Praha 2, Jiráskovo náměstí

Mapa Program
Jiráskovo náměstí

11.00—17.00

Jiráskovo náměstí čeká zasloužená rekonstrukce. Zajímá vás, jak by mohlo v budoucnu vypadat, a chcete se dozvědět něco o historii jeho nejbližšího okolí? Nebo si chcete jenom užít jinak nepříliš přívětivý prostor Jiráskáče, který se na jeden den hodí do gala? Gender Studies, o.p.s. a Knihovna Jiřiny Šiklové pro vás chystá kreativní dílny, urbanistický workshop, knihovnu pod širým nebem a mnoho dalšího. Program budeme postupně upřesňovat ve facebookové události.

Program

Akce

11:00
Ostatní

Multikulturní centrum na #zazitjiraskacjinak

Multikulturní centrum Praha je spolek, který usiluje o soužití cizinců*cizinek, etnických a náboženských menšin a české společnosti. Na #zazitjiraskacjinak představí své projekty "Digitální pracovna" a "Praha sdílená a rozdělená". V obou projektech se MKC snaží vyprávět dějiny Prahy a Česka nejen očima českého národa, ale příslušníků*příslušnic dalších národnostní, které je s námi sdíleli a sdílejí. Na místě budou k dispozici mimo jiné pracovní listy a trasy komentované procházky "Významné ženy německy mluvící Prahy".

11:30–15:30
Ostatní

Debata s architektkou Soňou Formanovou a historikem Petrem Mandažievem o historii a připravované revitalizaci Jiráskova náměstí

Architektka Soňa Formanová a historik Petr Mandažiev jsou součástí týmu, který se několik let zabývá revitalizací středového parčíku Jiráskova náměstí. Schválená studie (od autorek S. Formanové a E. Eisenreichové) na opravu náměstí mimo jiné počítá se zrestaurováním Hofmanovy fontány a jejím uvedením do provozu, přesunem Jiráskova pomníku do těžiště prostoru, umístěním pítka a adekvátními sadovými úpravami. Nová podoba zelené plochy je citlivě navržena s ohledem nejen na historickou hodnotu, vzrostlou zeleň, ale i současné potřeby uživatelstva a enormní zatížení turismem.

Zástupci*kyně archiF studio s.r.o. v rámci akce „Zažít město jinak“ promluví o historii a vývoji prostoru Jiráskova náměstí, zajímavých souvislostech a pramenech, které se jim podařilo objevit v rámci zakázky, a také o tom, jak složitý je proces projektové přípravy takto exponované veřejné plochy v Praze, která se v příštích letech dočká kýžené rekonstrukce.

Program proběhne dvakrát: v 11:30 a v 15:00

12:00–13:00
Dílny

Urbanistický workshop pro všechny věkové kategorie

Přijďte s námi vymodelovat svoje Jiráskovo náměstí (a okolí) tak, jak byste si ho představovaly*i. Řekněte, co vám tam vadí, co se vám líbí, co naopak postrádáte. Příliš úzký ostrůvek tramvajové zastávky, že vám malé děti padají do vozovky? Na náměstí si není kam pohodlně sednout? Je tam mnoho bariér, včetně parkujících aut?Podíváme se na to. Pomůžeme si materiály k urbanismu a gender mainstreamingu z naší Knihovny Jiřiny Šiklové.Klidně vezměte na workshop i děti, město je taky jejich!
Workshopem vás provede Anna Kotková, dlouholetá členka Auto*Mat, z.s. a zaměstnankyně Gender Studies, o.p.s. se zájmem o udržitelnou (cyklo)dopravu v Praze, aktivistka za veřejný prostor snesitelnější s přesahem k genderovým aj. aspektům a někdejší spoluorganizátorka kampaně Do práce na kole či akce Zažít město jinak.

12:00–16:00
Ostatní

Živá knihovna

Na letošním Zažít město jinak si budete moci půjčit nejen papírové knihy z KJŠ, ale i knihy živé. V Živé knihovně se na rozdíl od té klasické půjčují lidé. Chcete si vyslechnout a vyzpovídat feministu*ku, nebinární osobu, polyamoričku či lektorku sexuální výchovy? Na Jiráskáči budete mít možnost si s každým*každou z nich 15 minut popovídat. 

Živé knihy vám budou k dispozici ve dvou blocích:

I. 12:00-14:00
II. 15:00-16:00

„Katalog“ živých knih bude k dispozici na místě ve stánku Gender Studies, o.p.s.

13:00–14:00
Pro děti

Výroba pohlednic a leporel

Přijďte si vyrobit leporelo či pohlednici! Kreativitě se meze nekladou, chce to jen trochu času a trpělivosti! Materiál bude nachystán, pojďme společně zhmotnit příběhy v našich hlavách. Pojďme leporelem bourat patriarchát. A nechme se inspirovat dětmi, jejich nápady jsou mnohdy ty nejlepší.

Workshop pro vás přichystala Markéta Štěpánová společně s Annou Karmazínovou a Štěpánkou Sůsovou, trojice z Gender Studies, která se v poslední době věnuje aktivitám s dětmi, vymýšlí pracovní listy, bojovky a tvoření s přesahem :-)

14:00–14:30
Ostatní

Moderní sebeobrana

Jak se vyhnout konfliktu? Jak použít svůj hlas jako zbraň? Jak se za sebe postavit, když někdo překračuje vaše hranice? Jak reagovat, když slovní sebeobrana už nestačí? Zkušená lektorka Bára Herrera Castro z Moderní sebeobrany se zaměří nejen na tato témata.Přijďte si vyzkoušet praktický nácvik. 

15:30–17:00
Hudba

DJ Mary C

Na Jiráskáči zahraje skvělá DJka Mary C!

Marie Čtveráčková aka Mary C je hudebnice a DJka, kurátorka a spoluzakladatelka Synth Library Prague. Zabývá se možnostmi hudebního vzdělávání a sociálním a politickým kontextem hudby a zvuku obecně. Ve své selekci se zaměřuje hlavně na rap, electro, house i nejrůznější experimentální zvukové umění s melancholickými a temnými podtóny.

Celodenní akce

11:00–16:00
Ostatní

Beztíže na #zazitjiraskacjinak

Beztíže je specializované oddělení Domu dětí a mládeže Praha 3 – Ulita. Provozuje dva nízkoprahové kluby a tři terénní programy a nabízí množství preventivních aktivit pro mladé lidi, kteří jsou ohroženi rizikovými jevy. Usiluje o posílení jejich sociálních dovedností, pomáhá jim překonat obtížné životní situace a orientovat se ve společenském prostředí. Mládež podporuje také v rozvíjení talentů a v dosažení osobních cílů.

Před jejich problémy si nezakrývá oči – naopak, pokouší se jim nabízet cesty k řešení. Věří, že čím méně problémů mají jednotlivci, tím méně jich má celá společnost. Na Praze 2 má zřízený klub i terénní službu.

Ve stanu Beztíže pro vás bude připraven speciální program:
️ Stěna vzkazů obyvatel Prahy 2 dětem a mládeži, co zde žijí.
️ Vyrábění Mood Trackeru pro monitoring nálady a pocitů dítěte v průběhu měsíce. Šikovný nástroj pro práci s emocemi pro děti i jejich rodiče.
️ Dotazník o jejich službě veřejnosti.
️ Hra Jenga věž v podobě Nuselského mostu.

11:00–17:00
Ostatní

Místní místním na #zazitjiraskacjinak

Po celý den s námi na Jiráskáči bude také sousedstvo z Místní místním. Místní místním je nezisková organizace, která od roku 2017 propojuje společnost v solidaritě s lidmi bez domova a v nouzi. V Praze vytváří Solidární síť, která spojuje kavárny, restaurace a další podniky, které lidem bez domova a v nouzi nabízí základní služby zdarma. Zároveň organizace usiluje o destereotypizaci lidí v situaci bezdomovectví.Na co se můžete těšit? ️ Na interaktivní kvíz, v rámci kterého se budete moci dozvědět více o službách, které nabízí Solidární síť a o problematice bezdomovectví. ️ Na merch Místní místním, který bude na místě k zakoupení️ Na tým Místní místním, který vám rád odpoví na cokoliv, co vás bude zajímat :)

11:00–17:00
Ostatní

Knihovna pod širým nebem

Knihovna Jiřiny Šiklové vás zve na kávu a knihu! Přijďte si prohlédnout výběr titulů z naší knihovny, posedět si u nás a třeba si rovnou něco půjčit. Registraci v knihovně bude možné vyřídit na místě a s výběrem knih vám poradí naše knihovnice.

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Partnerský program

Lokální partneři