Lokality > Praha 8, Šaldova

Mapa Program
Šaldova

Zažít město jinak v Karlíně letos slaví už šesté narozeniny! Stejně
jako v minulých letech letos nebude chybět hudební program, tradiční
tombola, umění, vzdělávání, dílny pro velké i malé a další program.

V Karlíně se dobře najíte a napijete, poznáte skvělé živnostníky i
neziskovky a zažijete tu nejkrásnější ulici plnou stromů, mezi nimiž si
hraje podzimní slunce. Naše ulice je v ten den jedno velké korzo, kde se
cítí dobře ti nejmenší i ti nejstarší, místní i přespolní. Jako
organizátorky se podle hesla „sousedé sousedům“ soustředíme na
účinkující a podniky primárně z Karlína, tak, abychom se všichni
potkali, poznali a pobavili.

V dřívějších letech jsme zažívali jinak ulici Křižíkovu. Letos se pokusíme oživit Šaldovu, která trpí kvůli tisícům projíždějících aut. Lidé v ní kvůli tomu nekorzují, vyhýbají se jí. My jsme ale přesvědčení, že může být také moc krásná.

Čeká na vás:

– hudební program na podiu

– tvořivé dílny pro malé i velké

– oheň a špekáčky

– místní sousedi, podniky a živnostníci a jejich senzační dobroty a produkty

– blešák, výstavy, představení a aktivity a další hromada věcí

Začínáme ve 14:00.

Program

14:00–17:00
Dílny

Vyrábění s Poketo

Poketo vyrábí hračky jako žádné jiné. A na slavnosti si s nimi vyrobíme něco i my - třeba trumpetku. Každopádně využijeme odpadky, odřezky a podobné věci, které se jeví jako neužitečné jen na první pohled. 

14:00–20:00
Pro děti

Hravá zóna pro mrňata

Pro všechny kluky a holky, kteří zatím jen lezou, i ty větší, kteří se rádi jen tak povalují na koberci. Bezpečná zóna, kde si děti můžou hrát s kostkami, prohlížet časopisy, zahrát deskovky nebo si odpočinout.  

14:00–17:00
Pro děti

Výuka skateboardingu

Se Štěpánem ze skateparku na Štvanici. Skejty a helmy s sebou!

15:00–15:30
Bez zábran

Módní přehlídka Naty Šaty

Naty Šaty je neobyčejný obchod s oblečením a doplňky, který je plný pokladů a překvapení. Jeho majitelka Naty vybere ty nejlepší kousky a obleče do nich překrásné karlínské sousedky. Na nás je vytvořit jim na ulici tu nejlepší atmosféru pro pořádný catwalk! 

15:30–16:00
Ostatní

Mlžná komora s Janem Lukačevičem

Kosmický inženýr a popularizátor vědy Jan Lukačevič vám ukáže mlžnou komoru - detektor částic, díky kterému budete moci pozorovat, jaké stopy po sobě nechávají různé částice. Dozvíte se taky, jak se taková mlžná komora dá sestrojit a k čemu je vlastně dobrá. K dispozici budeme mít několik radioaktivních zářičů, a tak budete moci srovnat, jaké dráhy za sebou zanechávají. 

Program probíhá ve sklepě v jednom z domů na Šaldově ulici - v zóně najdete navigaci. 

16:00–17:00
Hudba

Koncert: Metrodezert

17:00–17:45
Divadlo

Divadlo: O nešťastném staviteli

Pro všechny kluky a holky (malé i velké), kteří se nebojí, máme v 17h na programu divadelní představení O nešťastném staviteli! Hraje slammer, divadelník a hudebník Jakub Folvarčný (Ústav úžasu). Jde o představení na motivy pověsti o opravách povodňového poškození jednoho z oblouků Karlova mostu.Mladý ctižádostivý stavitel se zaváže, že most opraví, ale spolčí se při tom s ďáblem, kterého se nakonec snaží přelstít a zle na to doplatí. Jak to s ním dopadne? Nechte se překvapit.Vhodné pro děti od 4 let. Pozor, pozor, na programu horor.Přelstít ďábla není snadné, jen zřídka to člověk zvládne,Stejně tak náš stavitel, jenž si slávy dobít chtěl.Skončí to s ním velmi zle, žena, dítě odejdeDo království nebeského, a to všechno vinou jeho.Nehraj s ďáblem podlou jeho hru!Nechceš-li se státi hororuSmutným, teskným hrdinou,Co skleslý bloudí krajinou.

18:00–18:30
Ostatní

Mlžná komora s Janem Lukačevičem

Kosmický inženýr a popularizátor vědy Jan Lukačevič vám ukáže mlžnou komoru - detektor částic, díky kterému budete moci pozorovat, jaké stopy po sobě nechávají různé částice. Dozvíte se taky, jak se taková mlžná komora dá sestrojit a k čemu je vlastně dobrá. K dispozici budeme mít několik radioaktivních zářičů, a tak budete moci srovnat, jaké dráhy za sebou zanechávají. 

Program probíhá ve sklepě v jednom z domů na Šaldově ulici - v zóně najdete navigaci. Počet účastníků bude omezený.

19:30–20:15
Bez zábran

Promítání s hudebním doprovodem: mistr street photo Kevin V. Ton

Syrové elektroakustické duo Neo Ears (Krautrock, Jazz and minimal electronica, UK/US) doprovodí fotografie Kevina V. Tona, který se léta věnuje pouliční fotografii. Kevin je držitelem mnoha ocenění a celoživotně se zaměřuje na živou, černobílou fotografii se zaměřením na humanistickou dokumentární fotografii. 

Hledám podstatu. Podstatu lidství. Hledám člověka, ať je kdokoliv, ať je kdekoliv, ať je čímkoliv. 
Hledám člověka v člověku. Prostřednictvím fotografií. Především černobílých.

https://www.kevin-v-ton.com

https://fejkolejka.blogspot.com/2017/12/kevin-v-ton-poulicni-fotograf.html

20:15–21:15
Hudba

DJ Karel Havlíček

Karel Havlíček je hudební skladatel a multiinstrumentalista. Spolu s Jiřím Burianem (aka Kapitán Demo) hraje v rockové kapele Southpaw. Věnuje se muzice k filmům, seriálům, reklamám, muzikálům. Působí střídavě v Praze a v Los Angeles.  

Celodenní program

14:00–20:00
Bez zábran

Cyklodílna – opravy a seřizování s Tokyobike

14:00–20:00
Tanec

Výuka breakdance pro děti

Prague Breaking School, jejich muzika, jejich žíněnky a tanec pro všechny, kterým nevadí zamotané nohy a otlačená hlava .) Favoriti všech boyz and girlz z ulice!

14:00–22:00
Výstava

Výstava o zvonech na Rohanském ostrově

Z Protektorátu Čechy a Morava bylo za II. světové války odvezeno a přetaveno na zbraně 9801 zvonů. Z věží kostelů a radnic jich zmizelo až 90 procent. Nařízení, kterým byly rekvizice zahájeny, bylo vydáno 26. 11. 1941 a zvony byly shromážděny a odvezeny v létě následujícího roku. Zvony byly shromážděny na Rohanském ostrově. Tuto kulturní ztrátu bude připomínat Zvon #9801, který najde svůj domov u nás v Karlíně. Na výstavě se dozvíte o významu zvonů i jejich osudu během dvou světových válek i o novém zvonu a iniciativě, díky které vznikl. 

14:00–22:00
Výstava

Výstava o kakau a dětské práci

Milujete čokoládu? Křupnutí tabulky při rozlomení a jemnou chuť na jazyku? Čokoláda má ale i svou temnou stranu. Stanislav Komínek a Lukáš Matěna vyrazili do západoafrického Pobřeží slonoviny (Côte d‘Ivoire), aby v zemi dodávající 40 % světové produkce kakaa zdokumentovali podmínky pěstování. Cena za levné kakao je šokující: původní deštný prales je prakticky vykácen a pěstitelé žijí v chudobě. Velcí výrobci čokolád Mars, Nestlé a Hershey se před téměř 20 lety zavázali, že přestanou při výrobě používat kakao sklizené dětmi. Většina dnes vyrobené čokolády však stále začíná dětskou prací.

Fotografie: Stanislav KomínekRealizace: Fairtrade Česko a Slovensko

14:00–22:00
Výstava

Výstava Proměny Karlína

Příběhy obyvatel Karlína v jejich výpovědích a ilustracích výtvarníka Tadeáše Poláka. Jak vnímají obyvatelé Karlína změny své čtvrti? A jak na jejich životy dopadá gentrifikace?

Gentrifikaci lze v nejširším slova smyslu definovat jako proces proměny města nebo jeho částí, který vede ke zvýšení cen nemovitostí v dané oblasti, a tím pádem také k proměně skladby obyvatelstva. Méně movití lidé jsou postupně nahrazeni více movitými. Celý proces je často nastartován a následně provázen změnami v kulturním charakteru čtvrti. Abychom to řekli úplně jednoduše, celé to většinou probíhá tak, že nějaká čtvrť začne být populární a zajímavá, protože se v ní realizuje alternativně laděná kultura. Místo začne být oblíbené, lidé jej chtějí navštěvovat a bydlet v něm. To vyžene ceny nahoru a donutí ekonomicky chudší vrstvu lidí čtvrť opustit. Za nimi pak často následuje i ona alternativně laděná kultura.

Samozřejmě se vedou debaty o tom, zda se jedná o negativní nebo pozitivní jev. Proces gentrifikace provázejí opravy objektů v dané čtvrti i veřejných prostorů, což může někdy nesporně zvýšit kvalitu života místních obyvatel. Současně si však život v takovém hezkém prostředí nakonec může dovolit jen málokdo. Čtvrti tak ztrácí původního ducha a stávají se uniformní a zaměnitelné. Souvisí s tím také proces ubývání činností, které je možné ve čtvrti dělat zadarmo.

Naší ambicí, jakožto studentek a studentů gymnázia PORG, kteří se rozhodli se na čtvrť podívat více zblízka, není posoudit, zda je něco dobře nebo špatně. Zajímá nás spíše, jaké mají tyto změny konkrétní dopady na konkrétní lidi. Gentrifikace v různé míře dopadá na všechny čtvrti pražského širšího centra, v diskuzích je však nejčastěji spojována s Karlínem. Naše škola také leží poměrně nedaleko odsud a my v této čtvrti trávíme čas nebo skrze ni alespoň cestujeme. Zajímalo nás tedy, co se v této čtvrti v posledních letech odehrálo.

Multikulturní centrum Praha + Gymnázium Nový Porg 

14:00–22:00
Dílny

Vyrábění z kůže

S kožedělnou dílnou Krupon si můžete vyrobit něco pro radost - určeno pro děti na 10 let a dospěláky :) 

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Doprovodný program