Lokality > Praha 5, U Nikolajky

Mapa Program
U Nikolajky

Sousedská slavnost U Nikolajky se letos bude konat již popáté! Těšte se na dobré jídlo, pití, kávu, zmrzlinu a sladké od Trika a jeho přátel. Přímo před koloniálem budou za Triko vařit špičkoví šéfkuchaři a kamarádi Vojtěch Kalášek, Tomáš Reisinger, Pavel Buchwaldek, které znáte z našich pravidelných sobotních popupů Na vlastní Triko. Na speciální konstrukci budou vařit a péct na otevřeném ohni Země projekt. Vedle kluků ze Země budou mít stánek holky Řekni, kde ty kytky jsou – pokojové kytky ve vintage květináčích. OMG! Potřetí přivítáme naše kamarády Tamarind Tree s asijskými specialitami. Těšit se můžete také na čepované pivo z pivovaru Obora. Společně se studiem Najbrt představíme nový ročník 2021 domácích výrobků Nicolajka, které vznikaly v loňském v roce v naší ulici nebo blízkém okolí. Cidery, víno, hořčice, miso, kimchi a vlastní med od našich včel za zimním stadionem a také budou nová trika a nákupní taška. Nahlédnete do ateliéru Báry z Nikolajky, navštívíte její výstavu Horizonty a dětský workshop. Po velkém loňském úspěchu přijedou opět s vlastní střelnicí Martina a Filip a.k.a. Cowboys shooting gallery a budete si moci vystřelit ze vzduchovky růže z papíru a další báječné cetky! Ochutnáte špičková německá a rakouská vína od Dekantujeme. Legendární vinárna U Stárků bude mít venkovní sezení před vchodem a bude servírovat víno a burčák. Se základní školou Santoška zažijete školu jinak, bude se vyrábět a dělat pokusy a děti i rodiče hravě procvičí angličtinu u našich sousedů naproti ve dvoře. Jako každý rok se představí taneční studio Andrea se svým vystoupením a budete si moci vyzkoušet základy stepu. Znovu přivítáme studenty z gymnázia Na Zatlance, kteří pracují na vlastním programu a přispějí pomocnou rukou při organizaci. Těšit se můžete na výměnný bazar oblečení, knih a starých věcí, které se mohou někomu hodit, ekologická témata a program pro děti. Půjčíte si nebo pořídíte knihy z Městské knihovny Ostrovského. Můžete se těšit na představení Komunitního Prostoru Smíchov, které vzniká v sousedství a také happening o naslouchání v provedení jejich divadelního souboru. Jako vždy si budete moci pustit své vinylové desky na našem gramofonu a letos bude konečně dlouho plánovaný koncert Václava Havelky III. z Please The Trees, který zahraje se synem Šimonem jako SUN + DEAD! Program postupně aktualizujeme a budeme Vás informovat.  

Program

10:00–18:00
Divadlo

KOMUNITNÍ PROSTOR SMÍCHOV

Můžete se těšit na představení Komunitního prostoru Smíchov, který vzniká v sousedství, a také na happening o naslouchání v provedení jejich divadelního souboru.
Happening o schopnosti naslouchat@Urban Confessional - A Free Listening Movement(https://www.facebook.com/UrbanConfessional/)
Inspiruje nás Free Listening (FL) čili volné poslouchani či naslouchání zdarma - celosvětová iniciativa, která upozorňuje, že umění naslouchat je důležitou lidskou schopnosti s mužeme se ji učit a v ni zlepšovat. Poslouchání přináší schopnost komunikovat / vyměňovat nápady, řešit různé druhy krize, čerpat moudrost a znalostí s příběhů, které jsou univerzální a zároveň jedinečně osobní.
Behem festivalu 18.9. tvůrci tým KPS a další dobrovolníci budou nachystaný poslouchat: kolemjdoucí, návštěvníky festiválu, všechny kdo budou mít chuť a potřebu na chvíli soustredeneho rozhovoru. Ne nabízíme terapii i když občas stačí “jen” vyslechnutí aby se nám ulevilo. Jde o to upozornit jak cenná muže být schopnost na chvíli zpomalit a soustředit se jeden na druhého. Je to možna a nám všem dostupná cesta ven z vyčerpání, úzkosti či pocitu osamělosti. FL má svá pravidla, které zajišťují bezpečný rámec pro posluchače a posloucháné.
Více se můžete dozvědět na přípravné schůzce, která proběhne začátkem září. Pokud se chcete zapojit pište na kpsmichov@gmail.com 

KDO JSMEDivadelní soubor Komunitniho prostoru Smíchov:Katarzyna Kamecka, Jordana Blažková, Janka Hríbiková, Bora Debnárová, Tereza Mar Trnka Sosíková
Spojuje nás fascinace fyzickým divadlem/ tancem a také úžas nad lidskými životy v jejich kráse a rozmanitosti. Potkáváme se od března. V plánu máme nejen tvorbu představení v dialogu s lokální komunitou, ale také otevřené tréninky, workshopy a diskuze.
Momentálně připravujeme: Perpetuum stabile vol.2.“Co se mění a co se nezměnilo?”
Představení spojující fyzické divadlo a storytelling bude vytvořeno na základě rozhovorů se smíchovskou lokální komunitou ( členy sboru ČCE, sousedy, představiteli platformy Sousedeni). Tá sdílení budeme v porozumění s autory přetavovat na divadelní materiál: gesta, dialogy, obrazy.

10:00–20:00
Gastro

B.WINE

b.wine to jsou Hanka a Pavel - dodavatelé vína s jedinečným přesahem do gastronomie.Pavel Buchwaldek je známý šéfkuchař, žák třímichelinského Pierra Koffmanna a bývalý šéf restaurace Zlatá Praha hotelu InterContinental. Hanka je bývalá HRistka a obchodnice.A co o sobě sami říkají?“Dodáváme skvělá vína, jejichž původ známe stejně dobře, jako vinaře samotné. Věříme ve smysluplnou a dlouhodobou spolupráci. Proto podporujeme naše partnery a food eventy v jejich podnicích a děláme pro ně sommeliérské kurzy nebo kuchařsky zaměřené workshopy. Z toho důvodu se také už potřetí účastníme Zažít město jinak u Nikolajky, kam nás vždy přizval náš kamarád Michal Burda z Trika, a kam se moc rádi vracíme.”

10:00–20:00
Dílny

ACTIVE CITIZENS ZATLANKA

Podruhé se ZMJ u Nikolajky zúčastní skupina studentů smíchovského gymnázia Na Zatlance. Říkají si Active citizens Zatlanka a snaží se oslovovat veřejnost svými občansky angažovanými projekty a happeningy.Tentokrát nabídnou sousedům mimo jiné také workshop výroby skládačky Ekobudky. Žádná Ikea to ale nebude! Pozvou vás také do své školy na výstavu Zatlanka REST/ART, která je jednak oslavou nového školního roku a také kreativity, která bohudík nespala ani v době pandemie (viz leták).

10:00–18:00
Ostatní

COWBOYS SHOOTING GALLERY

Bylo to napínavé, ale střelnice bude! Tradiční česká zábava v netradičním pojetí. Největší atrakce loňského ročníku pojízdná pouťová střelnice Cowboys shooting gallery bude znovu provozovat střelbu ze vzduchovky na Zažít město jinak U NIkolajky, naproti Triku hned vedle vchodu do Studia Najbrt. Co můžete čekat od Cowboys ST - Territory Martina Cowboy a Filip Cowboy? Rovné mušky, papírové růže, válečky a další krásy, které lidem dělají radost. Nejdřív pomodlit, potom vystřelit! Bang! Bang!

10:00–20:00
Ostatní

VE ŠVU

Dřív jsme tomu prostoru říkali U Nikolajky 10 a v prvních ročnících Zažít město jinak tam bývala třeba výstava, ping pong a fotbálek. Dnes se tam rozsvítil zbrusu nový neón Ve švu, což je nový název šicí dílny Dity, která tam už nějaký čas působí, šije a navrhuje různé věci a do jejího ateliéru určitě budete moci nahlédnout. Před Švem bude také v sobotu Matěj prodávat povidla a mošt ze svého Sadu Točník. Už tuto sobotu U Nikolajky na Zažít město jinak.

10:00–20:00
Gastro

TAMARIND TREE

V sobotu k nám na Nikolajku zavítají i kamarádi z TamarindTree Kromě knedlíčků DIM SUM si přivezou i zásobu Spring Rolls hned ve třech variacích, kynuté knedlíčky Bao, jejich bůčkové nebe a taky nějaký ten silný vývárek.

10:00–20:00
Výstava

HORIZONTY

V rámci Zažít město jinak U Nikolajky se můžete těšit na výstavu Báry z Nikolajky a budete mít možnost nahlédnout do jejího ateliéru a zůčastnit se každoročního workshopu.https://www.baraznikolajky.czhttps://www.facebook.com/baraznikolajky/Horizonty – one day exhibitionDevět obrazů v pastelových tónech, které vás vnesou do světa Bářiny dětské pozitivní duše. Dětskou spontánnost Bára nasála od své dcery, po jejímž boku tvořila ilustrace v ateliéru během COVIDu.Jednou jsme nahoře, jednou zase dole. A o tom jsou celé Horizonty, které budete moct vidět U Nikolajky v rámci Zažít město jinak v těsné blízkosti Bářina ateliéru, místa, kde všechny tyto obrazy vznikly. Nechte na sebe výstavu působit a po jejím zhlédnutí si vytvořte svůj vlastní Horizont na grafické papíry s ražbou, které pro vás Bára připravuje ve spolupráci s Knihařkou.

10:00–21:00
Gastro

PIVOVAR OBORA

Kamarádi z @pivovarobora kousek od Tábora udělali za poslední roky strašně moc práce a vypracovali se mezi jeden z nejprogresivnějších a nejlepších malých pivovarů u nás. Jsme moc rádi za naší společnou spolupráci a jsme hrdí, že jsme byli úplně první, kdo Oboru před více než rokem začal v Praze prodávat! Je nejvíc, že v sobotu 18.9. 2021 na Zažít město jinak U Nikolajky budeme mít s Oborou společný stánek, kde vám budeme čepovat hned čtyři různá piva z jejich portfolia. Těšit se můžete jak na klasický ležák, anglickou klasiku extra special bitter, punk ipu a samozřejmě ovocné kyselé speciály jako je višeň, malina, maracuja nebo mango a možná přijde na řadu poslední sud spolupráce Utopia x Obora x Trikoloniál z jablečné vody Oborský sládek Martin Novák se svojí chotí budou osobně přítomni a pokud si budete chtít pokecat o pivu a pivovarském řemesle, tak budete mít příležitost. Doražte na jedno a Dej Bůh štěstí!

10:00–21:00
Gastro

ZEMĚ PROJEKT

Kuchaři, pekaři, lovci a sběrači, to jsou naši kamarádi @zeme.projekt kteří budou vařit před Trikem na otevřeném ohni už počtvrté a vždy to mělo obrovský úspěch. Aby taky ne, jejich jídlo je nevšední zážitek ve všech směrech. Divočina, místní suroviny, oheň, naboostované chutě, umami, úcta k přírodě, tuny bylinek, chleba, placky, to všechno a mnohem víc jsou kluci a holky ze Země projekt, kteří se na Vás budou těšit v plné parádě v sobotu 18.září na Zažít město jinak U Nikolajky. Menu upřesníme koncem týdne.

10:00–21:00
Ostatní

ŘEKNI KDE TY KYTKY JSOU

Dovolte @reknikdetykytkyjsou aby se představily. V sobotu 18.9. budou mít U Nikolajky stánek v rámci Zažít město jinak hned vedle @zeme.projekt —— Jsme Nikol a Bára. Kytky jsou pro nás nejen pěstitelským potěšením, ale i vizuálním a uměleckým zážitkem. Propojujeme je s naší láskou i profesí — designem a fotografií.Naše kytky máme v terakotových květináčích s patinou, na kterých čas vytvořil originální obrazce a struktury. Baví nás na nich také využití starých věcí, dokud to jde, místo vyrábění stále nových.—Přijďte a pořiďte v sobotu nový přírůstek.

10:00–17:00
Pro děti

ZŠ SANTOŠKA

Na Zažít město jinak U Nikolajky s námi budou také učitelé a žáci ZŠ Santoška, která je důležitou součástí našeho sousedství. Stejně jako loni ve dvoře naproti Triku od 10:00 do 17:00 Zažijete a poznáte naší školu jinak. Bude vyrábění, angličtina, přírodopis, matika...jen tak pro zábavu a pro radost. Těšíme se moc, učitelé a žáci ZŠ Santoška a Zažít město jinak.

10:00–17:00
Dílny

KNIHOVNA OSTROVSKÉHO

Jsme moc rádi že s námi bude také naše knihovna, kam chodí celá léta snad všechny děti ze sousedství. Pobočka Městské knihovny Ostrovského tedy nabídne opět svůj stánek v ulici U Nikolajky Na Zažít město jinak. Na programu budou klasické a oblíbené pouliční hry (céčka, panák, guma), které z ulic žel mnohde vymizely, což napravíme! Samozřejmostí bude opět test/anketa, týkající se naší čtvrti, burza knih, sousedský pokec a mnoho dalšího. Přijďte! Program je určen pro všechny věkové skupiny, třídy a vrstvy!

10:00–17:00
Tanec

TANEČNÍ STUDIO ANDREA

Taneční studio Andrea je s námi od začátku a opět nebude chybět na Zažít město jinak, těšíme se na všechny věkové kategorie a nově máme pro vás boty- stepky všech velikostí. Přijďte vyzkoušet jediný tanec, který můžete i slyšet. Jako vždy v horní části našeho záboruna Zažít město jinak U Nikolajky.

10:00–18:00
Dílny

ZEMĚ PERNÍČKÚ

V sobotu můžete stejně jako loni navštívit Země perníčkůPerníčky si budete moci nejen koupit, ale také si zkusitnazdobit v rámci perníčkového workshopu."S pečením a zdobením perníčků začala již před 40 lety naše babička a pro svou vášeň strhla celou rodinu. Na podzim 2020 jsme se rozhodly po naléhaní našich známých a přátel, že si otevřeme perníčkový eshop. Perníčky pečeme z těch nejkvalitnějších ingrediencí a i v rámci zdobení se vždy snažíme, aby hlavně vynikl charakter a barva samotného perníčku. Základem našich perníčků je karamel, který jim dává nejen krásnou barvu, měkkost, ale také skvělou vůni. Každý perníček balíme zvlášť do pytlíčku s mašličkou. Nabízíme perníčky různých tvarů, zdobení, perníkové chaloupky, dorty, dekorace a samozřejmě i samotné těsto a bílkové polevy. V nabídce máme také kurzy pečení a zdobení perníčků pro všechny věkové kategorie."

18:00
Hudba

SUN + DEAD

Václav Havelka III. zahraje se synem Šimonem jako Sun+Dead na Zažít město jinak U Nikolajky v sobotu 18.9. 2021 zhruba od 18:00 před Trikem. Konečně. Máme velkou radost! Prvorozený syn herečky Lenky Krobotové a hudebníka Václava Havelky (Please The Trees) - Šimon se doslova narodil s bubenickými paličkami v ruce. Posedlý rytmem od narození jejnejprve neustále vyťukával do všemožných předmětů kolem sebe až do momentu, kdy mu rodiče ke třetím narozeninám koupili bicí soupravu. Od té doby pro něho a jeho tatínka není větší radosti než spolu hrát a koncertovat. K dnešnímu dni odehrálo duo mezi 6 - 11 lety Šimona desítky koncertů a další přibývají. V repertoáru nemají skladby pro děti ale písně ať už autorské, většinou z repertoáru Please The Trees, nebo svých oblíbených kapel jako The Beatles, Sonic Youth, Wilco, The Stooges a dalších.Jako dárek k Šimonovým desátým narozeninám v roce 2018 kapela vydala svoji prvnínahrávku, která je volně ke stažení zde: https://sunplusdead.bandcamp.com/releases

Celodenní program

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program

Lokální partneři