Praha 7, Strossmayerovo náměstí

Mapa Program
Strossmayerovo náměstí

Milí sousedé,

hoďme se do gala, oživme Strossmayerovo náměstí a pojďme se zamyslet nad tím, jak můžeme hodit do gala i naše okolí.

Stejně jako v minulých letech se i letos chceme v programu zaměřit na osudy lidí, kteří zůstávají na okraji veřejného zájmu: seniorů, umírajících, chudých, osob s psychickými problémy, lidí bez střechy nad hlavou, uprchlíků a letos i dětských obětí domácího násilí.

S osudy těchto naších sousedů se seznámíme prostřednictvím organizací z našeho okolí, které jim dnes a denně pomáhají.

Od 13:00 do 17:30 před kostelem sv. Antonína představí své aktivity Komunita Sant´EgidioFokus PrahaMedici na ulicifarnost sv. Antonína, Charita Praha – HolešoviceOblastní spolek Českého červeného kříže Praha 7Spolek Ignisio z.s.Rodinné centrum LetnáKatolická mateřská škola sv. Klimenta, Centrum LOCIKA a další organizace.

POZOR! ZMĚNA! Slávek Klecandr a Studny samoty nám zahrají již v 15:00. POZOR! ZMĚNA!

V průběhu celého odpoledne bude možné se spolkem Ignisio, z.s. vystoupat na svatoantonínské věže, rozhlédnout se po okolí a vyslechnout výklad průvodců.
A možná přiletí i včely.

Program pro děti a občerstvení bude zajištěno.
Není-li vám lhostejné naše životní prostředí, přineste si s sebou vlastní hrníček, půllitr nebo podobnou nádobu na pití, abychom se obešli bez jednorázových kelímků;-).

I letos se do akce zapojí Antonínovo pekařství, ve kterém si děti mohou vlastnoručně uplést housku.

Program

Akce

12:00–13:00
Ostatní

Příprava akce

Kdo můžete, přijďte nám na pomoc se stavbou stanů, přípravou plochy a vařením kávy a čaje.

13:00–17:30
Ulice do gala

Hoďte se na ulici do gala

Charitativní bazárek šperků a dětského oblečení s Rodinným centrem Letná.

13:00–17:30
Ulice do gala

Hoďme svoji duši do gala.

Ve stánku Fokusu Praha, z. ú. pro Vás máme tipy na péči o duševní zdraví pro Vás i pro Vaše blízké. Rádi Vám představíme naši službu, zatímco si Vaše děti budou moct vyzkoušet různé aktivity a hry. Některé z nich budou zaměřené i na psychické zdraví (: K mání u nás najdete publikace o zotavení, psychiatrické péči a nejen to.

Jsme sociální pracovníci a pomáháme lidem z Prahy 3 a 7 s problémy v oblasti duševního zdraví najít cestu ke spokojenému životu. Podporujeme při hledání práce, v jednání s úřady, můžeme spolupracovat i s celou rodinnou. A co ještě nabízíme? Jak spolupráce s námi probíhá? Přijďte se nás zeptat osobně. Moc rádi se s Vámi setkáme a pohostíme Vás drobným občerstvením.

13:00–17:30
Dílny

Klimentova tvořivá dílnička Katolické mateřské školy sv. Klimenta!

Zveme všechny na kreativní tvoření pro malé i velké. Dospěláci, senioři i rodiny s dětmi si mohou přijít vyrobit něco hezkého a užít si tvoření a příjemnou atmosféru. Vždy je připraveno několik variant tvoření podle obtížnosti. Dílna je zcela zdarma. Budeme se moc těšit až se společně hodíme do gala.

13:00–17:30
Ulice do gala

ZRUŠENO – Pojďme hodit do gala svůj vztah k těm nejslabším – spolu s Komunitou Sant´Egidio ZRUŠENO

Z technických důvodů musel být tento bod programu zrušen.

Chudí, bez domova, opuštění, osamělí, zranitelní, senioři, uprchlíci. Ti všichni jsou tu s námi a kolem nás. I když na to často zapomínáme, také s nimi dohromady tvoříme celek. Společnost. 

Boříme bariéry – sociální, jazykové, kulturní i věkové. 

Přijďte ke stánku Komunity Sant’Egidio zjistit víc, vytočit si „výhru“ na kole štěstí a zapojit se do našich chystaných akcí.

Z technických důvodů musel být tento bod programu zrušen.

13:00–17:30
Pro děti

Stavění z kostiček LEGO® s Centrem LOCIKA

Přijďte s námi prožít den plný tvoření a inspirace! Centrum LOCIKA vás srdečně zve k odpoledni, které propojí téma dětství bez násilí s kouzlem kostiček LEGO®. Naše poslání je jednoduché – posilovat zdravé vztahy v rodinách a žít život bez násilí. Společně objevíme sílu terapie a učení hrou, spolupráce a sdílení nápadů. Děti i dospělí budou mít možnost vyrobit a odnést si dárek z kostiček LEGO®.

13:00–17:30
Dílny

Tvoření z duší s duší – to Ti sluší

Tvořivá dílnička pro menší i větší s Rodinným centrem Letná.

13:30–17:00
Výstava

Wpisana we Wrocław – výstava snímků pořízených metodou solarografie

Výstava snímků míst spojených s životem vratislavské rodačky Edith Stein – sv. Terezie Benedikty od Kříže.

Snímky byly pořízeny v ulicích Vratislavi za pomoci solarografie. Technika využívá principu dírkové komory (camera obscura) a inovativního přístupu ke světelné citlivosti černobílého fotografického papíru, který se používá bez vyvolávání.

Za projektem stojí náš soused Maciej Zapiór.

15:00–16:00
Hudba

Koncert – Slávek Klecandr a Studny samoty

Slávek Klecandr a Studny samoty – Sbírka básní Jiřiny Zemanové, básnířky z prostředí českého undergroundu zhudebněná Slávkem. Jiřininy Studny samoty nejsou symbolem osamění. Jde o osobní ponor do hlubin vlastního bytí, na jehož konci se dostaneme ke spodním vodám společným nám všem.
Starší sbírka Jiřininých básní Přízeň trýzně vyšla před léty v nakladatelství Torst. Její básně zhudebňovali např. Mejla Hlavsa pro kapelu Půlnoc nebo Ladislav Plíva pro skupinu Bílé světlo, kde hrál i Slávek.

Skupina hraje ve složení Slávek Klecandr: kytara, zpěv; Dita Holá – cello a zpěv; Fanda Šimeček – baskytara; Libor Orel – bicí

Celodenní akce

13:00–17:30
Pro děti

Upečeme to spolu – hoďme těsto do gala

Milé děti, přijďte si do ANTONÍNOVA pekařství uplést svoji housku. Upečenou si pak můžete odnést domů a udělat s ní někomu radost.

13:00–17:30
Ostatní

Charita Praha Holešovice slaví!

Charita Praha Holešovice slaví letos 30 let od svého vzniku a rádi bychom toto významné jubileum oslavili s Vámi, našimi milými spoluobčany. Budeme rádi, když se na chvilku zastavíte u našeho charitního stánku, kde Vám naše sestřičky změří krevní tlak, glykemii, kolegyně pečovatelky Vám představí svou práci a pro naše nejmenší budou připravené hry, kvízy a drobné dárky. Hoďme se do gala a pojďme si užít zábavné odpoledne. Těšíme se na Vás.

13:00–17:30
Ulice do gala

Sbírka teplého oblečení – hoďme naše sousedy bez domova do gala

Máte-li doma nepotřebné teplé oblečení (především pánské), nevyhazujte jej, ale přineste jej v sobotu 16. 9. před kostel na Zažít město jinak ke stánku Komunity Sant´Egidio.

Přineste pouze čisté oblečení a takové, které ještě může posloužit našim sousedům žijícím „na ulici“ a ulehčit jim blížící se zimní období.

13:00–17:30
Gastro

Sousedský piknik

Přijďte ochutnat, co upekli sousedé a přispějte i svým moučníkem na společný stůl.

Čaj a káva bude zajištěna.

Není-li vám lhostejné naše životní prostředí, přineste si s sebou vlastní hrníček, půllitr nebo podobnou nádobu na pití, abychom se obešli bez jednorázových kelímků:-).

13:00–17:00
Ostatní

Pojďte stoupat vzhůru – až ke zvonům

Chcete se rozhlédnout z výšky, zda jsou ulice „hozeny do gala“?

Pojďte se spolkem Ignisio vystoupat na svatoantonínské věže a vyslechnout výklad průvodců.

13:00–17:30
Ostatní

Kurzy Alfa

Představení Kurzů ALFA – cyklus 11 večerů na téma:
Křesťanství v dnešní době, který pořádá Římskokatolická farnost u kostela sv. Antonína.

13:00–17:30
Ulice do gala

Medici na ulici – pomáháme osobám bez domova hodit se do gala

Medici na ulici (MNU) je spolek studentů lékařských fakult, který cílí své aktivity na podporu osob bez domova.

Na našem stánku si budete moci prohlédnout fotografie z našeho ošetřování, ošetřovatelský batoh a materiál, s kterým pravidelně vyrážíme do terénu, a rádi si s Vámi popovídáme o naší činnosti, ošetřování a problematice, kterou se náš spolek zabývá.

Studenti, často ve spolupráci se sociálními pracovníky z dalších nízkoprahových organizací, zajišťují kontinuální chod nízkoprahových ošetřoven či sami vyráží pravidelně do terénu. Poskytovaná péče je zaměřena na základní ošetření akutních či chronických ran, konzultace zdravotního stavu nebo snahu o organizaci potřebné péče. Práce MNU se zakládá především na nesoudícím přijetí a empatii. Snaha je kladena na přinášení naděje, důstojnosti, pocitu rovnosti a mnohdy teprve až ve druhé řadě na ošetření.

Iniciativa navazuje na celosvětové hnutí Street Medicine, které vzniklo v průběhu devadesátých let 20. století v USA v čele s internistou Dr. Jimem Withersem. Právě heslo tohoto hnutí: „Dokud budou lidé spát na ulicích, pod mosty, podél řek, budeme jim poskytovat zdravotní péči přizpůsobenou jejich realitě.“, je každodenním impulzem všem členům.

13:00–17:30
Dílny

Ukázky první pomoci s Českým červeným křížem

Navštivte stánek Oblastního spolku Českého červeného kříže, kde můžete shlédnout ukázky první pomoci (ukázky resuscitace, krátký test první pomoci, ukázky obvazové techniky).

Děti se mohou formou soutěží seznámit s možností bezpříspěvkového dárcovství krve.

OS ČČK Praha 7 se věnuje školení první pomoci, zajišťování zdravotnických dozorů na sportovních a kulturních akcích, humanitární a sociální činnosti a oceňování bezpříspěvkových dárců krve.

Bližší informace získáte zde: http://www.cckpraha7.cz/.

Mapa lokality a okolí

Aktuální lokalita Lokalita Partnerský program

Lokální partneři