Lokality > Praha 2, Galerie Mimochodem (už 14. 9.)

Mapa Program
Galerie Mimochodem (už 14. 9.)

Galerie Mimochodem je součástí doprovodného programu Zažít město jinak, které si letos mimo jiné klade za cíl představení uměleckých galerií ve veřejném prostoru, jejichž aktivity vstupují do prostoru ulic, podchodů a parků celoročně. Nabízí tak jiný pohled na místa, kudy normálně jen zběžně procházíme.

* * Ve stejný den (v úterý 14. září) můžete od 19:00 navštívit také doprovodný program galerie Nika, se kterou Galerie Mimochodem sdílí stejný prostor vestibulu Palackého náměstí v zastávce metra Karlovo náměstí. * *


Srdečně zveme na vernisáž výstavy Jana Kvíze – Rafťáci, která proběhne 14. září v 18:00.

Od 18:30 proběhne v prostorách galerie promítání vybraných filmů Jana Kvíze.

Jan Kvíz se ve svém projektu Rafťáci ohlíží za živlem vody, který zpracovává v rámci ročního tematického celku Galerie Mimochodem zaměřeného na přírodní elementy našeho každodenního života. Ty často paradoxně nevnímáme tak vzácně a závažně, jak by bylo v dnešní environmentální krizí protkané době potřeba. Název výstavy vychází ze stejnojmenného českého komediálního filmu Rafťáci z roku 2006, který autora fascinuje ironickým spojením vody, nezkrotného živlu a neohrabané vodácké teenage komedie. 

V práci Jana Kvíze se setkáváme s již zakořeněným principem jeho uměleckého přístupu – přivlastňování si jistého druhu vizuality (vizuální apropriace), prostřednictvím které akcentuje jak absurditu a naivitu, tak odkrývá rozporuplnost komponentů dané vizuality – spojení naivního prožívání dospívání a romantické představy nespoutané divočiny. 

Vybrané momenty – pořízené snímky z filmu o zmíněném filmu Rafťáci (tzv. screenshoty) vytrhává z daného narativu vystavěného na základě scénáře a přisuzuje jim jiný obsah. A to nejen oddělením od zbytku celého dokumentu, komentujícím vznik filmu, ale také připnutím nově komponovaných titulků s kritickým podtónem a ironií. Spojením autorského textu a vypůjčené vizuality tak vzniká nové vyprávění. Vzpomínky na divokou přírodu nebo spíše představy o tom, jak ji prožívají náctiletí.

IG / @jankviz

YT / Jan Kvíz

Program

18:00–21:00
Ostatní

Vernisáž – Jan Kvíz – Rafťáci

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Jana Kvíze – Rafťáci, která proběhne 14. září v 18.00.

Od 18:30 proběhne v prostorách galerie promítání vybraných filmů Jana Kvíze.


Jan Kvíz

Rafťáci

15. 9. – 27. 10. 

kurátorka: Maro Hajrapetjan

Jan Kvíz se v projektu Rafťáci ohlíží za živlem vody. Ten zpracovává v rámci tematického celku Galerie Mimochodem zaměřeného na přírodní elementy. Název výstavy vychází ze stejnojmenného českého komediálního filmu z roku 2006, který autora fascinuje ironickým spojením nezkrotného živlu vody a neohrabané teenage komedie.

Celodenní program

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program