Lokality > Praha 3, Biskupcova / Ambrožova

Mapa Program

I letos Vás zveme na sousedské setkání Zažít město jinak do lokality na Praze 3: ulice Ambrožova mezi Biskupcovou a Jeseniovou. Ta ožije v sobotu 18. září různými aktivitami a stánky s nabídkou především od lokálních výrobců. Součástí akce bude i již tradiční blešák či jiný živý program. A v kině poběží zdarma dvě pásma filmů amatérských tvůrců.

Konkrétní body programu, účastníky a časový harmonogram naleznete níže.

Program

10:00–18:00
Výstava

Městský plenér

Skupina výtvarných umělců se rozmístí v blízkém žižkovském okolí a během akce bude pracovat na obrazech. V průběhu akce bude možnost tyto umělce a umělkyně navštívit a vidět průběh vzniku jejich práce.  Výsledky tohoto „plenéru“ uvidíte i na výstavě, jejíž vernisáž proběhne v kině Aero v neděli 19. září od 18:00, kde budou obrazy vystaveny jeden týden.

Pozvaní malíři/malířky a kreslíři/kreslířky: 

Libuše Vendlová        

Katka Burgertová 

Zdeněk Daněk 

Eva Nádvorníková

Katka Perglová

Matěj Lipavský

Žofie Zajíčková 

Ondřej Minář

Jaroslav Grodl – Pure Beauty 

Pavel Piekar

Jan Vítek a Urban Sketchers Prague

Barbora Sto

Linda Gurecká

12:00–19:00
Ostatní

Loono, aneb jak si správně sahat na #prsakoule

V Loono ukazujeme, jak je prevence důležitá. Pořádáme vzdělávací workshopy a přednášky, píšeme články a natáčíme videa. O zdraví a těle mluvíme srozumitelně, nestrašíme děsivými statistikami a inspirujeme ostatní, aby se o sebe starali rádi a zavčas. Jsme tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a dalších nadšenců. Vzděláváme v oblasti prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění a reprodukčního a duševního zdraví. Přijďte se naučit, jak si správně sahat na #prsakoule, jak se starat o své srdce nebo jak to mít #doledobry.
Dozvíte se:
– jak včas rozpoznat rakovinu prsu, varlete a dalších orgánů
– jak poznat infarkt nebo mrtvici
– jak správně používat antikoncepci a jak předcházet neplodnosti
– jak se starat o své duševní zdraví

Vyzkoušíte si:
– nahmatat bulky na modelech prsou a varlat
– nácvik první pomoci
– správnou techniku nasazování prezervativu
– dechová cvičení pro relaxaci

Těšíme se na vás, Loono tým.  

12:30–19:00
Pro děti

Výtvarná dílna Aeroškoly

Dílna je určena nejen pro děti. V závětří dvorku u kina Aero se můžete výtvarně vyřádit s našimi lektory. Výtvarný materiál bude na místě, jen si na sebe oblečte něco, u čeho nebude vadit zamazání od barev. Vstup je zdarma. 

12:30–19:00
Dílny

Fotogram a analogová fotografie

V prostoru Aeroškoly /Ambrožova 9/ bude otevřena "černá fotokomora".

12:30–19:00
Dílny

Animační dílna Aeroškoly

V Ambrožově ulici sídlí Aeroškola, místo, kde se nejen děti učí dělat animované filmy metodou „stop motion animace“. Přijďte si zkusit oživit své fantazie nebo loutku postavy „souseda“. Návštěva dílny je bezplatná a bude probíhat celé odpoledne.

13:30–15:00
Film

Aeroškolní filmová úroda

Pásmo animovaných a hraných filmů, které natáčeli malí filmaři během
jarních kroužků a na letních táborech.Divák i tvůrci mají jedinečnou
šanci vidět tyto filmy na velkém plátně. Vstup na projekci v kině Aero je zdarma.

14:00–15:00
Hudba

Šašaman kvintet

Srandovní kapela se zvláštním nástrojovým složením.

Ukázka: 

https://www.facebook.com/sasamankvintet/videos/2419389001714165/?__so__=channel_tab&__rv__=all_videos_card 

Facebook:

https://www.facebook.com/sasamankvintet/ 

14:30–15:00
Hudba

Překvapení na dvorku kina Aero

Zejména pro obyvatele vnitrobloku, kde se nachází kino Aero je připraveno hudební překvapení v podobě živého vystoupení. Nicméně zveme i návštěvníky z ulice, aby se přišli zaposlouchat.

15:15–15:30
Ostatní

Setkání s pamětníkem

Poslechněte si živé zavzpomínání formou rozhovoru na nejen sousedský život v ulicích Žižkova v dobách, které už zaválo nejen podzimní listí. Na rozhovor naváže filmové pásmo krátkých filmů, které vznikly v rámci projektu "Příběhy našich sousedů" od Post Bellum.

15:30–16:30
Film

Post Bellum – Příběhy našich sousedů

Post Bellum pořádá již několik let vzělávací projekt, kdy žáci osmých a
devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií mají
za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat
fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, psanou
nebo animovanou reportáž či dokument. V hodinovém pásmu uvidíte výběr
zajímavých výsledků tohoto projektu.
Na tento program naváže rozhovor s pamětníkem, který zavzpomíná na život v žižkovských ulicích.
Vstup na projekci v kině Aero je zdarma. Rozhovor s pamětníkem bude na ulici Ambrožova.

16:00–17:00
Hudba

Drama Jazz Band

Pestré barvy akordeonu, jazzová kytara, rytmický kontrabas a sametový alt tvoří zvuk kapely Drama Jazz Band. V bohatém repertoáru skladeb z oblasti jazzu, bluesu a šansonu, obohacených o osobité aranže najdete ale i vlastní písně s texty zpěvačky Karolíny DraMa a básníka Robina Krále. Originální mluvené slovo mezi písněmi osciluje na hranici improvizovaného stand upu a dává tak každému vystoupení Drama Jazz Bandu to pravé koření. V současné době kapela připravuje písně na své první autorské CD. 

Karolína DraMa – zpěv, ukulele

Jan Kašpar – akordeon

Dano Páleník – akustická kytara

Tomáš Pospíšil – kontrabas 

Ukázka: 

https://m.youtube.com/watch?v=kpfsxsO3PUs&fbclid=IwAR2nmn4DdCfDyA4sdofzwLXKVwgaLllsWFo9eoJwmSUlA90xY41YuvkQvdk

18:00–19:00
Hudba

The Sundrinker

Sundrinker je hudební skupina z Prahy kombinující prog, jazz fusion, shoegaze a matematický rock, V červenci vydali debutové EP pod názvem Petrichor a v současné době pracují na první plnohodnotné desce.

Ukázka:

https://sundrinker.bandcamp.com/

https://www.youtube.com/channel/UCB4SotO1gKKsdYDdPsYZ1nA

https://www.youtube.com/watch?v=ZmN1PP3rgRg

Facebook:

https://www.facebook.com/sundrinker.official 

18:00
Výstava

Vernisáž výstavy městského plenéru Žižkov (v neděli 19. 9.)

V neděli 19. 9. v 18. hodin jste srdečně zváni na vernisáž výstavy děl vzniklých ve městě v rámci akce „Zažít město jinak“ (Zažít Biskupcovu a Ambrožovu jinak 2021) do kavárny kina Aero. Výstava potrvá jeden týden, do 25. září.

Celodenní program

12:00
Hry

Komunitní organizace Beztíže: kvízy, videa, filmy a mnoho dalšího

O Beztíži:

Beztíže realizuje dvě sociální služby v lokalitě Praha 3 – Žižkov  – nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (NZDM) pod názvem Klub Beztíže i terénní sociální služby, neboli Streetwork.

Nízkoprahový klub je chráněný prostor, snadno dostupný všem sociálním skupinám dětí a mladých lidí, kteří sem přicházejí dobrovolně. Jeho služby služby jsou poskytovány zdarma a anonymně. Kromě zábavy a rozvojových aktivit poskytuje poradenství, odborný sociální servis a klade důraz na prevenci rizikových jevů (např. záškoláctví, experimentování s drogami, riziková sexualita, nebezpečné trávení volného času). Pravidelně se tu scházejí mladí lidé z okolí pobavit se se svými kamarády, promluvit si s pracovníky klubu, dozvědět se nové informace a naučit se nové dovednosti. Pracovníci Beztíže jsou jim zde oporou nejen v obtížných, ale i každodenních životních situacích – pomáhají jim hledat práci, bydlení, zvládat péči o děti nebo kontakt s úřady.

Ohrožené děti a mládež vyhledáváme také přímo v jejich přirozeném prostředí: v ulicích oslovujeme naše současné i potenciální klienty (od 6 do 26 let) a pomáháme jim na jejich nelehké cestě k dospělosti. Naším cílem je snižovat výskyt drogových závislostí, drobné kriminality a jiných sociálně rizikových jevů u dětí a mládeže, které tráví svůj volný čas na ulici. Pro část našich uživatelů, kteří žijí na okraji společnosti, je Streetwork Beztíže mostem a k ostatním obyvatelům Prahy, úřadům a jiným institucím. Přispíváme tak k sociální soudržnosti a lepšímu životu celé komunity.

FB: https://www.facebook.com/beztizepraha

12:00–19:00
Gastro

Art & Cakes for Cats

Navštivte nás, ochutnejte a pokochejte se.

Výtěžkem z prodeje grafik a veganských dobrot podpoříme spolek Srdcem pro kočky.

– Veganské sladké i slané lahůdky

– Zvířecí grafiky

– Momentální ateliér – interaktivní výtvarná tvorba pro kolemjdoucí a  návštěvníky

 

Provozují: Lucia Bartovičová & Jana Julínková

 

Odkazy:

Individuální workshopy pro veřejnost, Jana Julínková: https://www.facebook.com/OtevrenyAtelierD13 

 

Vlastní tvorba, Jana Julínková: https://www.instagram.com/janajulinko/ 

 

Youtube kanál, Jana Julínková: https://www.youtube.com/channel/UCITbZcohCaeUfP8LSP5HWhA

12:00
Hry

META, společnost pro příležitosti mladých migrantů

CZ Jaké to je ocitnout se v zemi, jejíž jazyku nerozumíte? Přijďte si pohrát s jazyky a můžete zkusit i cestu českým vzdělávacím systémem, ale v kůži cizince! Zažijte češtinu jinak! Těšíme se na Vás v Biskupcově ulici.

// ENG Lost in translation? Come to play with languages and try to go through the czech educational system in five minutes as a foreigner. Have a different experience with Czech language! We are looking forward to you in Biskupcova street. 

Už jste se někdy ztratili v překladu? Víte, že v každém jazyce existují nepřeložitelná slova? Třeba švédské „Gökotta“ znamená „Vstát dřív, za účelem jít ven a poslouchat zpěv prvních ranních ptáků. Třeba brkoslava severního.“ Kdybyste žili v době Národního obrození, kdy vznikla slova jako „nosočistoplenka“, jak byste přeložili Gökotta do češtiny? To je jeden z úkolů, který na vás bude čekat na našem stánku. Také si můžete vytvořit svůj slovní mrak, kaligram nebo zahrát obří Člověče, nezlob se! Přijďte si pohrát s jazyky!

META podporuje žáky s odlišným mateřským jazykem a také jejich učitele. Nabízí sociální poradenství v oblasti vzdělání, odbornou podporu ve formě seminářů, školení a publikací pro pedagogy a řadu volnočasových a komunitních aktivit pro veřejnost. Od roku 2019 sídlí na Žižkově v Žerotínově 35.

12:00–19:00
Gastro

Kafe na schodech

Přijďte ochutnat dobrou kávu, kterou jinak můžete získat naproti tramvajové zastávce „Biskupcova“, kde sídlí Káva na schodech.

12:00
Ostatní

Tisky kreseb Kateřiny Burgertové

Kateřina Burgertová vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně, obor malířství. Zabývá se především kresbou, malbou a experimentálním videem. Žije a tvoří na Žizkově

Během akce Zažít Biskupcovu a Ambrožovu jinak budete mít možnost si pořídit jeden z jejích tisků vlastních kreseb.

Instagram: https://www.instagram.com/katerinaburgertova/

Facebook: https://www.facebook.com/katerinaburgertova

12:00–19:00
Gastro

Kytky k sežrání

Rostlinné sýry vlastní výroby. Bez lepku, bez laktózy, bez nesmyslů #bullshitfree.

Webové stránky: http://www.kytkyksezrani.cz

Facebook: https://www.facebook.com/kytkyksezrani

Instagram: https://www.instagram.com/kytkyksezrani/

12:00–19:00
Ostatní

Aero blešák vol. 5

 Tradiční Aero blešák již po páté!

 Obohaťte se o staronové kousky na čerstvém vzduchu v prostředí starého dobrého Žižkova. Anebo naopak provětrejte své šatníky jako prodejci či dárci.
 Součástí blešáku opět bude i speciální koutek, kam můžete darovat kousky pro Moment Praha – Prospěšný second hand, který je pošle dál.
 Zájemci o prodejní místo pište pro podmínky účasti na info@kinoaero.cz.
 Na všechny návštěvníky se budeme těšit!

Událost na Facebooku: https://fb.me/e/19TNzmgc8

12:00–19:00
Pro děti

Hračky odjinud s.r.o.

„Hračky odjinud nabízejí designové hračky a hry z celé Evropy pro děti 2-15 let. Hračky pro vás pečlivě vybíráme a mnohé sami zkoušíme. Některé z nich nekoupíte nikde jinde než u nás. Kromě českých výrobců u nás najdete hračky těch nejvybranějších značek, třeba Djeco, Moulin Roty, Vilac, Goki a Londji.“

stránky: www.hrackyodjinud.cz

FB: https://www.facebook.com/search/top?q=hra%C4%8Dky%20odjinud

IG: https://www.instagram.com/hrackyodjinud/

12:00–19:00
Sport

Studio rovnováha

Oáza klidu, péče, relaxace, zdroj síly, aktivity a energie.Malé, příjemné studio, které Vás naplní klidem, laskavostí a radostí z vlastního pohybu, nebo péče o Vaše tělo formou masáží.

12:00–19:00
Gastro

Řepánek v domečku

Řepánek v domečku je malá kavárna se zahrádkou za plotem v Jeseniově ulici. Původně steetfoodový projekt, který našel takřka před rokem své stálé místo na Žižkově, vyráží pořád i mimo své pevné zdi. Tentokrát stánek rozbalí jen kousek dál – co by kamenem dohodil. Pochutnáte si třeba na řepáncích a grilovaných specialitách od Petra.

V kavárně najdete Verču s dobrotama, které se na stánek nevešly. Otevřeno je po celou dobu ZMJ.

Všechny dobroty vyrábí sami, tak si můžete být jisti, že přesně ví, co v nich je :)

Web: http://www.repanek.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/repanek.rohlicky

12:00
Ostatní

Markéta – zakázkové šití

Jmenuji se Markéta a v těchto dnech pilně pracuji na otevření obchůdku/dílny v Biskupcově ulici 44. Zde pro vás budu tvořit a šít.

V mé nabídce naleznete oblečení  jak pro děti – především tepláky, softshellky, legíny, sukně, kabátky atd., tak pro dospělé – trika, tuniky, šaty a nezbytné doplňky

Postupně se nabídka bude rozšiřovat.

Na ZMJ budu mít stánek, kde si můžete vše prohlédnout, koupit, případně domluvit ušití té správné velikosti.

Produkty: www.facebook.com/by.Marketa.zakazkove.siti/shop/

Facebooková stránka: https://www.facebook.com/by.Marketa.zakazkove.siti/

12:00–19:00
Pro děti

ZkusNosítko.cz

ZkusNosítko.cz otevřelo svůj obchod na podzim 202O, touto akcí tedy  oslaví jen o trochu dříve své výročí na Biskupcově ulici. Jsme tu pro  všechny, které zajímá kontaktní rodičovství a havně nošení dětí. Po  celou sobotu bude otevřený i náš obchod, kam můžete zavítat,  prohlédnout a vyzkoušet si nosítka a další nosicí sortiment a také  dětské merino oblečení.

12:00–19:00
Ostatní

Sběrný koutek pro Moment Praha – Prospěšný second hand

Máš doma oblečení, které ti přebývá a už ho neunosíš?

Na akci bude celou dobu k dispozici Moment koutek, kam můžeš přinést a věnovat svoje vlastní oblečení pro dobrou věc. O zbytek se už postará nezisková organizace Moment Praha charity shop. Naše spolupráce je již letitá a Moment o sobě říká:

„Jsme česká neziskovka, která vytváří finance pro jiné neziskovky. V naší síti prospěšných second handů prodáváme vámi darované oblečení. Veškerý zisk z prodeje darujeme neziskovým organizacím. Tím, že vracíme do oběhu krásné kousky z vašich skříní, přispíváme k udržitelnosti oblékání.“

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program

Lokální partneři