Lokality > Praha 8, Kasárna Karlín

Mapa
Kasárna Karlín

Foto: Anna Venezia

10:00-22:00 výstava Arrival City: Jihozápadní město

kavárna bazén

Jak proměňuje migrace města? Jak se projevuje v architektuře, uspořádání bydlení, služeb a veřejného prostoru? Co se stane s městským prostorem, když jej začnou využívat nově příchozí obyvatelé z různých koutů světa? Výstava zkoumá, jak se proměňuje prostor pražských sídlišť (konkrétně Nových Butovic, Lužin a Hůrky) pod vlivem migrace především ze zemí východní Evropy.

Organizátoři výstavy: Goethe Institut Praha, Anthropictures

Kurátoři výstavy: Marie Heřmanová, Michal Lehečka

20:30 projekce Zachraňte Willyho! letní kino

za nepříznivého počasí se projekce uskuteční ve filmovém sále
vstup 80,-
předprodej: goout.net

Závěr sousedských slavností Zažít město jinak se ponese v duchu kolektivní snové nostalgie - promítneme kultovní film z dětství (nejen) dnešních třicátníků o zvláštním přátelství dvou outsiderů - opuštěného a rádoby drsného kluka a divoké kosatky. Závěrečná scéna a Will You Be There Michaela Jacksona zůstane dlouho ve vašich srdcích.

Výstava Arrival City: Jihozápadní město

MIGRACE / MĚSTO /SÍDLIŠTĚ

Co se stane s městským, když jej začnou využívat nově příchozí obyvatelé z různých koutů světa a zabydlovat jej svými službami a místy setkávání? Výstava „Arrival City: Jihozápadní město“ zkoumá, jak se proměňuje prostor pražských postsocialistických sídlišť, konkrétně Nových Butovic, Lužin a Hůrky (tedy Jihozápadního města) pod vlivem migrace především ze zemí východní Evropy. Skrze antropologický výzkum jsme se pokusili zachytit viditelnou i neviditelnou diverzitu v prostoru mezi paneláky a ukázat, jak česká panelová sídliště poskytují nový domov tisícům příchozích.

Pražská výstava mapující Jihozápadní město volně navazuje na původní německý projekt „Making Heimat: Germany Arrival Country“ prezentovaný na 15. Bienále architektury v Benátkách v roce 2016. Když v roce 2015 přišel do Německa téměř milion lidí z válkou sužovaného Blízkého východu, vyvolalo to vlnu reakcí napříč společností. Na téma tzv. uprchlické krize a jejích politických a společenských důsledků pro Německo se zaměřili i z německého Muzea architektury. Tak vznikla původní výstava “Arrival City”, která mapovala architektonické odezvy na přítomnost imigrantů v německých městech a obcích.

Autoři výstavy se ve spolupráci s Goethe Institutem v Německu roce 2017 rozhodli rozšířit koncept “arrival city” do dalších zemí a oslovit devět lokálních kanceláří Goethe Institutu s prosbou o spolupráci na devíti lokálních verzích výstavy, které poskytnou odpověď na to, jak různě může arrival city vypadat v odlišných podmínkách a kontextech. Výstava “Arrival City: Jihozápadní město”, kterou zde můžete vidět, slyšet a zažít, je českou odpovědi na tuto otázku a zkoumá, jak vypadá pražská verze “arrival city” a jak proměňuje fenomén migrace prostor pražských postsocialistických sídlišť, která se stala domovem mnoha migrantů především ze zemí východní Evropy.

Organizátoři výstavy: Goethe Institut Praha, Anthropictures

Kurátoři výstavy: Marie Heřmanová, Michal Lehečka

Výtvarné řešení: Matyáš Trnka

Fotografie: Anna Venezia, Barbora Bírová, Michal Lehečka

Koordinátoři výzkumu: Markéta Zandlová, Marie Heřmanová, Michal Lehečka

Výzkumný tým studentů FHS UK: Zdena Hofmannová, Gabriela Vičanová, Tereza Pecháčková, Jitka Bůžková, Kristýna Tvrdá, Vojtěch

Zemánek, Jan Kravka, David Pfann, Michal Divíšek

Tlumočnice: Maria Reznichenko

Mapa lokality a okolí

Lokalita Doprovodný program