Registrace 2020

Registrace nových lokalit do aktuálního ročníku Zažít město jinak jsou uzavřeny. Na stránce Lokality 2021 naleznete kompletní seznam přihlášených lokalit s kontakty na místní organizátory/ky. Najděte si tu, která je vám blízká, a organizátora/ku sami kontaktujte a nabídněte svou pomoc.


Momentálně neaktuální:

Díky, že jste klikli na tuto stránku. Pokud to znamená, že uvažujete o zorganizování vlastní sousedské slavnosti (lokality) v rámci Zažít město jinak, máme radost a děkujeme za váš zájem! Právě díky vám – místním organizátorům/kám Zažít město jinak existuje. Ještě než vyplníte níže přiložený registrační formulář, přečtěte si prosím, jak slavnosti vnímáme my v AutoMatu – to proto, abychom věděli, že se naše představy zásadně nerozcházejí.

Co je pro nás podstatou a smyslem slavností Zažít město jinak?

 • Alespoň jednou za rok nabourávají běžné vnímání veřejného prostoru a pomáhají tak obyvatelům měst, aby si uvědomili jeho hodnotu. Zaparkovaná auta nahrazuje živý program: komentované procházky, koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo recepty místních obyvatel nebo i debaty nad místními kauzami.
 • Jejich náplň (program) vytvářejí sami obyvatelé dané lokality. Jsou založené na principu sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení organizátorů a vystupujících.
 • Usilují o sbližování jednotlivců, organizací a živnostníků v okolí. Program by proto měl propojovat zajímavé lidi ze sousedství, umožnit návštěvníkům, aby se mohli aktivně zapojit (např. navzájem se naučit to, co umí) a nebo navázat či prohloubit místní spolupráci.
 • Nejsou virtuální. Uplynulý rok nám ukázal, že nic není úplně samozřejmé a že bychom si měli vážit i takových maličkostí, jako je setkání se sousedem či kamarádem – setkání, ke kterému nepotřebujete monitor ani internet!
 • Jsou pro všechny!


Jestli to vnímáte podobně a chcete se pustit do organizace vlastní lokality, přihlaste se přes registrační formulář a napište nám více o svých plánech. Pro pražské lokality běží registrace do 31. května, pro regiony do 30. června.

 

 

Registrace pro nováčky (pořádáme slavnost poprvé)

 

 

 

Registrace pro zkušené (už jsme slavnosti pořádali)

 

 

Pokud si na organizaci vlastní lokality ještě netroufáte, ale chcete nabídnout organizátorům svůj um/aktivity/služby (hudba, divadlo, stánky, dobrovolná pomoc aj.), na webu Zažít město jinak budou postupně zveřejňovány kontakty na místní organizátory jednotlivých lokalit. Najděte si tu, která je vám blízká a organizátora/ku sami kontaktujte.

Zastupujete nějakou kulturní, vzdělávací či podobnou instituci a nejste si jisti, zda byste zvládli organizaci lokality v popsané podobě? Ozvěte se přímo nám na zmj@auto-mat.cz


 

Slovníček pojmů Zažít město jinak

 • Hlavní koordinátor/ka: spolek AutoMat, zakladatel slavností Zažít město jinak
 • Lokalita: místo, kde se slavnost koná (například Bořivojova ulice nebo Benátky nad Jizerou)
 • Zábor komunikace: děláte-li akci na ulici nebo jiném veřejném prostranství (což je jedna z podmínek), pak se k ní váže tzv. zábor, tedy povolení obce uspořádat akci na daném místě (a čase)
 • Místní organizátor/ka: osoba přímo zodpovědná za konkrétní lokalitu (její velikost, podobu, program), za oslovení dalších zapojených (viz participant)
 • Participant/ka: pomáhá s programem v konkrétní lokalitě, ale sám/a ji neorganizuje (například hudební skupina, divadelní spolek,…)
 • Návštěvník/ice: od souseda po babičku z Moravy
 • Doprovodný program: pro instituce, které chtějí připravit speciální program v rámci ZMJ, ale bez záboru komunikace; spolupráce s dalšími subjekty atd.