Města budoucnosti: s postupující klimatickou změnou se mění i představy vizionářů o městech, ve kterých přežijeme
![Města budoucnosti: s postupující klimatickou změnou se mění i představy vizionářů o městech, ve kterých přežijeme](http://zazitmestojinak.cz/app/uploads/ouael-ben-salah-6tanrvr2v1c-unsplash-400x0-c-default.jpg)
Přemýšlení o městech budoucnosti bylo odjakživa oblíbenou činností architektů, umělců a designérů. V těchto představách často hrají klíčovou roli technologie – figurují tu jako dynamická a zdánlivě nezdolná síla, která poskytuje elegantní řešení všech celospolečenských problémů.
17/10/2024
Současnost však naznačuje, že musíme zásadně přehodnotit způsob, jakým si budoucí města představujeme, a zaměřit se na jiné priority než pouze na technologické vize. Mezi tyto priority patří například environmentální udržitelnost a nutnost řešit sociální nerovnosti.
Musíme odpovědět na otázky týkající se toho, co lze udržet a co nikoliv, jak a kde mohou být města uspořádána, a jak se v nich a mezi nimi budeme pohybovat. Pandemie koronaviru tuto potřebu ještě více zdůraznila. Výrazně narušila to, co jsme si o městech mysleli, že víme. Prohloubila stávající nerovnosti a přinesla zásadní výzvy týkající se toho, jak společně fyzicky žijeme a pracujeme.
![](http://zazitmestojinak.cz/app/uploads/nick-van-den-berg-2vb-3t6ycm-unsplash-2-1200x800.jpg)
S ovzduším znečištěným emisemi CO2 futuristické vize z minulého století jaksi nepočítaly
Praotcové vizí
Francouzský architekt a vlivný urbanista Eugène Hénard byl pravděpodobně prvním, kdo veřejně diskutoval o „budoucích městech“ v Evropě během svého projevu v roce 1910 v Královském institutu britských architektů v Londýně. Jeho vize předvídala technologický pokrok budoucnosti, například leteckou dopravu. Tento přístup, který upřednostňoval technologie, můžeme vidět také ve filmu Fritze Langa Metropolis z roku 1927.
Odrážel se také v práci architektů, jako Le Corbusier, například v jeho projektu z roku 1924 Ville Radieuse (Zářící město). V tomto díle Le Corbusier rozvíjel svou představu města jako symetrické, regulované a vysoce centralizované krajiny. Vliv jeho myšlení pak můžeme sledovat napříč mnoha dalšími vizemi měst, která jsou zobrazována jako ztělesnění technologické vyspělosti.
![](http://zazitmestojinak.cz/app/uploads/monumental-axis.jpg)
Podle Le Corbusierovy vize Ville Radieuse vznikla brazilská Brasilia. Foto: Limongi, Wikimedia Commons
Když technologie nestačí
Dnes již víme, že na budoucnost je potřeba nahlížet také z hlediska sociálních a globálních perspektiv. A to stále naléhavěji. Abychom vytvořili bezpečný a udržitelný svět pro současné i budoucí generace, musíme přemýšlet za hranice toho, že každý problém má technologické řešení.
Město participující
Rozpoznatelný posun v tom, jak jsou města budoucnosti dnes koncipována, navrhována a realizována, spočívá v zapojení lidí do těchto procesů. To se týká jak lokálních projektů, tak globálních iniciativ. Například lokální iniciativa Every One Every Day v londýnských čtvrtích Barking a Dagenham vznikla proto, aby se všichni obyvatelé mohli prakticky zapojit do projektů v jejich sousedství. Na mnohem širší úrovni pak Nová městská agenda programu OSN Habitat volá po inkluzivnější a udržitelnější urbanizaci a plánování.
Kde by bydlel Šílený Max
Města budoucnosti by měla klást důraz na obnovu životního prostředí. Green Machine, návrh budoucího města od architekta Stephana Malky z roku 2014, funguje jako mobilní oáza, která obnovuje poušť namísto dalšího poškozování životního prostředí. Toto město sbírá vodu prostřednictvím kondenzace vzduchu a využívá solární energii k pohybu po vyprahlých krajinách.
Kudy jezdí, tudy orá a zároveň vstřikuje do půdy směs vody, přírodního hnojiva a obilných semen, když se jimi „město“ pohybuje. Jeho obyvatele živí skleníky a chov dobytka. Projekt je škálovatelný a replikovatelný podle počtu lidí, kteří v něm žijí. I dnes, po deseti letech o svého vzniku působí jako ze Šíleného Maxe, ale kdo ví, možná se bude brzo hodit.
![](http://zazitmestojinak.cz/app/uploads/nat-da0-qxdbyyy-unsplash-1200x800.jpg)
Budeme žít jako v Matrixu, nebo jako v Mad Maxovi?
Až se moře zeptá
Klimatická změna přináší mimo jiné dramatické zvyšování hladiny moří. Projekt Post Carbon City, vytvořený architektonickou a urbanistickou skupinou Terreform, si představuje zaplavený New York. Projekt navrhuje, aby se místo investic do zmírňování dopadů povolilo zaplavení části Manhattanu řekami East a Hudson. Nové město by bylo znovu vybudováno v okolí těchto řek. Bývalé ulice se stanou klikatícími se tepnami obytných prostor, vybavených obnovitelnými energetickými zdroji, ekologickými dopravními prostředky a produktivními zónami pro získávání živin. Současnou posedlost vlastnictvím soukromých automobilů nahrazuje ekologičtějšími formami veřejné dopravy.
Oba tyto projekty reagují na dopady změny klimatu spíše než technologické inovace samy o sobě.
![](http://zazitmestojinak.cz/app/uploads/zeynep-sumer-xmqxnmven94-unsplash-1200x930.jpg)
Jedním z úkolů, se kterými se musíme vypořádat, je nakládání s odpadem
Dostupné bydlení
Města budoucnosti musí také klást důraz na rovnost. To ilustruje projekt Stour City, The Enabling State z roku 2018 od britské agentury 5th Studio. Město pro 60 000 obyvatel, navržené podél řeky Stour a přístavu Harwich ve východní Anglii, je založeno na urbanizaci a intenzifikaci stávající železniční a přístavní infrastruktury. Disponuje technologiemi, jako je např. přeměna odpadu na energii, aby podpořilo životaschopné město s nízkým dopadem, přičemž jeho prioritou je dostupné bydlení pro všechny.
Dokud je čas
Všechny tyto projekty si pohrávají s otázkou, jak chceme, aby vypadaly naše budoucí životy. Musíme ji však v budoucnosti pokládat širší a rozmanitější skupině lidí. Jen tak budeme lépe připraveni přehodnotit změny, které jsou nezbytné k ochraně našeho zdraví, přežijí druhů a planety, kterou sdílíme. V tom spočívá význam vizí pro svět zítřka, které musíme začít vytvářet již dnes. Dokud ještě máme kde žít.
Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte nás a nakrmte AutoMat jakoukoliv částkou. Děkujeme!