Lokality > Praha 10, Šalounova vila

Mapa Program
Šalounova vila

Pojďte v sobotu 17. září od 13:00 do 19:00 zažít Šalounovu vilu zažít jinak!

 

 

Budova vznikla ve 20. letech minulého století jako ateliér českého sochaře Josefa Šalouna. Krásná secesní budova patří potomkům Vladislava Šalouna a v současnosti je část pronajímána neziskovým organizacím, CEKAS a HOST Home-Start ČR, která tu nabízí služby ohroženým rodinám s dětmi a od roku 2021 nabízí komunitní centrum s otevřenou hernou pro všechny zájemce z okolí. Původní Šalounův ateliér (kde vznikl pomník Jana Husa pro Staroměstské náměstí v Praze) dodnes slouží svému účelu – jako sochařský ateliér a výstavní prostor Akademie výtvarných umění.

V sobotu 17. září odpoledne ožije tajemná vila a její okolí hudbou a divadlem pro nejmenší, obřími bublinami, tvořením a sousedským povídáním u čaje a koláče.
Připravili jsme komentované prohlídky vily, kdo se nebojí, toho zavedeme i do sklepa, kde se konaly okultistické seance. Děti si mohou pohrát v otevřené herně vybavené spoustou hraček, her, Montessori pomůcek a stavebnic i kostýmů.

Program pro vás připravili obyvatelé vily, především nadšenci a dobrovolníci z HOST, neziskové organizace, která pomáhá znevýhodněným rodinám a dětem. Naši sociální pracovníci, terapeuti a dobrovolnice provázejí rodiče, kteří mají problémy zvládnout rodinný život a výchovu dětí, často proto, že sami prožili těžké dětství.

Pokud byste nám chtěli pomoct při sousedské slavnosti, budeme moc rádi za:

drobné občerstvení, nealkoholické nápoje;

malou výpomoc při organizaci jednotlivých aktivit.

Obrátit se můžete na Kateřinu, vapenkova@hostcz.org, 776800556.

Milí sousedé, těšíme se na vás!

Program

13:00–16:00
Pro děti

Duhové bubliny

Je to jako malý zázrak: stačí fouknout nebo mávnout a duhová radost pluje vzduchem. Obří bubliny, tentokrát vaše vlastnoruční. Čekat na vás bude bazének s mýdlovou směsí, oka všech velikostí i šňůrky na tyči. 

13:00–19:00
Gastro

nápoje a drobné občerstvení

Voda zdarma, káva a čaj za ceny nižší než mírné, domácí koláče a jiné dobroty. O dobrou kávu se nám postará kavárna Coffee Source ze sousedství. Na místě je zakázáno užívání alkoholu a kouření. 

13:30–14:30
Pro děti

Palačinková Pepinka – Divadlo KAKÁ

Vzorná a pečlivá Palačinková Pepinka má ráda svůj dům a zahrádku plnou červených jahůdek. Jak to dopadne, když do zahrádky zavítá nezvaný, hladový drak Marmelajda?  A skutečně je tak zlý? Co se musí stát, aby se z postrachu stal kamarád?

Interaktivní pohádka plná nečekaných zvratů.

Vhodné pro děti od 3 let.

13:30–19:00
Ostatní

Komentované prohlídky Šalounovy vily

Okruh památkově chráněnou vilou, která je běžně nepřístupná pro veřejnost - s výkladem, ukázkami dobových snímků a možností fotografovat (cca 30 minut).

Secesní ateliér Ladislava Šalouna, ve kterém vytvořil pomník Jana Husa pro Staroměstské náměstí v Praze a další sochy. Oválná pracovna a salon, kde se scházeli slavní umělci prvorepublikové éry. Slovácká jizba podle návrhu architekte Dušana Jurkoviče. Kdo se nebojí, může nahlédnout do sklepa, kde se konaly okultistické seance. 

Časy prohlídek: 13:30, 16:30, 18:30. 

Upozornění: prohlídkový okruh není bezbariérový - zahrnuje úzké schodiště.   

15:00–16:00
Pro děti

Jóga pro rodiče a děti – Lali jóga

Zajímá vás jak vypadá jóga pro děti? Pojďte si ji vyzkoušet u nás ve vile. Cvičení je bez věkového omezení, zato se spoustou smíchu, fantazie a respektem k přirozenému pohybu.

S sebou nepotřebujete nic speciálního, stačí pohodlné oblečení a případně podložka nebo deka (budou připravené i na místě).

17:30–18:30
Hudba

Swing Melody

Chcete se zasnít a nechat se přenést do časů (ne)dávno minulých? Svižný swing, atmosféra prvorepublikové stavby a hlavně záplava radosti. (Nejen) americké a české hity swingové éry vám zahraje Swing Melody.  

Swing Melody je profesionální orchestr, který se zaměřuje na nejslavnější éru jazzu, a tou je Swing. 

Pro co největší autenticitu zvuku používají členové orchestru ke své hře výhradně historických hudebních nástrojů a notových materiálů, a to právě z éry 30. – 40. let minulého století. 

Celodenní program

13:00
Pro děti

Otevřená herna pro malé i velké

Naše báječná herna má dnes otevřeno pro všechny. Půjčte si hračky, montessori pomůcky a stavebnice, hry nebo kostýmy a užijte si to!

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program