Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

O nás

Zažít město jinak v kostce 

Naše vize

Zažít město jinak jsou sousedské slavnosti, jejichž podobu vytvářejí sami obyvatelé a obyvatelky daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních.

Díky silné značce, ke které se každoročně připojují stovky lokalit po celé ČR, se nám společně daří proměňovat ulice v příjemnější místa pro život.

Prostřednictvím slavností podporujeme lokální ekonomiku, zpřístupňujeme veřejný prostor pěším a cyklistům a inovativním způsobem propojujeme sousedské komunity. Slavnosti jsou otevřené obyvatelům a obyvatelkám našich měst bez ohledu na věk či zájmy.

Proč se konají?
Slavnosti Zažít město jinak už od roku 2006 sbližují sousedy a oživují veřejný prostor našich měst. V Česku zcela výjimečná akce ukazuje, co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii. Právě oni stojí za programem i produkcí „své“ slavnosti. Zaparkovaná auta tak nahradí koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo recepty místních obyvatel. V roce 2022 se slavnosti konaly na 125 místech v Praze a ve 70 dalších městech. Podívejte se na některá z nich v naší Galerii.

Kdy?
Slavnosti se každoročně konají vždy třetí víkend v září (kvůli Evropskému týdnu mobility). Budeme ale rádi, když svou událost, hlásící se k našim principům, zorganizujete kdykoliv během roku.

Kdo to organizuje?
Koordinátorem celého Zažít město jinak je spolek AutoMat, o jednotlivé lokality ve městech se starají desítky místních organizátorů (zpravidla parta přátel, místní organizace, spolky, aktivní občané apod.). AutoMat prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě podle motta: „Společně s vámi tvoříme město, ve kterém chceme žít!“ Místní organizátor je tak osoba přímo zodpovědná za konkrétní lokalitu (její velikost, podobu, program), za oslovení dalších zapojených a za komunikaci se spolkem AutoMat.

Chtěli byste se zapojit do Zažít město jinak, ale nechcete koordinovat celou lokalitu?
Jako participant pomáháte s programem v konkrétní lokalitě, ale sám/a ji neorganizujete (například hudební skupina, divadelní spolek, prodejce občerstvení…). Na webu v sekci Program budeme postupně zveřejňovat kontakty na místní organizátory jednotlivých lokalit. Najděte si tu, která je vám blízká, a organizátora/ku sami kontaktujte.

Chcete se zúčastnit jako návštěvník?
Vyberte si jednu z mnoha desítek lokalit v Praze nebo svém městě a přijďte si užít den se svými sousedy! Jako návštěvník nám můžete pomoct šířit povědomí o slavnostech – třeba mezi své známé nebo kolegy.

Slovníček pojmů Zažít město jinak 

  • Hlavní koordinátor: spolek AutoMat, zakladatel slavností Zažít město jinak
  • Lokalita: místo, kde se slavnost koná (například Bořivojova ulice nebo Benátky nad Jizerou)
  • Zábor komunikace: děláte-li akci na ulici nebo jiném veřejném prostranství (což je jedna z podmínek), pak se k ní váže tzv. zábor, tedy povolení obce uspořádat akci na daném místě (a v daném čase)
  • Místní organizátor: osoba přímo zodpovědná za konkrétní lokalitu (její velikost, podobu, program), za oslovení dalších zapojených (viz Participant)
  • Participant: pomáhá s programem v konkrétní lokalitě, ale sám/a ji neorganizuje (například hudební skupina, divadelní spolek,…)
  • Návštěvník: návštěvník slavností (od souseda po babičku z Moravy)
  • Doprovodný program: pro instituce, které chtějí připravit speciální program v rámci Zažít město jinak, ale bez záboru komunikace, spolupráce s dalšími subjekty atd.

Chci pomoci AutoMatu

Protože je Zažít město jinak aktivita nekomerční, velkou roli hraje pomoc dobrovolníků. Pokud byste chtěli věnovat svůj volný čas a pomoci týmu AutoMatu, který celé Zažít město jinak koordinuje, napište naší koordinátorce dobrovolníků Lindě Jirotové na linda.jirotova@auto-mat.cz.

Jsou-li vám naše aktivity milé, můžete je podpořit i finančně členstvím v Klubu přátel AutoMatu. Příspěvky členů Klubu přátel tvoří již okolo 30 % rozpočtu AutoMatu. Za vaši podporu a tím umožněnou nezávislost moc děkujeme a vážíme si jí!

Pokud jste firma a uvažujete o větší podpoře či partnerství, kontaktujte prosím vedoucí projektu Barboru Hradečnou: barbora.hradecna@auto-mat.cz.

Kontakty

Hledáte někoho konkrétního nebo naší adresu? Naleznete je na stránce Kontakt.