Registrace

Děkujeme, že jste klikli na tuto stránku. Pokud to znamená, že uvažujete o zorganizování vlastní sousedské slavnosti (lokality) v rámci Zažít město jinak, máme radost a děkujeme za váš zájem! Právě díky vám – místním organizátorům/kám ZMJ existují. Ještě než vyplníte níže přiložený registrační formulář, přečtěte si prosím, jak slavnosti vnímáme my v AutoMatu – to proto, abychom věděli, že se naše představy zásadně nerozcházejí.

Zažít město jinak jsme poprvé uspořádali v roce 2005 na Smetanovo nábřeží, tehdy ještě pod názvem Den bez aut. Na jediný den jsme tuto rušnou silnici změnili na korzo pouze pro pěší včetně kulturního programu. Stalo se ale něco, s čím jsme nepočítali: Do akce se spontánně zapojilo i několik podniků z nejbližšího okolí. A právě tento náhodný moment určil princip, který ZMJ nese dodnes – jsou to přímo místní obyvatelé a podniky, kdo svým vlastním programem oživují ulice, náměstí či parky, kde žijí či působí.

Co je pro nás podstatou a smyslem slavností Zažít město jinak?

 • Alespoň jednou za rok nabourávají běžné vnímání veřejného prostoru a pomáhají tak obyvatelům měst, aby si uvědomili jeho hodnotu. Zaparkovaná auta nahrazuje živý program (komentované procházky, koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo recepty místních obyvatel nebo i debaty nad místními kauzami).
 • Jejich náplň (program) vytvářejí sami obyvatelé dané lokality. Jsou založené na principu sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení organizátorů a vystupujících. 
 • Usilují o sbližování jednotlivců, organizací a živnostníků v okolí. Program by proto měl propojovat zajímavé lidi ze sousedství, umožnit návštěvníkům, aby se mohli aktivně zapojit (např. navzájem se naučit to, co umí) a nebo navázat či prohloubit místní spolupráci. 
 • Jsou pro všechny!


Jestli to vním
áte podobně a chcete se pustit do organizace vlastní lokality, přihlaste se přes registrační formulář a napište nám více o vašich plánech.

 

Chcete uspořádat vaši slavnost poprvé


Už jste slavnosti někdy pořádali?

 

Pokud si na organizaci vlastní lokality ještě netroufáte, ale chcete nabídnout organizátorům svůj um/aktivity/služby (hudba, divadlo, stánky, dobrovolná pomoc aj.), na webu ZMJ budou postupně zveřejňovány kontakty na místní organizátory jednotlivých lokalit. Najděte si tu, která je vám blízká a organizátora/ku sami kontaktujte. 

Zastupujete nějakou kulturní, vzdělávací či podobnou instituci a nejste si jisti, zda byste zvládli organizaci lokality v popsané podobě, ozvěte se přímo nám na zmj@auto-mat.cz.

 


Slovníček pojmů Zažít město jinak

 • Hlavní koordinátor: spolek AutoMat, zakladatel slavností ZMJ
 • Lokalita ZMJ: místo, kde se slavnost koná (například Bořivojova ulice nebo Benátky nad Jizerou)
 • Místní organizátor: osoba přímo zodpovědná za konkrétní lokalitu (její velikost, podobu, program), za oslovení dalších zapojených (viz participant)
 • Participant: pomáhá s programem v konkrétní lokalitě, ale sám/a ji neorganizuje (například hudební skupina, divadelní spolek,…)
 • Návštěvník ZMJ: návštěvník ZMJ (od souseda po babičku z Moravy)
 • Zábor komunikace: děláte-li akci na ulici nebo jiném veřejném prostranství (což je jedna z podmínek), pak se k ní váže tzv. zábor tedy povolení obce uspořádat akci na daném místě (a čase)
 • Doprovodný program: pro instituce, které chtějí připravit speciální program v rámci ZMJ, ale bez záboru komunikace, spolupráce s dalšími subjekty atd.