Lokality > Praha 1, Ve Smečkách

Mapa Program
Ve Smečkách

Strávit s rodinou den Ve Smečkách? Vlastně proč ne?

Ulice Ve Smečkách je, jak známo, místo pověsti nevalné. Kvůli množství nevěstinců a drogových dealerů Smečky pravidelně obsazují první příčky v žebříčcích pražských míst, kterým je lépe se vyhnout. Jsou ale Smečky opravdu jen tím pověstným nebezpečným doupětem neřesti?

Nic samozřejmě není tak černobílé, jak se na první pohled zdá, a o Smečkách to platí dvojnásob. Množství krásných a zajímavých míst Ve Smečkách se může vzhledem k množství černých historek, které o této ulici kolují, zdát až udivující. Občas to dokonce působí dojmem, že Smečky přitahují stejnou měrou kriminálníky a milovníky divoké zábavy, jako i lidi toužící změnit svět k lepšímu.

V horní části Smeček najdeme například útulnou kavárnu Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním postižením, prodejnu mlékárny Krasolesí, kde můžete ochutnat a zakoupit vynikající mléčné výrobky pocházející od veselých koz z bio farmy, příjemný tapas bar s poetickým názvem Ježkovy Voči, plavecký klub Raftík, kam chodí plavat maminky s dětmi nebo chráněnou dílnu Inspirace, kde mladé ženy s postižením vyrábějí hračky a dekorace z recyklovaných materiálů.

Popojdeme li dále, narazíme na malou Itálii v podobě pražírny Rcaffe, která nabízí nejlepší kávu široko daleko, chráněnou dílnu Jedna Bedna, která vytváří bezpečný prostor a pracovní příležitosti pro duševně nemocné a Tiskárnu a knihovnu pro nevidomé K. E. Macana, která vnáší svělo kultury do temného světa nevidomých. Ještě o trochu níže se pak nachází Galerie Smečky, která se mimo jiné pyšní největší sbírkou českých koláží.

A právě tato místa se vám netradičně představí v rámci festivalu Zažít město jinak. Přijďte i vy zažít Smečky jinak a užijte si skvělý rodinný den se spoustou tvořivých workshopů, prohlídek, soutěží, ochutnávek a dalšího báječného programu!

Podrobný program:

Kavárna Bílá vrána: Od 11:00 do 13:00 brunche na střeše s famózním výhledem na Prahu, od 11:00 do 15:00 úniková hra se zaměstnanci kavárny, od 15:00 vyprávění černých historek o Smečkách

Galerie Smečky: Od 11:00 do 16:00 vlastnoruční tvorba koláží pod vedením lektorek, prohlídka výstavy Jiřího Suchého zdarma

Chráněná dílna Jedna Bedna: Od 11:00 do 16:00 workshop na výrobu náušnic a sáčků na ovoce

Plavecký klub Raftík: od 11:00 od 16:00 vodní soutěž v lovení rybiček. Za úspěšný úlovek obdržíte sladkou odměnu z Bílé vrány

Pražírna Rcaffe: od 11:00 do 20:00 možnost dát si vynikající italskou kávu a CiaoSpritz

Chráněná dílna Inspirace: od 11:00 do 16:00 malování na textil, pletení košíčků z papíru, výuka tkaní

Bar Ježkovy Voči: Ochutnávka piv od minipivovaru Zichovec, ochutnávka veganských i masových tapas, gin tonic za lidovku 75 Kč, možnost ugrilovat si ve vnitrobloku vlastní dobroty

Kapela Backdoorman: koncert na střeše ala Beatles od 17:00

Mlékárna Krasolesí: Ochutnávka produktů z kravského a kozího mléka

Knihovna a tiskárna pro nevidomé K.E.Macana: Prohlídky a poznávání obrazů vytvořených pomocí reliéfní grafiky po hmatu

Program

11:00–16:00
Hry

Jak vnímají kulturu nevidomí lidé?

Mají nevidomí lidé nadobro zavřenou cestu do světa kultury? Díky Knihovně a tiskárně pro nevidomé K.E. Macana naštěstí ne! Tady mohou číst knihy v Braillově písmu a dokonce vnímat obrazy svýma rukama díky reliéfní grafice. Přijďte si to také vyzkoušet!

11:00–17:00
Gastro

Ochutnávka mléčných produktů z Krasolesí

Veselé kozy a krávy dávají to nejlepší mléko. A spokojenější zvířátka než ta z mlékárny Krasolesí byste hledali jen těžko. Přijďte tedy ochutnat jejich produkty do podnikové prodejny Krasolesí Ve Smečkách.

11:00–20:00
Gastro

Brunch a koncert na střeše, úniková hra a černé historky o Smečkách v kavárně Bílá vrána

Kavárna Bílá vrána pro vás na 18. září připraví přístup na střechu jednoho ze smečkovských domů, kde si budete moct od 11:00 do 13:00 vychutnat brunch, k čemuž zcela zdarma dostanete famózní výhled na Prahu. Přístup na střechu bude otevřen po celý den a bude tam k dipozici i občerstvení. Kromě toho si v kavárně můžete od 11:00 do 15:00 zahrát únikovou hru Záhada ztracené kávy a v 15:00 si pak můžete přijít poslechnout černé historky z nechvalně proslulé ulice Ve Smečkách.

11:00–18:00
Výstava

Tvorba koláží a výstava Jiřího Suchého v Galerii Smečky

Chtěli jste si vždycky vytvořit koláž, ale neměli jste odvahu, nápady ani materiál? Přijďte to 18. září napravit do Galerie Smečky! Navíc si zde budete moct zdarma prohlédnout výstavu Jiřího Suchého.

11:00–16:00
Pro děti

Rybolov před plaveckým klubem Raftík

Ahoj, rejdaři, piráti, rybáři a jiní milovníci vody! Umíte rybařit? Přijďte si to vyzkoušet před plavecký klub Raftík. Kdo vytáhne z bazénku úlovek, dostane za odměnu sladkou dobrotu z Bílé vrány.

11:00–20:00
Gastro

Kousek Itálie v Rcaffe

Malá Itálie Ve Smečkách - tak by se dala popsat pražírna Rcaffe, která si pro vás připraví ochutnávku své vynikající italské kávy a CiaoSpritzu.

11:00–16:00
Dílny

Tvořivé odpoledne v Inspiraci

V chráněné dílně Inspirace si budete moct pomalovat taštičku podle svého gusta, vyzkoušet si tkaní na destičce nebo si uplést košíček z papíru

11:00–16:00
Dílny

Kreativní tvoření v Jedné Bedně

Potřebovala by vaše šperkovnice oživit o náušnice? Přijďte si je vyrobit do chráněné dílny Jedna Bedna. Případně můžete zkusit vytvořit sáček na ovoce a skoncovat tak se zbytečnými plasty.

16:00
Gastro

Gastro zážitek v Ježkových Vočích

Tapas bar Ježkovy Voči pro vás připraví ochutnávku svých vyhlášených tapas, které budete moct zapít pivními speciály z pivovaru Zichovec. A aby toho nebylo málo, můžete si v jejich malebné vnitroblokové zahrádce ugrilovat vlastní dobroty a k tomu se potěšit ginem s tonicem za lidovou cenu 75 Kč.

17:00–18:00
Hudba

Střešní koncert kapely Backdoorman

Máte rádi folk? Tak doražte v 17:00 na festival Zažít Smečky jinak a přijďte si poslechnout skvělou kapelu Backdoorman, která vám jako slavní Beatles zahraje na střeše jednoho z domů.

Celodenní program

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program

Lokální partneři