Téma Zažít město jinak 2021

Každý ročník vyhlašujeme pro sousedské slavnosti nové téma. Tím letošním bude “Návod k použití (města)”. Co znamená a jak Návod k použití použít?


Mít nové téma pro každý rok se nám osvědčilo. Vy jako organizátoři dostanete nový impulz, jak můžete pojmout některé body programu, novináři se nás vždy ptají na to, co je nového a návštěvníci zase zvědavě porovnávají, jak ono téma kde pojali.

Pokud navíc téma jako organizátoři ve vašem programu zpracujete (je to dobrovolné), dostanete se do výběru programu (online i tištěného) a častěji vás budeme zmiňovat v nejrůznějších mediálních výstupech (a zde platí, čím originálnější zpracování či název, tím větší šance na zviditelnění. Do našich pamětí se navždy vryly třeba žižkovský Slalom mezi psími hovínky, sobotní pissoiré, slavnostní označení středu vesmíru nebo Klárčina slizová dílna…). Ale samozřejmě je to čistě na vás, v některých lokalitách se medializaci naopak vyhýbají, aby zůstaly co nejvíce komorní.


A teď už k samotnému tématu:

Ač se to na první pohled nezdá, téma “Návod k použití” ovlivnil covid. Potřeba uzpůsobovat a sdílet veřejný prostor totiž během pandemie vyvstala víc než kdy předtím. Přátelé, sousedé a rozšířené rodiny se nemohli potkávat doma, v restauracích ani během kulturních událostí. Ulice, parky a veřejná prostranství tak byly v podstatě jediným místem, kde jsme se mohli potkávat. Proto jsme se při přípravě letošního ročníku rozhodli podtrhnout skutečnost, že to, jak bude vypadat naše nejbližší okolí, můžeme aktivně ovlivnit především my a nečekat, až to někdo udělá za nás. A to nejen během třetí zářijové soboty, ale i dlouhodobě. 


Za vším hledej souseda


Občas se setkáváme se (z našeho pohledu dost úsměvnou) zpětnou vazbou, která zmiňuje neprofesionální organizaci v nějaké lokalitě (např. že došla káva, že vystoupení nebylo dokonale nacvičeno nebo že se posunulo o 15 minut). Někteří návštěvníci slavností se totiž domnívají, že přišli na kulturní akci pořádanou profesionální agenturou např. pro městskou část. Nevědí, že za Zažít město jinak stojíte vy, aktivní občané ze sousedství a organizaci slavností věnujete svůj volný čas.

Letos jsme se tedy rozhodli zdůraznit právě neprofesionální charakter sousedských slavností a z tohoto “nedostatku” udělat přednost. Z principu DIY – Do It Yourself  vychází i letošní vizuál akce, který přichystal náš ilustrátor Filip Zatloukal.

Jestli se nestydíte, klidně si ve vaší lokalitě vystavte tablo se všemi, kdo se na organizaci podíleli. Ať si to sousedé i kolemjdoucí uvědomí a příště se také přidají!


Zapojte se taky

Ano, jako vždy chceme vyzvat co největší množství lidí, aby se do organizace Zažít město jinak zapojili také. Třeba jen tím, že připraví svůj oblíbený recept nebo zapůjčí gril či pár židlí. Nemusí to být nijak složité.

Místní organizátoři a organizátorky také někdy začínali a málokdo z nich se jako aktivní občan narodil. Jen se jednoho dne prostě rozhodli, že jen přihlížet už je nebaví. Jejich úsilí chceme tímto ročníkem oslavit a povzbudit všechny, kteří váhají nebo jednoduše nevědí, jak začít. Neřešte to a prostě začněte, ono to půjde. Tak by se dala shrnout i nejčastější rada těch zkušenějších.

Tedy vy, kdo váháte: Připojte se k Zažít město jinak a návod k použití města, takového, jaké byste ho chtěli mít, dostanete od nás – AutoMatu. Sílu komunity si pak vyzkoušíte na vlastní kůži ve vámi zorganizované lokalitě. A prostřednictvím slavností samotných pak tento návod můžeme předávat zase dalším.

 

 Krátká verze „o letošním tématu“ pro úřady apod.:

Letošním tématem Zažít město jinak je “Návod k použití”.

Má ho na svědomí covid-19. Potřeba uzpůsobovat a sdílet veřejný prostor totiž vyvstala během pandemie víc než kdy předtím. Přátelé, sousedé a rozšířené rodiny se nemohli potkávat doma, v restauracích ani během kulturních událostí. Ulice, parky a veřejná prostranství byly jediným prostorem, který jsme spolu mohli sdílet.

Proto jsme se při přípravě letošního ročníku rozhodli akcentovat skutečnost, že to, jak bude vypadat naše nejbližší okolí, mohou ovlivnit především aktivní obyvatelé. A to nejen během třetí zářijové soboty, ale i dlouhodobě. 

Také chceme pomocí letošního tématu zdůraznit, že Zažít město jinak není kulturní akcí pořádanou profesionální agenturou, ale že za ní stojí pouze aktivní občané ze sousedství a organizaci slavností věnují svůj volný čas.

To souvisí s neprofesionálním charakterem slavností a jejich principem DIY – Do It Yourself – ze kterého vychází i letošní vizuál akce.

Tématem Návod k použi (města) chceme lidem také říct: „Připojte se k Zažít město jinak a návod k použití města, takového, jaké byste ho chtěli mít, dostanete od nás – AutoMatu“. Tento návod pak organizátoři můžou předávat zase svým sousedům a dalším lidem prostřednictvím slavností samotných.

 

.