Lokality > Praha 5, Výstup na Andělu (už 15. 9.)

Mapa
Výstup na Andělu (už 15. 9.)

Výstup na Andělu – doprovodný program v režii AutoMatu

Letos jsme se v AutoMatu rozhodli připravit vlastní lokalitu Zažít město jinak - snad poprvé od Smetanova nábřeží v úplných počátcích slavností někdy před 15 lety. Ve středu 15. září, tedy v týdnu před sobotními slavnostmi, jsme si zabrali část Anděla pro pilotní ročník projektu s názvem Výstup na Andělu. V místech, kde byste to pravděpodobně neočekávali, dáme prostor uměleckým performancím a site-specific pohybovým a divadelním představením. Přijďte se podívat, nebo se aktivně zapojte do některého z interaktivních programů a uměleckých workshopů.

Jak napovídá název, chceme aspoň na chvíli vystoupit z běžného vnímání prostoru ulice, kterou obvykle používáme pouze jako místo pro bezděčný přesun z bodu A do bodu B. V rámci Výstupu se pokusíme podnítit v náhodných kolemjdoucích zvědavost a představivost. Výstup na Andělu symbolicky odráží smysl Zažít město jinak, který tkví v individuálním vystoupení organizátorů a organizátorek jednotlivých lokalit směrem ven do veřejného prostoru ulic, náměstí či parků.

V rámci vypsaného open-callu jsme vyzvali umělce a umělkyně, performery a performerky a jiné tvůrce a tvůrkyně, aby se spolu s námi pokusili oživit prostory ulice a provokovali fantazii kolemjdoucích či motivovali k jejich vlastní aktivitě. Společnou výzvou umělců a umělkyň bylo nejen jiné zažívání města, ale také vytvoření tvůrčího návodu k sestavení post-covidového veřejného prostoru, který by reflektoval potřeby místních obyvatel a usiloval o vytvoření prostoru pro společnou diskuzi.

Po roce uzavírání dovnitř se otevíráme směrem ven. Pandemie zásadně proměnila vztah soukromého a veřejného. Zatímco se náš soukromý prostor často proměnil v prostor pro práci, vzdělání, odpočinek i společenský život, veřejný prostor se vyprázdnil. Spolu s tím vyvstala i potřeba se ptát, čím a jak ho nyní zaplnit. Co vytváří prostor, který obýváme, jakým způsobem tento prostor využíváme a jak se k němu vztahujeme? Tyto otázky se pokusí tvůrčím způsobem reflektovat umělci a umělkyně, kteří spolu s námi vystoupí na Andělu v rámci doprovodného programu Zažít město jinak.

Podrobnosti o Výstupu a program dne najdete na samostatné stránce.

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program

Lokální partneři