvě okolnosti měli vliv též na název kapely.

Koncert uvádíme v rámci akce Zažít město jinak aneb V Karolině je ŽIVO(T).

KDE: ŽIVOT 90, Karoliny Světlé 18

19:00
Ostatní

VERNISÁŽ: Praha – město pro lidi

Vernisáž výstavy Praha – město pro lidi zaměřené na aktuální otázky udržitelnosti, infrastruktury, bydlení a veřejného prostoru Prahy. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s Galerii Jaroslava Fragnera.

KDE: 2. patro – SmetanaQ Gallery

19:30–20:30
Hudba

KONCERT: …a hudba ztichla!

Premiérové uvedení autorské hudby a textů Vojtěcha a Jana Vondráčkových.

KDE: Stage na Smetanově nábřeží

Celodenní program

07:00–22:00
Ostatní

Živé malování v Art pasáž

Živé malování a profesionálně namíchané drinky v nově otevřené kavárně Art pasáž umístěné v nechvalně známém průchodu na Národní třídu, který se změnil k nepoznání. 

KDE: Art Pasáž v ulici Divadelní.

10:00–18:00
Gastro

Víkendové menu, soutěž a dobrá hudba v Bistru No. 19

Dobře se najíst a ještě si zasoutěžit o nejlepší kresbu rotundy sv. Kříže, vše v doprovodu DJ Mashapes!

KDE: Bistro No. 19, Karolíny Světlé 19

11:00–22:00
Gastro

Speciální menu restaurace Parnas

Ochutnejte zadělávaná kachní srdíčka, škvarkovou pomazánku či křupavé bažantí krokety. Nebude chybět ani selekce alsaských vín, koktejlů a limonád.

KDE: Restaurace PARNAS, Smetanovo nábřeží

11:00–20:00
Ostatní

Design ve SmetanaQ – otevřené ateliéry

Poznejte tvorbu designérů sídlících v domě SmetanaQ:

ODIVI, NAUT, Hana Polívková, Hana Frisonsova, KRAS, Dominika Kozáková, Fernando Echeverria, Dita Plicková, Daniela Pešková, Katerina Reich, Hana Polívková, Maria Kobelova, Denisa Adolfová, ANNALAB, Jana Rollo, KAFKA, OFFORM 3D.

KDE: 1. patro SmetanaQ

11:00–20:00
Ostatní

Design v Bartolomějské

Přijďte si prohlédnout i vyzkoušet novou kolekci Leeda. Máme pro Vás slevu 10%.

KDE: Leeda, Bartolomějská 1
11:30–23:00
Gastro

Degustační menu nejen pro vegetariány a vegany v Lehké hlavě

Dokážete si představit, že může být vegetariánské a veganské jídlo stejně nutriční a lákavé, jako to s masem? Stavte se v rámci festivalu do Lehké hlavy a vyzkoušejte sami. Zveme vás na degustační menu, připravené speciálně pro návštěvníky Zažít město jinak nebo na cokoliv jiného, co vám ze stálého menu padne do oka. Jméno “Lehká Hlava” v sobě spojuje kvalitní jídlo a vášeň lidí, kteří ho sdílí, proto naplní vaše tělo energií a duši lehkostí zdraví. 

Restauraci najdete pár kroků od Karlova mostu, na Boršově, v domě s hrdou tradicí přes 500 let formování místní kultury. Interiér restaurace je mozaikou umění a designu českých umělců. Můžete jíst pod hvězdami nebo v květinovém salónku. Každá místnost je unikátním vesmírem, dohromady propojeným příjemným týmem, který se postará, aby vaše návštěva byla tak magická jako příběhy na stěnách restaurace. Pokud se do restaurace chystáte ve večerních hodinách, doporučujeme si místo rezervovat.

KDE: Lehká hlava, Boršov 2

13:00
Hudba

Lounge ve dvoře, aneb loučení s létem!

Míchané drinky od SmetanaQ Café & Bistro, bazén, lehátka a chill-out hudba od DJ Stayer a DJ Terran. Plavky s sebou!

KDE: Dvůr SmetanaQ, vstup z ulice Divadelní.

13:00
Ostatní

INSTALACE: Sousedský stůl

Posezení a pozvánka na výstavu Praha – město pro lidi.

KDE: Smetanovo nábřeží

13:00
Dílny

Rostlinná instalace od Deelive Design Store a Plastia o domácím kompostování, aneb jak stylově kompostovat ve městě

KDE: Smetanovo nábřeží

14:00–22:00
Gastro

Techno a chlebíčky v TRICAFE

Klasický Tricafe Vibe, zahraje DJ Ra_Dyk, mladý ukrajinský techno DJ. Nebude chybět ani rozšířená nabídkou českých klasik a na čepu Únětické pivo.

KDE: TRICAFE, Anenská 3

15:00–20:00
Dílny

Vázání květin a otevřený ateliér FOX Gallery

V rámci Zažít město jinak nás můžete navštívit v ulici Karoliny Světlé 31, kde si budete moct sami vytvořit květinovou vazbu a vnímat atmosféru našeho ateliéru.

Jedinečné propojení galerijního projektu FOX Gallery s floristikou nám umožňuje spolupracovat s významnými designéry a vyvíjet stále nové produkty. Náš květinový ateliér v ulici Karoliny Světlé vybírá květiny z českých farem, z vlastních zahrad a exotickou flóru dováží ze zahraničí. Soustřeďujeme se na vlastní tvorbu nejen rostlinných objektů.

KDE: FOX Gallery, Karoliny Světlé 31

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program

Lokální partneři